Komunikacja w Katowicach: Kolejny krok do realizacji zielonych przystanków w Katowicach

Możliwość komentowania Komunikacja w Katowicach: Kolejny krok do realizacji zielonych przystanków w Katowicach została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wybrał wykonawcę trzech zielonych przystanków. To projekt, który z jednej strony będzie jednym z elementów przeciwdziałania ociepleniu klimatu, a z drugiej podniesie estetykę przestrzeni miejskiej.

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wybrał wykonawcę trzech zielonych przystanków Fot. S. Rybok
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wybrał wykonawcę trzech zielonych przystanków Fot. S. Rybok

W tym roku w ramach Zielonego Budżetu została złożona rekordowa liczba wniosków, bo aż 222. Wpłynęły wnioski zgłoszone przez mieszkańców wszystkich dzielnic naszego miasta. To pokazuje, że mieszkańcy Katowic chcą, by ich otoczenie było bardziej zielone – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt polegający na stworzeniu zielonych przystanków to jedna z wielu inicjatyw realizowanych w Katowicach, które są odpowiedzią na zmieniający się klimat. W tym zakresie realizujemy zarówno duże inwestycje, takie jak budowa zbiorników retencyjnych, jak i zdecydowanie mniejsze, ale równie ważne projekty jak sianie łąk kwietnych, czy zbieranie deszczówki – dodaje prezydent Katowic.

Projekt dotyczy przemiany trzech przystanków, zlokalizowanych przy ulicy Sokolskiej, Radockiego i Kościuszki. Staną tam nowe wiaty z dachem pokrytym roślinami, a część chodnika wokół nich zostanie odbrukowana, tworząc przestrzeń dla bylin, traw i roślin pnących, poprowadzonych po jednej ze ścian wiaty.

Na realizację projektu Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach przewidział 285 tys. zł. Pierwszy przetarg na realizację przemiany tych trzech przystanków nie został rozstrzygnięty, bo dwie oferty, które wpłynęły przekraczały o niemal 100 tys. zł kwotę zarezerwowaną na ten cel. W ogłoszonym przetargu swoją ofertę zgłosiła firma A2HM TRADE Sp. z o.o., która zamierza zrealizować tę inwestycję w 12 tygodni od podpisania umowy, za kwotę 273 tys. zł.

Globalny problem

Przystanki, które powstaną w Katowicach są przykładem narzędzi, które wykorzystują przyrodę w nowatorski sposób, by przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Choć dotyczą one wszystkich, to w miastach są szczególnie odczuwalne. Silnie zurbanizowany teren – gdzie znajdują się powierzchnie nieprzepuszczalne, jak asfalt czy stal, występuje ograniczona ilość zieleni, a także ograniczony przepływ powietrza – sprzyja powstawaniu tzw. „miejskich wysp ciepła” (MWC) z temperaturą wyższą niż wokół miasta. Wyzwaniem są też długotrwałe susze oraz nagłe, intensywne opady deszczu, które nierzadko prowadzą do występowania „powodzi błyskawicznych”.

– Zielona infrastruktura miejska niesie za sobą szereg zalet. Poza pomocą w retencjonowaniu wody i obniżaniu temperatury, pomaga także w filtracji zanieczyszczeń i stanowi dobre środowisko dla owadów, a nawet ptaków. W miastach musimy poszukiwać możliwości umieszczania zieleni w różnych, nawet tych nieoczywistych miejscach, dlatego zielone przystanki uważam za bardzo dobry i innowacyjny pomysł – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Lokalizacje przystanków, których dotyczy projekt:

 • ul. Sokolska w Katowicach
  Przystanek autobusowy w kierunku ul. Chorzowskiej, zlokalizowany w pobliżu budynku
  Sokolska 33.
 • ul. Radockiego w Katowicach
  Przystanek autobusowy zlokalizowany w pobliżu budynku przy ul Radockiego 160. 
 • ul. Kościuszki w Katowicach
  Przystanek tramwajowy w kierunku centrum przy nowo wybudowanym basenie przy
  ul. Kościuszki 104.

źródło informacji: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice