Na Śląsku dopłacą do wymiany węglowego pieca

Możliwość komentowania Na Śląsku dopłacą do wymiany węglowego pieca została wyłączona Aktualności, Samorząd

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dopłaci do inwestycji realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji!

Pieniądze będzie można dostać m.in. na wymianę starego pieca, instalację odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynków, czy wymianę okien i drzwi. O udzielenie dotacji mogą ubiegać się właściciele domków jednorodzinnych. Jej wysokość waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wnioski można składać od 11 do 22 lipca br. w siedzibie WFOŚiGW. Równocześnie na wymianę starego ogrzewania można starać się o dotację w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji realizowanego w Rudzie Śląskiej.

PIEC 2 

Kwotę dofinansowania, jaką oferuje WFOŚiGW, stanowi odpowiedni procent kosztów związanych m.in. z wymianą źródła ciepła, instalacją odnawialnych źródeł energii oraz dociepleniem budynków. Dotację w wysokości 25% kosztów można otrzymać w przypadku wymiany źródła ciepła, a 15% w pozostałych przypadkach, czyli na docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi czy budowę systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii.

WFOŚiGW określił kwoty maksymalnego dofinansowania na poszczególne zadania. Na przykład za zainstalowanie kotła opalanego paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, spełniającego wymogi 5 klasy, można otrzymać dotację w wysokości 4500 zł, podobnie jak za montaż kotła opalanego biomasą, spełniającego wymogi 4 lub 5 klasy. Za montaż kotła olejowego lub gazowego maksymalne dofinansowanie wynosi 3000 zł.

Jeżeli natomiast właściciel domku jednorodzinnego zdecyduje się na wykorzystanie powietrznej pompy ciepła, to może dostać 7500 zł dotacji, a za montaż pozostałych pomp ciepła (np. gruntowej) – 12 500 zł. Koszt zabudowy odpowiednich kolektorów słonecznych może zostać pomniejszony o kwotę dotacji w wysokości 2250 zł.

Program zakłada również możliwość otrzymania dofinansowania na zastosowanie rozwiązań technicznych zwiększających oszczędność energii w domkach jednorodzinnych, dla których pozwolenie na budowę wydano przed 16.12.2002 r. Dotację będzie można dostać w tym przypadku na docieplenie ścian, stropodachów i dachów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz montaż wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania. Kwoty dotacji wahają się od 2250 zł do 3750 zł.