JSW pierwszym oficjalnym partnerem COP24

Możliwość komentowania JSW pierwszym oficjalnym partnerem COP24 została wyłączona Aktualności

Jastrzębska Spółka Węglowa, w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska, została pierwszym oficjalnym partnerem Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24). To najważniejsza międzynarodowa konferencja ONZ. Partnerstwo JSW wspiera polską Prezydencję, gwarantując spółce aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i możliwość promocji proekologicznych zmian w sektorze wydobywczym.

Odbywające się co roku sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE). W trakcie konferencji podejmowane są decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji.

Tegoroczna sesja Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w Katowicach. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia paryskiego w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Polska podczas szczytu klimatycznego chce zwrócić uwagę wszystkich państw na trzy przekazy – przyroda, człowiek, technologia. Według polskiej Prezydencji niezbędna jest solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza przy jednoczesnym osiąganiu neutralności klimatycznej m.in. dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wesprzeć polską Prezydencję COP24. Liczymy, że nasze uczestnictwo w szczycie, na którym pojawi się blisko 30 tysięcy delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów i ministrowie środowiska oraz przemysłu, przyczyni się do promocji JSW jako proekologicznego lidera branży wydobywczej – mówi Daniel Ozon, prezes JSW – Chcemy na międzynarodowym forum umocnić wizerunek Grupy JSW jako największego producenta węgla koksowego i koksu, czyli niezbędnych składników do produkcji stali i rozwoju nowoczesnego, w tym niskoemisyjnego, przemysłu oraz innowacyjnych technologii przyszłości.  

W trakcie COP 24 JSW zorganizuje panele eksperckie, na których przedstawi działania spółki na rzecz środowiska. Zaprezentowane zostaną rozwiązania gwarantujące redukcję emisji i pozwalające efektywnie wykorzystywać zasoby ziemi oraz produkty uboczne procesu produkcyjnego.

JSW jest liderem w zakresie gospodarczego wykorzystania metanu. Ujęcie tego gazu z systemu odmetanowania kopalń i powietrza wentylacyjnego nie tylko zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia zagrożeń metanowych w kopalniach, ale również poprawia efektywność energetyczną oraz wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Obecnie 60 procent przechwyconego gazu zamienia się w energię. Do roku 2030 roku spółka zamierza aż pięciokrotne zwiększyć produkcję energii elektrycznej z metanu – mówi Artur Dyczko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju w JSW JSW podejmuje intensywne działania w zakresie wdrożenia technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego. Wyseparowany i oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach wodorowych do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej czy ekologicznego transportu publicznego.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez JSW na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach będzie prezentacja mobilnej stacji wodorowej oraz udostępnienie uczestnikom szczytu zasilanego wodorem autobusu.  JSW szacuje, że w przyszłości koksownie spółki, rocznie będą w stanie produkować wodór do zasilania 800 takich pojazdów. Grupa JSW, która jest jednym z największych producentów smoły w UE,  zamierza również – na bazie tego produktu – wytwarzać włókna węglowe dla nowoczesnego europejskiego przemysłu m.in. lotniczego, elektronicznego czy samochodowego.

materiały prasowe: JSW