Lublin będzie elektromobilny

Możliwość komentowania Lublin będzie elektromobilny została wyłączona Samorząd

Prezydent miasta, Krzysztof Żuk, podpisał list intencyjny o współpracy Lublina z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Energii w zakresie elektromobilności w Polsce. Na mocy porozumienia w mieście powstanie Centrum Elektromobilności, a w planach jest także uruchomienie systemu autobusu elektrycznego wraz ze stanowiskami szybkiego ładowania.

– Lublin postawił pierwszy krok na ścieżce rozwoju elektromobilności. Od lat inwestujemy w niskoemisyjny transport, tworzy go dziś ponad 61 km trakcji trolejbusowej i 90 trolejbusów. W następnych latach chcemy kupić kolejnych 40 trolejbusów i rozbudować trakcje o conajmniej 10 km. – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Zakup 66 pojazdów został już wpisany do projektów europejskich. W planach jest także kupno 7 stanowisk ładowania (5 dodatkowych w ramach projektów rezerwowych). Trolejbusy będą wyposażone w ogniwa umożliwiające przejazd minimum 40 km pomiędzy ładowaniami.

Warto przypomnieć, że działania Lublina, związane z wdrażaniem niskoemisyjnego transportu, zostały już dostrzeżone na arenie krajowej. Miasto było laureatem polskiej edycji konkursu European Green Public Procurement Award w 2016 roku za zakup i dostawę 70. nowych trolejbusów – najlepsze w Polsce zielone zamówienia publiczne. Za politykę mobilności i komunikację ze społeczeństwem Lublin wygrał w 2015 roku konkurs ECO MIASTO, organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce.