IV Samorządowy Kongres Trójmorza przed Nami

Możliwość komentowania IV Samorządowy Kongres Trójmorza przed Nami została wyłączona Aktualności

IV edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2024 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie

Samorządowy Kongres Trójmorza grafika UMWL

Osiągnęliśmy już bardzo dużo, chociażby w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz odporności naszych gospodarek. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że znaczenie regionu Trójmorza rośnie. Rola Inicjatywy wraz z tworzącymi ją państwami jest nie do przecenienia, zarówno w wymiarze wyzwań i zagrożeń o charakterze geopolitycznym, jak i szans.” – Prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii otwarcia trzeciej edycji Kongresu w dniu 16 maja 2023 w Lublinie.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W dniach 29-30 czerwca 2021 w Lublinie miał miejsce pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza. Drugi Kongres Trójmorza, wraz z towarzyszącym Forum Gospodarczym, odbył się 6-7 czerwca 2022 roku, natomiast trzeci 16-17 maja 2023. Wydarzenie co roku odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Samorząd Województwa Lubelskiego w dniach 12-13 czerwca 2024 r. zaprasza na kolejną odsłonę Wydarzenia, które stało się cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 już państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Grecji), przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Ukrainy i Mołdawii.

Trzy poprzednie edycje Kongresu i Forum Gospodarczego sprawiły, że Lublin stał się ośrodkiem ważnej debaty służącej integracji i współpracy regionów Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2021-2023 łącznie uczestniczyło w nich prawie 3,5 tysiąca osób z 25 krajów świata.

W tegorocznej edycji wydarzenia międzynarodowi paneliści skoncentrują się na zagadnieniach dotyczących m.in. bezpieczeństwa energetycznego, sztucznej inteligencji, gospodarki wodorowej 3W, infrastruktury m.in. trasy Via Carpatia, a także cyfryzacji społeczeństwa i zdrowia. W programie nie zabraknie Debaty Regionów, spotkań projektowych oraz części naukowej w ramach Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Dodatkowo młodzi liderzy oraz innowatorzy zaprezentują swoje dokonania podczas wydarzeń towarzyszących.

Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, na którym przewidziane są seminaria z obszaru Inteligentnych Specjalizacji Województwa Lubelskiego: żywności wysokiej jakości, zielona gospodarka, zdrowe społeczeństwo, cyfrowe społeczeństwo, technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne oraz specjalny panel o roli kobiet w biznesie, a także stoiska wystawiennicze, spotkania B2B oraz nowość: warsztaty dla MŚP.

Organizatorzy zapraszają do odwiedzania strony internetowej congress.lubelskie.pl, oraz do śledzenia kongresowych social mediów pod adresem: https://www.facebook.com/congresslubelskie

Rejestracja na wydarzenie trwa do 7 czerwca 2024r.

Do zobaczenia w Lublinie!