Rozmowa z Krzysztofem Nowakiem wiceprezesem zarządu, zastępcą dyrektora ds. Technicznych i Anną Pawlik-Gonerą głównym specjalistą ds. marketingu i wizerunku w Przedsiębiorstwie Usługowo-Produkcyjnym i Wdrażania Postępu Technicznego „Uniwersal” Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Wdrażania Postępu Technicznego „Uniwersal” Sp. z o.o. zostało laureatem 31. edycji Konkursu TERAZ POLSKA, w kategorii Produkt branży techniki wentylacyjnej za wywietrzak hybrydowy Monsun. Jakie właściwości produktu zdecydowały o przyznaniu tak zaszczytnego wyróżnienia?
Krzysztof Nowak: Od 30 lat produkujemy wentylatory i wywietrzniki dachowe. Jest to zawsze pewien typoszereg wielkości dopasowanych do różnych potrzeb inwestora i zawsze rynek jego potrzeb stanowi początek każdego pomysłu.
Tworząc wywietrzak hybrydowy Monsun, myśleliśmy o takim połączeniu wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, by wywietrzak po pierwsze był efektywny jak jednostka wentylacji naturalnej ale również pozwalał na intensywną pracę wentylacji mechanicznej. To tak zgrubnie można powiedzieć opisując urządzenie hybrydowe w układach wentylacyjnych.
Monsun ma jednak jeszcze inną zaletę, mianowicie praca wentylatora tak kieruje powietrze po obudowie wywietrzaka, że wywietrzak pracuje jeszcze intensywniej wykorzystując zjawisko dodatkowego podciśnienia. Mamy więc trochę za darmo więcej powietrza, którą jednostka usuwa z obiektów. Możemy ten sam efekt wentylacji uzyskać urządzeniem mniejszym a zarazem tańszym lub w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych, mniejszą ilością wywietrzaków. Zyskujemy na ekonomii, mamy szansę na mniejsze zużycie energii elektrycznej a zarazem otrzymujemy urządzenie kompaktowe o zaletach bardzo innowacyjnych, których nie ma na rynku.
Proszę ocenić 31. edycję Konkursu TERAZ POLSKA. Czy rywalizacja była trudna? Czy startując w konkursie spodziewaliście się Państwo, że odniesiecie sukces?
Anna Pawlik-Gonera: Przystąpiliśmy do 31-ej edycji Konkursu Teraz Polska po raz trzeci z rzędu i proszę mi wybaczyć nie skromność ale z dumą muszę powiedzieć, że po raz trzeci z sukcesem. Poprzednie dwa lata również byliśmy laureatem a nasze produkty zostały wyróżnione. Można by wyciągnąć mylny wniosek, że niejako będąc „weteranem konkursowym” przystępowaliśmy do konkursu z marszu. Nic bardziej mylnego. Zawsze staramy się profesjonalnie przygotować produkt to oczywiste. Poddanie go weryfikacji przez jury konkursowe, w którym zasiadają specjaliści różnych branż podnosi poziom adrenaliny w oczekiwaniu na werdykt. Wielu producentów stara się przecież na równi mocno jak my a konkurencja rośnie z roku na rok. Pewności sukcesu mieć nie można. Na co dzień wykonujemy po prostu nasze zadania najlepiej jak potrafimy. Rynek ocenia przydatność naszej oferty produkcyjnej a Konkurs Teraz Polska uważamy za najlepszą weryfikację jakości polskiego produktu.
Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy tak dobrze postrzegani. 31 edycja konkursu przyniosła zresztą pewną modyfikacje, z inicjatywy Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy konkurs rozbudowano o nową kategorię Młody Promotor Polski. Osobiste zaangażowanie Pierwszej Damy jak również wnętrza Pałacu Prezydenckiego potwierdza rangę i prestiż wydarzenia.
Przedsiębiorstwo Produkcyjne UNIWERSAL Sp z o.o. istnieje na polskim od 1988 roku, a więc rozpoczęło działalność jeszcze przed transformacją gospodarczą w naszym kraju. Jak bardzo firma zmieniła się od tego czasu, jakie były najważniejsze etapy jej rozwoju?
Krzysztof Nowak: Wydawać by się mogło, że te ponad 30 lat istnienia to dużo i faktycznie jest to wystarczająco długi okres czasu by zmienić wszystko. Zmieniła się technologia bo, mamy inne maszyny produkcyjne, lepsze zaplecze obliczeniowo- -projektowe, stanowiska projektowo-badawcze, mamy nawet system symulacji pracy i efektywności naszych prototypów, możemy więc sporo o nich powiedzieć już na etapie wirtualnym. To wszystko pozwala pracować przyjemniej i bardziej efektywnie. Dumny jednak jestem z tego, że nie zmieniliśmy zespołu. Pracujemy w prawie tym samym składzie jak dawniej a „stara gwardia” uczy się nowych rzeczy od młodych pracowników.
Kapitał ludzki, zaufanie to gwarant naszego sukcesu. Dobra organizacja to codzienność. Tego również nie zmieniliśmy, myślę że to bardzo ważne bo zespół pracowników musi lubić to co robi na co dzień.
