Łukasz Smółka: Dynamiczny rozwój gospodarczy Małopolski

Możliwość komentowania Łukasz Smółka: Dynamiczny rozwój gospodarczy Małopolski została wyłączona Aktualności, Samorząd

Z Łukaszem Smółką marszałkiem województwa małopolskiego, rozmawia Marcin Prynda

Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego fot. mat. prasowe UMWM
Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego fot. mat. prasowe UMWM

Jakie kluczowe inwestycje realizowane w województwie małopolskim uważa Pan za najważniejsze dla rozwoju regionalnej gospodarki i jakie korzyści przyniosą one przedsiębiorcom, a w efekcie także mieszkańcom?

Siłą małopolskiej gospodarki są tak naprawdę wszystkie inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju. Polska Strefa Inwestycji, czyli forma wsparcia, która od ponad 6 lat pomaga firmom rozwijać się szybciej, przyniosła rezultat w postaci już ponad 320 inwestycji bezpośrednich! To przełożyło się w praktyce na ponad 11 miliardów złotych wydanych przez przedsiębiorców. Ulga podatkowa oferowana przez Krakowski Park Technologiczny – zarządzający Polską Strefą Inwestycji – dała firmom wymierne korzyści oraz oszczędności. To umożliwiło im reinwestycje, rozbudowę zakładów, zakup maszyn czy urządzeń. Warto przypomnieć, że pomoc publiczna oferowana w ten sposób może wynieść nawet do 70% – czyli za każdy wydany 1 mln zł przedsiębiorcy mogą odzyskać nawet 700 tys. zł i przeznaczyć na dowolny cel.

Bardzo ważną rolę pełnią działania samorządu wojewódzkiego. Dzięki projektom realizowanym przez Urząd Marszałkowski oraz zaangażowaniu ekspertów Krakowskiego Parku Technologicznego, a także Centrum Business in Małopolska, stale podnosi się poziom obsługi inwestorów oraz tworzone są nowe tereny dla rozwoju biznesu. Polska Strefa Inwestycji została już zastosowana w 90 małopolskich gminach!

Nie można też zapomnieć o inwestycjach publicznych, które mają bardzo znaczący wpływ na funkcjonowanie małopolskich firm i rozwój gospodarczy regionu. Budowa i rozbudowa dróg, infrastruktury kolejowej, rozbudowa portu lotniczego, zakup taboru kolejowego – to inwestycje ułatwiające nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej, ale także wpływające na poprawę jakości życia każdego z nas, a to przecież my tworzymy regionalną gospodarkę.

Jakie kroki podejmuje urząd marszałkowski, aby wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, które są fundamentem lokalnej gospodarki? Czy są planowane nowe inicjatywy skierowane do tego sektora?

Nieustannie wspieramy innowacje i rozwój biznesu. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021–2027, przekazaliśmy ponad 300 milionów euro na badania, rozwój i przedsiębiorczość. Nasze Centrum Business in Małopolska – CeBiM, jako centrum obsługi inwestorów i eksporterów, oraz 45 ośrodków wsparcia innowacji i przedsiębiorczości pomagają firmom rozwijać skrzydła w regionie. Przykładowo, CeBiM oferuje firmom wsparcie doradcze, organizuje spotkania informacyjne i konferencje, bezpłatne szkolenia. Ułatwia networking, promocję i współpracę z ważnymi partnerami.

Mocno stawiamy na wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności sektora MŚP. Od programów szkoleniowych, poprzez granty na rozwój technologii, aż po tworzenie klastrów przemysłowych –aktywnie wspieramy rozwój lokalnych i międzynarodowych przedsiębiorstw. Współpraca z instytucjami naukowymi i badawczymi umożliwia firmom dostęp do najnowszych technologii i know-how. Realizujemy m.in.: program akceleracyjny #StartUP Małopolska, program „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”, przedsięwzięcia takie jak Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce, projekt Małopolskie Centra Transferu Wiedzy SPIN, program „Małopolska Sieć Sukcesorów”, konferencje „Innowacyjna Małopolska”, działania pilotażowe dotyczące technologii wodorowych oraz działania w ramach członkostwa w Sieci Europejskich Regionów Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS.

