Lidzbark Warmiński – historyczne miasto z nową specjalizacją

Możliwość komentowania Lidzbark Warmiński – historyczne miasto z nową specjalizacją została wyłączona Aktualności, Samorząd

Z Jackiem Wiśniowskim burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego, rozmawia Radosław Nosek

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego fot. mat. prasowe
Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego fot. mat. prasowe

Lepiej zapobiegać niż leczyć – taką maksymą kierują się władze dawnej stolicy Warmii. Wyjątkowe walory przyrodnicze, zdrowotny mikroklimat i liczne możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu to udany przepis na uzdrowisko. – Zdrowie, turystyka, sport oraz rozwój przedsiębiorczości to kierunki rozwoju naszego miasta i szansa na dobrobyt jego mieszkańców – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Panie burmistrzu, kiedy Lidzbark Warmiński zostanie oficjalnie uzdrowiskiem?

– Robimy wszystko, żeby jak najszybciej, jednak trzeba spełnić szereg wymagań. Obiekty uzdrowiskowe mamy, bazę hotelową również, ale brakuje nam jeszcze szpitala uzdrowiskowego. Umowy już zostały podpisane, a teren przekazany. Inwestor zapewnia, że z budową ruszy w najbliższym czasie. Czekamy na zielone światło.

O jakich obiektach uzdrowiskowych pan mówi?

– Tężnie działają już od 2 lat i są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i gości. W sąsiedztwie trwa budowa tzw. pawilonu zdrowia, który umożliwi przeprowadzanie większej liczby różnego rodzaju zabiegów leczniczych. Ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. W 2017 utworzyliśmy Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny z wyznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi, gdzie można oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dziewiczą przyrodą. Ogromną popularnością cieszą się Termy Warmińskie z bardzo bogatą ofertą zabiegów SPA i bazą hotelową. Do tego liczne ścieżki rowerowe, plaża miejska i rozbudowana infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Podczas licznych konferencji zawsze mówi Pan o potencjale drzemiącym w tym niewielkim warmińskim mieście. Jednak brakuje tu dużych zakładów przemysłowych. Co zatem stanowi o inwestycyjnej wartości Lidzbarka Warmińskiego?

– Miasto wspiera przedsiębiorców wielotorowo. Od lat kładziemy nacisk na stworzenie inwestorom dogodnych warunków do rozwoju. Począwszy od wyposażenia terenów inwestycyjnych w infrastrukturę drogową i niezbędne media, poprzez umożliwienie nabycia nieruchomości w formie użytkowania wieczystego, po zwolnienia z podatków lokalnych. Kilka lat temu stworzyliśmy Punkt Obsługi Inwestora, który odpowiada za kontakty z przedsiębiorcami oferując opiekę przedinwestycyjną jak i poinwestycyjną. Organizowane są również cykliczne spotkania lokalnych przedsiębiorców. Między innymi te działania pozwoliły nam zbyć wszystkie tereny na strefie przemysłowej. Niestety realizację wielu inwestycji przesunięto ze względu na spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią i sytuacją geopolityczną. W odpowiedzi na duże zainteresowanie terenami inwestycyjnym rozpoczęliśmy procedurę powiększenia strefy przemysłowej o kolejne 40 ha. Pragniemy również wykorzystać powstającą infrastrukturę uzdrowiskową do przyciągnięcia inwestorów. Przygotowaliśmy ponad 4 ha terenów w strefie uzdrowiskowej, które sąsiadują z tężniami oraz Leśnym Parkiem Uzdrowiskowym. Posiadamy również tereny usługowo-handlowe znajdujące się bezpośrednio przy drodze krajowej nr 51.

Rozpoczyna się sezon turystyczny. Jakie wydarzenia zaplanowano w tym roku?

– Już 13 i 14 maja organizujemy Festiwal Biegowy, na który składają się dwa biegi – Nocny Bieg Mikołaja Kopernika na dystansie 5 km i Półmaraton Ślimaka organizowany wspólnie z Górowem Iławeckim. W czerwcu czeka nas rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem, czyli największej bitwy Napoleona w tej części świata. Potem Kopernik Camp, czyli międzynarodowy zjazd młodzieży w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Do tego Lidzbarskie Wieczory Jazzowe, Wieczory Humoru i Satyry, dni miasta i wiele innych wydarzeń. Jest tego bardzo dużo. Praktycznie co weekend coś się dzieje.

Lidzbark Warmiński to miasto niezwykłe. Ma bogatą historię, którą widać na każdym kroku, rozwija nowoczesną uzdrowiskową gałąź przemysłu i jest przyjazne inwestorom. Jest liderem pod względem realizowanych inwestycji i pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwój, a jednocześnie zachowuje unikalną atmosferę miasteczka Cittaslow, czyli miasta dobrego życia.

– Tak. Uważam, że drzemie tu ogromny potencjał i staramy się to wykorzystywać. Lidzbark Warmiński nie bez powodu jest nazywany Perłą Warmii. To historycznie bogate miasto, które rozwija nową uzdrowiskową specjalizację. Zapraszam serdecznie!

Dziękuję za rozmowę