Najlepszy bank korporacyjny na świecie (wg Euromoney)

Możliwość komentowania Najlepszy bank korporacyjny na świecie (wg Euromoney) została wyłączona Aktualności

Z Magdaleną Rogalską, Wiceprezes Zarządu Deutsche Bank Polska S.A. odpowiedzialną za Obszar Bankowości Korporacyjnej, rozmawia Marcin Prynda

Magdalena Rogalska, Wiceprezes Zarządu Deutsche Bank Polska S.A. odpowiedzialna za Obszar Bankowości Korporacyjnej
fot, mat. prasowe LukaszSokol
Magdalena Rogalska, Wiceprezes Zarządu Deutsche Bank Polska S.A. odpowiedzialna za Obszar Bankowości Korporacyjnej
fot, mat. prasowe LukaszSokol

Deutsche Bank prowadzi działalność na polskim rynku już od ponad 30 lat. Jaka jest obecnie skala działalności Banku i pozycja na polskim rynku bankowym?

Deutsche Bank Polska S.A. to obecnie głównie bank korporacyjny, zatem skupiamy się na klientach korporacyjnych i instytucjach finansowych. Wspieramy ich w zakresie produktów Cash Management takich jak rachunki w wielu walutach czy zarządzanie płynnością, jak również produktów związanych z finansowaniem, ryzykiem walutowym oraz zarządzaniem łańcuchami dostaw. Deutsche Bank Polska S.A. obsługuje także klientów posiadających walutowe kredyty i pożyczki zabezpieczone hipotecznie, zaciągnięte przed przeniesieniem bankowości detalicznej i obsługi MŚP do innego banku.

Jesteśmy na tyle silną marką, że zarówno Klienci, jak i Pracownicy Banku są z nami od wielu lat, a to mówi samo za siebie. Oprócz doskonałej oferty korporacyjnej dbamy o najwyższy poziom obsługi naszych Klientów. Naszą silną kompetencją jest indywidualne podejście do każdej firmy i personalizacja usług w celu dostosowania do zmieniających się potrzeb oraz globalnych zmian na rynkach finansowych. Dzięki temu, że jesteśmy częścią międzynarodowej Grupy Deutsche Bank AG, możemy także wyjątkowo skutecznie i kompleksowo wspierać naszych Klientów na rynkach zagranicznych.

Deutsche Bank Polska S.A. pełni także funkcję banku depozytariusza dla funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych.

Pod względem wartości przechowywanych aktywów oraz liczby obsługiwanych funduszy inwestycyjnych, Deutsche Bank Polska S.A. należy do ścisłej czołówki krajowych banków depozytariuszy i zamierzamy dalej budować naszą mocną pozycję w tym segmencie.

Obecnie jednym z priorytetów gospodarek jest ograniczanie emisji CO2. Co musimy zrobić, by Polska przyciągała kapitał zagraniczny, który wesprze naszą transformację energetyczną?

Kapitał prywatny ma wysoką efektywność ekonomiczną ze względu na krótką i szybką drogę podejmowania decyzji inwestycyjnych, a czas jest tu istotny. Raport PAIH „Made in Poland” wskazuje, że w 2023 roku napłynęło do Polski rekordowe 7,4 mld euro inwestycji zagranicznych, co potwierdza naszą atrakcyjność wśród inwestorów zagranicznych. Proces transformacji energetycznej musi uwzględniać współpracę pomiędzy wieloma interesariuszami, w tym z sektorem bankowym, który z uwagi na bazę kapitałową i doświadczenie w finansowaniu długoterminowych projektów odgrywa w tym zakresie kluczową rolę.

Deutsche Bank Polska chce być istotnym partnerem w procesie transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju poprzez doradzanie naszym Klientom w zakresie transformacji ich działalności zgodnie z zasadami ESG. Ujednolicony europejski rynek kapitałowy jest koniecznym warunkiem Zielonego Ładu. Od 2019 r. zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem strategii Deutsche Bank „Global Hausbank”. Relacje z naszymi Klientami są dla nas najważniejszym elementem wspierającym skuteczną transformację ESG.

Celem Grupy Deutsche Bank jest osiągnięcie do 2025 roku łącznego wolumenu zrównoważonego finansowania i inwestycji ESG w wysokości 500 mld euro. Od początku 2020 roku przeznaczyliśmy już ponad 320 mld euro na ten cel. Dodatkowo opublikowaliśmy cele w procesie dochodzenia do emisji netto dla siedmiu wysokoemisyjnych sektorów. 54% całkowitych emisji w naszym portfelu kredytów korporacyjnych o wartości 101 miliarda euro jest obecnie objętych celem zerowym netto. Ten proces jest ściśle monitorowany.

Mówi się o odchodzeniu w światowej gospodarce od globalizacji. Jak zmienia się rola banków w tym kontekście?

W obliczu konfliktów zbrojnych i kryzysów gospodarczych, powiązania między światowymi gospodarkami są szczególnie widoczne. Myślę, że obecnie globalizacja wchodzi na nową ścieżkę, a jej obszary ulegają redefinicji. Trzeba być silnym i w większym zakresie samowystarczalnym, by zachować wyższy poziom odporności, stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa. Do tego potrzebny jest także silny i stabilny system bankowy oraz globalne banki takie jak Deutsche Bank.

Deutsche Bank został właśnie uznany za „Najlepszy bank korporacyjny na świecie” w rankingu Euromoney Awards for Excellence 2024 oraz „Najlepszy bank dla korporacji w Niemczech” i „Najlepszy bank inwestycyjny w Niemczech”. Nagrody te są wynikiem realizacji naszej długoterminowej strategii oraz podkreślają istotną rolę Global Hausbank we wspieraniu transformacji naszych Klientów.