Ponadto przygotowujemy projekt o roboczej nazwie Business in Małopolska. Będziemy promować w nim innowacyjność i ofertę gospodarczą małopolskich przedsiębiorstw oraz wspierać eksporterów i proces inwestycyjny w regionie. W jego ramach planujemy m.in. udział w Forum Inwestycyjnym w ramach EXPO 2025 Osaka, organizację misji gospodarczych, konferencji, szkoleń skierowanych, wsparcie startupów na najważniejszych wydarzeniach zagranicznych. Wszystkie te działania nakierunkowane będą na wsparcie MŚP.

W jaki sposób urząd marszałkowski wspiera współpracę między lokalnym biznesem a sektorem publicznym, szczególnie w obszarach takich jak innowacje czy zrównoważony rozwój?

Wiele z wymienionych wyżej działań opartych jest właśnie na takiej współpracy. W zakresie innowacji doskonałym przykładem jest projekt Małopolskie Centra Transferu Wiedzy SPIN. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą skorzystać z usług Centrów Transferu Wiedzy. Pracują w nich zespoły ekspertów, które przeanalizują sytuację firmy, zaproponują rozwiązania możliwe do zastosowania w konkretnym przypadku, a jeśli to potrzebne – to postarają się również wskazać możliwości sfinansowania wdrożenia proponowanych rozwiązań ze środków zewnętrznych.

Takich inicjatyw i działań, jak wspomniałem wcześniej, jest bardzo wiele. Przy realizacji wszystkich tych przedsięwzięć Małopolska aktywnie czerpie z wiedzy i doświadczeń partnerskich instytucji z regionu. Rozumiemy doskonale, że dla rozwoju gospodarki regionalnej kluczowa jest współpraca. To m.in. dlatego powołano wiele gremiów opiniodawczo-doradczych, które są platformą do współpracy pomiędzy Województwem a ekspertami z różnych środowisk – naukowych, gospodarczych czy biznesowych. To m.in. Komisja Wspólna Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski, Małopolska Rada Gospodarcza, Małopolska Rada ds. Sukcesji i Transferu Biznesu, Małopolska Rada Innowacji, Małopolska Rada ds. Sektora Kosmicznego czy Regionalna Grupa ds. Rozwoju Technologii Wodorowych.

Małopolska jest znana z dynamicznie rozwijającej się turystyki, ale jak wspierane są inne kluczowe sektory, takie jak przemysł, IT czy zielona energia, aby zapewnić zrównoważony rozwój regionu?

Jeżeli chodzi o zieloną energię, to bacznie śledzimy rozwój tego sektora. Stawiamy na programy kompleksowe, jak również te dotyczące wybranych, perspektywicznych obszarów. Przykładem tych pierwszych może być realizowany w Małopolsce Program w zakresie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, podnoszący świadomość, zachęcający do dobrych praktyk. Przykładem tych drugich – działania skupione na sieciowaniu i wsparciu podmiotów, które zainteresowane są rozwojem technologii wodorowych. W zakresie IT potencjał Małopolski jest naprawdę bardzo duży. W ramach wsparcia tej branży angażujemy się w różnorodne wydarzenia, opracowujemy systemy informatyczne, które mogą być pomocne dla firm z wielu branż. Jesteśmy też partnerem międzynarodowych konferencji. W Akceleratorze stworzonym w KPT tworzymy firmom warunki do powstania i rozwoju biznesu. Wracając do pierwszego sektora wymienionego w pytaniu – przemysłu. To bardzo szeroki sektor, ale wspólnym wyzwaniem dla jego różnych dziedzin na pewno jest obecnie automatyzacja i robotyzacja. Cenną inicjatywą w tym zakresie jest np. Hub4industry. Dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej nieodpłatnie wspiera małe i średnie firmy w przejściu procesu transformacji cyfrowej.

Realizujemy także w Małopolsce proces przedsiębiorczego odkrywania, w skrócie PPO. Działamy z podmiotami zainteresowanymi rozwojem innowacyjności w ramach małopolskich inteligentnych specjalizacji – do których zaliczają się zarówno zielone technologie, IT, jak też przemysł. Wspólnie szukamy nowych trendów technologicznych i potencjalnych obszarów wzrostu. Utworzyliśmy już cztery Małopolskie Platformy Specjalizacyjne. Od drugiej połowy 2025 roku one zaczną funkcjonować jako miejsca wzmożonej dyskusji, interakcji i współpracy.