Magiczny Lublin na city break. Miasto, które inspiruje

Możliwość komentowania Magiczny Lublin na city break. Miasto, które inspiruje została wyłączona Aktualności, Samorząd

Ktokolwiek szuka ciekawego miejsca na krótki urlop, powinien zwrócić uwagę na Lublin. Miasto wkomponowane w malowniczy, wyżynno-lessowy krajobraz ma niepowtarzalny klimat, który skrywa w sobie wiele tajemnic. Lublin warto eksplorować dogłębnie i powoli, ale jeden weekend wystarczy, żeby je poznać i… narobić sobie smaku na kolejną wizytę.

Miasto Lublin
Miasto Lublin fot. Maciej Rukasz / rukasz.com

Leniwym krokiem przez piątkowy wieczór

Lublin, stolica Lubelszczyzny, leży w samym sercu regionu. To miasto o ponad 700-letniej historii, które swój rozwój zawdzięcza dynastii Jagiellonów, w tym samemu Władysławowi Jagielle. Do Lublina warto przyjechać na weekend, najlepiej jeszcze w piątek. Po późnym obiedzie w jednej z klimatycznych knajpek, serwujących dania kuchni całego świata i regionalne przysmaki, najlepiej udać się na spacer. Piątkowy wieczór to czas, kiedy lubelskie Śródmieście i Stare Miasto tętnią życiem, a nastrojowe uliczki ozdobione są delikatnym, punktowym światłem. Jednym z tarasów widokowych, które koniecznie trzeba odwiedzić nocą, jest staromiejski plac Po Farze. Rozciąga się z niego widok na współczesne dzielnice miasta, a także Zamek Lubelski i Wzgórze Czwartek. To właśnie te punkty są najlepsze na początek zwiedzania Lublina w sobotni poranek.

Sobota na pełnych obrotach

Wzgórze Czwartek jest kolebką miasta, a dziś zachwyca skromnym kościółkiem św. Mikołaja i panoramą na Zamek i Stare Miasto. Położony na sąsiednim wzgórzu Zamek Lubelski to skarbnica atrakcji. W galerii muzealnej znaleźć można oryginalny obraz Jana Matejki „Unia lubelska”, a w Kaplicy Trójcy Świętej unikatowe w tej części Europy freski rusko-bizantyjskie. Na baszcie zamkowej znajduje się taras widokowy z piękną panoramą Starego Miasta.

Kolejne jest Wzgórze Staromiejskie. Na jego powierzchni znajduje się ponad 100 zabytków.To niezwykłe miejsce z ozdobnymi kamienicami, niewielkimi zaułkami i ukrytymi placami. Główną arterią jest ulica Grodzka, ale ducha miasta znaleźć można w mniejszych, pobocznych uliczkach. Część fasad kamienic pokrywają ozdobne grafiki wykonane metodą sgraffito. Przedstawione na nich historie można czytać niczym książkę. Z niektórych okien zerkają dawni mieszkańcy Lublina. To „Okna z duszą”, w których widnieją odtworzone fotografie sprzed 100 lat.

Na Starym Mieście nie można przegapić bazyliki św. Stanisława, Bramy Grodzkiej z Teatrem NN, który pielęgnuje pamięć o społeczności żydowskiej miasta, Teatru Starego (starszy jest tylko Teatr Stary w Krakowie), Wieży Trynitarskiej z tarasem widokowym i Bramy Krakowskiej z Muzeum Historii Miasta Lublina.

Za Bramą otwiera się perspektywa na Lublin współczesny, wypełniony świetnymi restauracjami .Krakowskiego Przedmieścia. O dawnych czasach przypominają zabytkowe kamienice i kościoły, w tym kościół św. Józefa o wyraźnych znamionach lokalnego renesansu lubelskiego. Położony dalej Plac Litewski to miejsce spotkań. Wieczorami w weekendy na fontannie odbywają się pokazy multimedialne woda – dźwięk – światło To niesamowite widowiska opowiadające historię miasta, które wzbudzają zachwyt u młodszych i starszych widzów.

Krótką przerwę w zwiedzaniu można zaplanować w dawnym klasztorze wizytek, dziś Centrum Kultury w Lublinie. Latem przyciąga wypełniony cieniem wirydarz z niewielką knajpką, a w chłodniejsze dni tutejsza, przytulna kawiarenka. Wędrówka Krakowskim Przedmieściem kończy się w Ogrodzie Saskim, jednym z najstarszych polskich parków miejskich i zielonej oazie centrum miasta. Naprzeciwko znajduje się nowoczesny gmach Centrum Spotkania Kultur. Jego surowa forma nie jest przypadkowa. Dachy budynku porasta łąka, którą zamieszkują pszczoły z pasieki miejskiej.

Niedziela, jaka chcesz

Lublin to miasto aktywne. Można wypożyczyć rower miejski i udać się na przejażdżkę, korzystając z ponad 180 km ścieżek rowerowych, które biegną wzdłuż wąwozów i rzeki Bystrzycy. Sama zaś rzeka to wartki i bezpieczny trakt wypraw kajakowych. Ścieżki spacerowe, atrakcje wodne i krótki odpoczynek w knajpce na plaży zapewni Zalew Zemborzycki. Na chwilę odpoczynku można wybrać się też na obrzeża miasta do Muzeum Wsi Lubelskiej, czyli jednego z największych skansenów w Polsce, albo do Ogrodu Botanicznego UMCS, gdzie urzeka mnogość kolorów i zapachów ponad 7 tysięcy gatunków roślin.Inna ścieżka kieruje w stronę Państwowego Muzeum na Majdanku utworzonego w dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym. To miejsce zadumy i refleksji nad losem milionów niewinnych. Na terenie Muzeum znajdują się dawne baraki oraz Pomnik Walki i Męczeństwa.

Lublin plus

Atrakcje nie kończą się jednak wraz z granicami miasta. Lublin to doskonały punkt wypadowy do okolicznych zabytkowych miejscowości, za sprawą bogatej oferty noclegowej w każdym standardzie i na każdą kieszeń. W okolicy nie można przeoczyć Krainy Lessowych Wąwozów, Pałacu Szanguszków w Lubartowie czy Pałacu Zamoyskich w Kozłówce z otaczającym go Kozłowieckim Parkiem Krajobrazowym. Najbliższa okolica obfituje też w malownicze szlaki rowerowe.