KOB GROUP: Kto, jak i dlaczego działa na szkodę mojej firmy…?

Możliwość komentowania KOB GROUP: Kto, jak i dlaczego działa na szkodę mojej firmy…? została wyłączona Aktualności, Biznes, porady ekspertów

Twój pracownik ukradł nam dane z bazy klientów, założył firmę o podobnej nazwie, przejął kluczowych klientów, rozpowszechnia informacje o tym, że Twoja firma wkrótce upadnie? Pracownik przekazuje konkurentom ważne informacje o Twoim przedsiębiorstwie, w zamian za co po jakimś czasie, jeden z konkurentów zatrudnia go na eksponowanym stanowisku? To nie są sytuacje które nie dają nam możliwości manewru- mamy tu do czynienia z nieuczciwą konkurencją, a to otwiera nam drogę do dochodzenia swoich praw.

Rafał Król, właściciel KOB GROUP
Rafał Król, właściciel KOB GROUP

Lista czynów nieuczciwej konkurencji jest długa…właściwie nieskończona, gdyż ciągle ktoś wpada na „genialny” pomysł jak niezgodnie z prawem i dobrymi obyczajami zaszkodzić swojemu szefowi, czy konkurentowi. Wymieńmy tylko niektóre przykłady: fałszywe oznaczenie pochodzenia geograficznego produktów, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, naśladownictwo produktów, utrudnianie dostępu do rynku, nieuczciwa lub zakazana reklama, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy.

Każdy może okazać się wrogiem

Jak wspomniano powyżej – wachlarz czynności spełniających przesłanki nieuczciwej konkurencji jest bardzo szeroki. Nieuczciwą konkurencją może być kradzież danych, kontaktów, poufnych informacji, rozpowszechnianie plotek mówiących o niskiej jakości produktów, czy świadczonych usług, niezgodne z prawem podszywanie się pod znane marki, nakłanianie do zerwania kontaktów handlowych i przejścia do konkurenta. Z nieuczciwą konkurencją mamy do czynienia właściwie w każdej sferze działalności gospodarczej – w produkcji, usługach, handlu. Co więcej, czynów spełniających znamiona nieuczciwej konkurencji mogą dopuścić się nie tylko nasi obecni i byli pracownicy czy współpracownicy, ale właściwie każdy z kim mamy styczność w naszej działalności zawodowej – wspólnik, klient, dostawca, członek zarządu. Przedsiębiorca musi więc zdawać sobie sprawę, że ryzyko zaistnienia nieuczciwej konkurencji wpisane jest w zakres działania jego firmy. Czyny te mogą nie wpływać na ciągłość biznesowa spółki- w wielu jednak przypadkach mogą poważnie zagrozić funkcjonowaniu firmy, doprowadzić do pogorszenia sytuacji rynkowej, a nawet do upadłości.

Zwróć się o pomoc do fachowców

Najczęściej przedsiębiorca nie jest w stanie sam poradzić sobie z osobami, firmami stosującymi nieuczciwe i nielegalne działania. Nie zawsze wie kim są, nie jest w stanie zdiagnozować jakie konkretnie informacje przeszły w posiadanie osób niepożądanych. Rozsądnym wyjściem jest zwrócenie się o pomoc do wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się zwalczaniem nieuczciwej konkurencji. Ze względu na to iż potencjalne zastosowanie nieuczciwej konkurencji jest ze względu na skale potencjalnych możliwości trudne do zdiagnozowania, rozsądnym jest aby zwrócić się o pomoc do firmy której oferta usługowa jest w tym zakresie szeroka i różnorodna. Do firmy dla której taki problem nie będzie nowością, która ma doświadczenie w rozwiązywaniu takich spraw. Taką firma z pewnością jest Agencja Detektywistyczna KOB GROUP – firma z wieloletnim doświadczeniem w branży ochrony informacji.

Ktoś kto decyduje się na działania określane mianem nieuczciwej konkurencji, najczęściej łamie prawo, bądź lawiruje na obrzeżach regulacji prawnych. Oznacza to, że w wielu przypadkach- przedsiębiorca ma możliwość dochodzić swoich praw w sądzie. Aby było to jednak możliwe potrzebuje zebrać niezbite dowody jednoznacznie wskazujące iż działania spełniające definicje nieuczciwej konkurencji miały miejsce. I tu właśnie możemy liczyć na KOB GROUP, która dysponuje specjalistyczną kadrą, sprzętem i nowoczesnymi technologiami od lat wspomagającymi firmy, jak również osoby prywatne w rozwiązywaniu ich problemów.

KOB GROUP ustali kto i w jaki sposób działa/ł na szkodę Twojej firmy. Detektywi KOB GROUP wykryją podsłuchy, nielegalne oprogramowanie (dzięki którym ktoś pozyskuje wrażliwe dane z Twojej firmy), ustala również dane osób które złamały prawo, jak również to w jakimi metodami i przy pomocy jakich narzędzi to uczyniły. W rezultacie- otrzymacie Państwo to co jest najistotniejsze- niezbite dowody, będące podstawa do dochodzenia w sądzie rekompensaty za poniesione straty.

Jak dobierać współpracowników

Bardzo groźne dla przedsiębiorcy mogą się okazać czyny nieuczciwej konkurencji popełnione przez współpracowników zajmujących kluczowe stanowiska w firmie. Z tego względu warto skorzystać z usługi, oferowanej również przez KOB GROUP, polegającej na weryfikacji pracowników. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca zyskuje pewność, że zatrudnia osoby godne zaufania. Jak to działa?

Weryfikacja pracownika polega na sprawdzeniu podanych przez niego informacji dotyczących doświadczenia zawodowego, wykształcenia, przedstawionych dokumentów poświadczających kwalifikacje, potwierdzeniu otrzymanych referencji. Na koniec przedstawiany jest kompleksowy raport dotyczący wskazanej osoby.

Czy ktoś nas nie podsłuchuje?

W zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nieoceniona jest umiejętność wykrywania podsłuchów, ukrytych kamer, czy lokalizatorów GPS – które to usługi również ma w swojej ofercie KOB GROUP. W skład zespołu agencji detektywistycznej wchodzą specjaliści z zakresu radiokomunikacji, telekomunikacji, technicy, elektronicy oraz doświadczeni śledczy. Eksperci posługują się wysokiej klasy sprzętem takim jak np. wykrywacze zagrożeń ST-131 Piranha II, ST-031M Piranha I, wykrywacz złączy nieliniowych Cayman ST-403/402, analizator widma JJN HSA-Q1, wykrywacz kamer Wega-i, wykrywacz transmisji bezprzewodowej JJN CAM-105W, czy wideoendoskop VEP3. Firma zajmuje się wykrywaniem podsłuchów w dowolnych pomieszczeniach i lokalizacjach. Podejmuje się poszukiwania urządzeń inwigilacyjnych w nowoczesnych biurach, stuletnich kamieniach, czy przestrzeniach przemysłowych. KOB GROUP gwarantuje skuteczne wykrywanie sprzętu inwigilacyjnego niezależnie od stopnia jego zaawansowania, technologii wykonania i umiejscowienia. Eksperci odnajdują nawet miniaturowe, najnowocześniejsze i głęboko ukryte mikrofony.

Współpracę kończy przedstawienie szczegółowego raportu, który zawiera wyniki badań i analiz oraz precyzyjne instrukcje, w jaki sposób zwiększyć ochronę antypodsłuchową w przyszłości i jak zapobiegać nielegalnemu wyciekowi informacji poufnych w biznesie. Dzięki temu ponowne wykrywanie podsłuchów w przyszłości nie będzie już potrzebne w danym miejscu.