Jaka jest pozycja Uniwersalu na polskim rynku urządzeń wentylacyjnych, kto jest głównym odbiorcą produktów firmy?
Krzysztof Nowak: Jesteśmy postrzegani jako pewny partner do realizacji zadań w sektorze wentylacyjnym. Zawsze dbaliśmy o jakość naszych produktów ich estetykę, 100 % – ową pewność parametrów technicznych, które pokazujemy w katalogach oraz niską awaryjność naszych wentylatorów.
Z nami się po prostu „dobrze rozmawia” a produkt, który wypuszczamy na rynek przechodzi tak gęste sito weryfikacyjne, że można go z pełnym zaufaniem stosować w różnych sektorach potrzeb.
Naszymi odbiorcami jest budownictwo mieszkaniowe wielo i jednorodzinne ale także wszystkie gałęzie przemysłu. Mamy oferty dla stacji uzdatniania wód jak również oczyszczalni ścieków.
Wentylujemy szkoły, przedszkola, żłobki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sportowe, hale, magazyny. Praktycznie nie ma takiego obszaru działalności człowieka, w którym nie występowała by potrzeba wentylacji a tam gdzie taka potrzeba występuje jest miejsce dla naszych urządzeń.
Jakie jest najważniejszy, flagowy produkt firmy?
Krzysztof Nowak: Tyle tych produktów jest, że trudno wybrać. To trudne pytanie. Myślę, że wszystkie urządzenia hybrydowe z cytowanym w wywiadzie wywietrzakiem Monsun to obecnie nasz flagowy produkt, ale specjalizujemy się również w produkcji wentylatorów iskrobezpiecznych. Jesteśmy pierwszym polskim producentem, który na mieszaninę powietrza z acetylenem stworzył wentylator w pełni bezpieczny. W czasach, których powstawał nie był to łatwy cel, musieliśmy stworzyć konstrukcję, która przejdzie testy w Kopalni Doświadczalnej Barbara Głównego Instytutu Górnictwa, dlatego rodzina wentylatorów z atestem iskrobezpieczeństwa zawsze będzie naszą dumą.
Przedsiębiorstwo jest laureatem wielu prestiżowych, ogólnopolskich nagród i wyróżnień. Które z nich są dla Państwa szczególnie cenne? Dzięki jakim działaniom firmy udaje się od wielu lat, regularnie zdobywać takie wyróżnienia?
Anna Pawlik-Gonera: Bez wątpienia wyróżnienie Godłem Promocyjnym Teraz Polska jest tym „one of the kind”. Jesteśmy polską firmą i dla nas promocja tego co polskie jest szczególnie ważna. Cenimy też bardzo nagrody i wyróżnienia Złotym Medalem Targów Budowlanych. Mamy w naszym dorobku kilka złotych kielni oraz pięć bardzo ważnych statuetek Złotego Instalatora.
Pracujemy na rynku instalacyjno-budowlanym dlatego takie wyróżnienia są widoczne przez naszych odbiorców oraz projektantów w tych branżach. Zwiększa się tym samym zaufanie do jakości produktu i skraca droga do klienta końcowego.
Jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zwłaszcza na wyniki finansowe i stan zatrudnienia?
Krzysztof Nowak: Powiem krótko, jest drożej. Niestety sytuacja ekonomiczna różnych sektorów wpłynęła na ceny u naszych kooperantów i musieliśmy dokonać korekty cenowej na nasze wyroby. Muszę przyznać, że nie lubię takich zmian, nie muszę dodawać, że nasi odbiorcy również tego nie lubią bo zawsze jest niepewność jak rynek takie niespodzianki przyjmie. Pracujemy jednak bez żadnych przerw, mamy wprowadzony system ochrony sanitarnej w firmie. Wirus to jednak wirus. Kilka przypadków zachorowań w zespole pracowniczym było, na szczęście były to przypadki łagodne.
Pracujemy, wykonujemy wszystkie zadania projektowo-produkcyjne każdego dnia i z optymizmem patrzymy w przyszłość.
Proszę przedstawić najważniejsze zamierzenia inwestycyjne i rozwojowe planowane na ten rok.
Krzysztof Nowak: Mamy partnera, który pracuje na ryku budownictwa mieszkaniowego. Sprawą dla nas kluczową jest dostarczanie mu produktu o parametrach optymalnych. Mowa oczywiście o wentylatorze. Wentylator ten został wyróżniony Godłem Promocyjnym Teraz Polska w 2019 roku i wchodzi obecnie w system Multivento dla budownictwa mieszkaniowego.
Pracujemy również nad nową rodziną wentylatorów kanałowych, bardzo zaawansowany jest również system automatycznej kontroli pracy wentylatorów.
Dzień bez projektowania dla nas nie istnieje, to są po prostu chwile stracone, chcemy istnieć na rynku więc nie możemy poprzestać w staraniach.
Dziękuję za rozmowę Ryszard Żabiński