Co w najnowszym wydaniu Kapitału Polskiego? Tegoroczny, XVI Europejski Kongres Gospodarczy (7-9 maja w Katowice) zgromadził – 17 tys. uczestników stacjonarnych i online. Przeprowadzono 180 merytorycznych debat, wystąpiło 1200 prelegentów, akredytowanych zostało 650 dziennikarzy. Inaugurację wydarzenia uświetnili swoją obecnością: Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Donald Tusk, prezes Rady Ministrów.
KAPITAŁ POLSKI – MAJ 2024: TUTAJ
Ważnym kontekstem 16. edycji kongresu było 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a myślą przewodnią, ukierunkowującą debaty, transformacja dla przyszłości.
Europa musi być w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy i całego pięciolecia gotowa na sytuację, w której żadna siła na świecie nie odważy się podnieść na nią ręki. Jesteśmy do tego przygotowani – mówił Donald Tusk. – Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji — podkreślał premier.
„Kapitał Polski” również obecny na XV jubileuszowej edycji konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo”. (19 marca 2024 roku, w hotel Sheraton Grand Warsaw). Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch paneli dyskusyjnych oraz specjalnej debaty liderów sektora.
Podczas tej ostatniej debaty, prelegenci podkreślali potrzebę odbudowy spokoju i stabilności w branży, aby mogła się skupić na edukowaniu nowych kadr. Będzie to głównym wyzwaniem dla branży budowlanej w nadchodzących latach. Oprócz inżynierów i budowlańców brakuje także kadry specjalistycznej, związanej z nowoczesnymi technologiami infrastrukturalnymi. Należy jednak pamiętać, by kształcić mądrze, nie wbrew potrzebom rynku.
Niepokój wśród dyskutujących na panelu „Zamówienia publiczne” wzbudziła kwestia tego, czy rynek oraz instytucje uczestniczące w procesie inwestycyjnym, w tym podmioty finansujące, podołają nadchodzącej kumulacji projektów infrastrukturalnych. Podniesiono również kwestię kryteriów pozacenowych w ocenach przetargowych, które wciąż w dużej mierze są fikcją i nie mają wpływu na decyzje zamawiających.
O bieżącej koniunkturze w branży budownictwa infrastrukturalnego prelegenci panelu „Budownictwo drogowe” wypowiadali się z umiarkowanym optymizmem. Wzrost cen związany z ostatnimi wydarzeniami na świecie był dużym ciosem dla wielu wykonawców, ale możliwość waloryzacji kontraktów o nawet 15% pomogła większości przetrwać ten trudny okres. Wysokie koszty, które w branży wzrosły średnio o ponad 20%, mogą jednak sprawić, że nawet rekordowe środki dostępne na inwestycje niekoniecznie przełożą się na oczekiwaną liczbę realizacji.
Naszej redakcji nie mogło również zabraknąć na XXXI już edycji Welconomy. (Toruń 25-26 marca). W tym roku w wydarzeniu o charakterze gospodarczym uczestniczyło ponad półtora tysiąca gości. W ponad 30 debatach, organizatorzy zapewnili cztery tury paneli, a w każdej z nich do wyboru kilka spotkań. Podczas pierwszego dnia sesji goście dyskutowali m.in. o wsparciu dla polskiej przedsiębiorczości, zdrowiu publicznym, trendach w rozwiązaniach cyfrowych, a także perspektywie rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego w kontekście wojny w Ukrainie.
Zapraszam do lektury Kapitału Polskiego! Redaktor Naczelny Ryszard Żabiński.