Lublin: Tabliczki „Uwaga jeże” już ostrzegają kierowców

Możliwość komentowania Lublin: Tabliczki „Uwaga jeże” już ostrzegają kierowców została wyłączona Aktualności, Samorząd

Na wybranych ulicach Lublina pojawiły się tabliczki zwracające uwagę kierowców na wędrujące jeże. Ta inicjatywa Miasta Lublin została zrealizowana z udziałem mieszkańców, którzy wskazali miejsca częstego występowania jeży przechodzących przez ulice. Po przeanalizowaniu propozycji mieszkańców, wytypowano lokalizacje powtarzające się najczęściej, w których jednocześnie odbywa się intensywny ruch samochodowy. Teraz są tam ustawiane znaki drogowe „Uwaga jeże”.

znaki drogowe "uwaga jeże" ustawione na ulicach Lublina
 znaki drogowe „uwaga jeże” ustawione na ulicach Lublina fot. miasto Lublin

– Objęcie opieką jeży to kolejna inicjatywa Miasta, która ma pozytywnie wpłynąć na utrzymanie bioróżnorodności na obszarze Lublina, gdzie spotkać możemy około 100 gatunków zwierząt. Zwrócenie uwagi kierowców na ich obecność poprzez umieszczenie znaków drogowych, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych małych ssaków. Obecna wysoka aktywność jeży wynika z tego, że lato to czas intensywnego żerowania, przygotowujący je do hibernacji. Aby zadbać o populację tych ssaków na terenie Lublina pamiętajmy także, żeby podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielni zachować ostrożność i nie zranić ukrytych zwierząt. Z uwagi na zbliżający się sezon jesienny nie usuwajmy również wszystkich liści i gałęzi. Stanowią one doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

znaki drogowe "uwaga jeże" ustawione na ulicach Lublina fot. miasto Lublin
znaki drogowe „uwaga jeże” ustawione na ulicach Lublina fot. miasto Lublin
znaki drogowe "uwaga jeże" ustawione na ulicach Lublina fot. miasto Lublin
znaki drogowe „uwaga jeże” ustawione na ulicach Lublina fot. miasto Lublin

Z inicjatywą oznakowania miejsc, w których na ruchliwych ulicach pojawiają się wędrujące jeże, Miasto wystąpiło pod koniec kwietnia. Mieszkańcy zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na miejsca, gdzie te ssaki są szczególnie aktywne i zgłaszanie ich mailowo na adres Wydziału Ochrony Środowiska. Mieszkańcy wskazali kilkadziesiąt lokalizacji. Na tej podstawie pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wytypowali kilkanaście miejsc wymagających oznakowania. Następnie, z właściwymi służbami omówiono warunki zmiany organizacji ruchu i opracowano projekty dla kilkunastu lokalizacji, które zatwierdziła Policja. Znak drogowy informacyjny funkcjonujący pod nazwą A-18f „Uwaga jeże uzgodniono z Policją. Obecnie trwa ustawianie znaków w terenie. Po zakończeniu prac znaki zobaczymy na ulicach: Janowskiej, Nałkowskich, Krężnickiej, Osmolickiej, Diamentowej, Zemborzyckiej, Dunikowskiego, Wojennej, Roztocze, Glinianej, Kazimierza Wielkiego, Leszczyńskiego, Czechowskiej, Popiełuszki, Wojciechowskiej, Parysa, Lubartowskiej, Wyżynnej, Zbożowej, Willowej, Mickiewicza, Kosmowskiej, Kompozytorów Polskich, Koncertowej i Dożynkowej. Do tej pory zamontowano ich już 26, w najbliższych dniach planowane jest postawienie kolejnych 11. Koszt zakupu i montażu znaków to blisko 13 tys. zł.

Jeże to pożyteczne ssaki, które przemieszczają się swobodnie po Lublinie od wiosny do jesieni. Nie są zwierzętami płochliwymi, wędrują wśród traw, liści i krzewów, ale również po ulicach, co jest dla nich niebezpieczne. Najczęściej spotykamy je w okolicach parków, skwerów i lasów. Często zgłaszana jest ich obecność na osiedlach domów jednorodzinnych, czy w pobliżu ogrodów działkowych. Widok jeża na parkingu w środku wielkiego miasta nie jest już niczym niezwykłym, ssaki te dobrze przystosowują się do miejskich warunków.