Jak przestawić gospodarkę na zielone tory

Możliwość komentowania Jak przestawić gospodarkę na zielone tory została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie, w dniach 22-24 czerwca odbył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2020. Politycy, naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy oraz członkowie fundacji i ruchów na rzecz ekologii debatowali o najważniejszych problemach związanych z ochroną środowiska.

szczyt klimatyczny together

szczyt klimatyczny together fot. mat. prasowe

Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. W trakcie trzech dni przeprowadzono 11 debat tematycznych, odbyło się wiele wystąpień i prelekcji branżowych. Organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR była Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. Szczegóły dotyczące programu Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz pełna lista partnerów znajdują się na stronie https://togetair.eu/ agenda.

Miks energetyczny musi się zmienić

Przedstawiciele międzynarodowych instytucji, m.in. ONZ, oraz strona rządowa wspólnie podkreślali konieczność redukcji emisji dwutlenku węgla i transformacji przemysłu.

– Pracujemy nad polską drogą, która uwzględni trudną sytuację w jakiej znajdowaliśmy się przez wiele lat. To pewne, że będziemy dążyć do stałego zwiększania udziału energii z odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym – mówił Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Kluczową rolę w dalszym przyspieszaniu tych zmian i uzyskaniu jeszcze większej sprawności mają naukowcy oraz działy B+R. O wsparciu dla firm, mówiła Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju sprawności mają naukowcy oraz działy B+R. O wsparciu dla firm, mówiła Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Nasza instytucja zapewnia wsparcie edukacyjne i finansowe, aby zabezpieczać przedsiębiorców i naukowców przed ryzykiem. Mamy np. projekty związane z tym jak magazynować wodór, dbamy o to, aby nasze działania sprzyjały klimatowi – wyjaśniła.

O wodorze wiele mówił też Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN Orlen, przedstawiciel Partnera Strategicznego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Jego zdaniem to właśnie wodór będzie ropą naftową XXI wieku.

W trakcie dwóch paneli eksperci szczegółowo omawiali wszystkie bolączki, które trapią rynek śmieciowy. Nie zabrakło głosu samorządów (reprezentowanych przez Tomasza Ucińskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami) oraz przedstawicieli małych, średnich firm o polskim kapitale (w osobach Agnieszki Fiuk i Karola Wójcika ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami) oraz większych, zagranicznych graczy na rynku odpadowym (Norbert Skibiński, dyrektor ds. rozwoju Veolia Polska).

Przy obecnym tempie wzrostu poziomu recyklingu materiałowego i biologicznego poziom 50 proc. osiągniemy w 2027 r., a nie w tym roku, jak wymaga tego od nas UE. Taki stan rzeczy nie może się dłużej utrzymać, bo skończy się ekologiczną katastrofą. Jak przekonywał podczas debaty Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, trwają właśnie prace nad pakietem ustaw, które mają uporządkować rynek. Priorytetem będzie zatamowanie wzrostu cen. Na celowniku rządu ponownie znajdzie się tez mafia śmieciowa.

Wody tyle co w Egipcie

Drugiego dnia TOGETAIR 2020 rozmówcy skupili się na wyzwaniach związanych z poprawą jakości powietrza. Podczas Szczytu podjęto temat dwóch głównych źródeł zanieczyszczeń: niskiej emisji z sektora mieszkaniowego i transportu. W tym pierwszym przypadku dyskutowano o dalszych reformach sztandarowego programu wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych, czyli programu Czyste Powietrze. Dużo powiedziano również w temacie redukcji spalin, czyli głównego źródła zanieczyszczeń w większości polskich miast.

Dużo uwagi poświęcono też wodzie, której zaczyna powoli brakować. Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej polskie zasoby wody pitnej są porównywalne do tych w suchym i pustynnym Egipcie. – Pierwszym zadaniem, z którym musimy się mierzyć jest dostarczanie wody mieszkańcom w odpowiedniej jakości i ilości. Konieczne jest też, by poprawić retencję i doprowadzić do stanu, w którym możemy gospodarować ok. 20 proc. wody, a nie 6,5 proc. jak dziś. W Hiszpanii ten wskaźnik sięga 40 proc. Dlatego też w Polsce musimy za każdym razem mieć to na uwadze, gdy planujemy strategie i finansujemy inwestycje – mówił Wojciech Skowyrski z PGW „Wody Polskie”.

Artur Beck, producent i współorganizator wydarzenia zauważył, że mimo różnych punktów widzenia i odmiennych perspektyw, w większości przypadków panelistom udało się znaleźć wspólny grunt. – Szczegółowe rekomendacje, jak znaleźć równowagę między ekonomią a ekologią oraz jak kłaść legislacyjne i polityczne fundamenty pod budowę zielonej przyszłości, zostaną przedstawione po podsumowującym spotkaniu Rady Programowej – zapowiedział CEO CreativeHarder.