Impuls PPK – Letnia Szkoła Go4Poland

Możliwość komentowania Impuls PPK – Letnia Szkoła Go4Poland została wyłączona Aktualności, Nauka

Zakończyła się 3 edycja Letniej Szkoły Go4Poland organizowanej przez Fundację GPW. Wydarzeniu patronowali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Po raz kolejny spotkania w ramach Letniej Szkoły współtworzy PFR Portal PPK.  

3 edycja Letniej Szkoły Go4Poland fot. PFR Portal PPK
3 edycja Letniej Szkoły Go4Poland fot. PFR Portal PPK

3 września Patryk Wyczółkowski, ekspert PFR Portal PPK, poprowadził warsztat „Pracownicze Plany Kapitałowe jako impuls do stosowania ekonomii behawioralnej w Polsce”. Celem spotkania było wskazanie praktycznych możliwości wykorzystania ekonomii behawioralnej w codziennym życiu zawodowym. 

Jednym z czołowych przedstawicieli finansów behawioralnych jest Richard Thaler, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii w 2017 roku. Wskazywał on na ogromną rolę autozapisu do programów oszczędnościowych. To właśnie ten mechanizm został zastosowany w PPK, stając się pozytywnym impulsem, dzięki któremu już blisko 3 miliony osób w Polsce regularnie buduje swoje prywatne oszczędności z pomocą pracodawcy i państwa.

– Dziś w Polsce Twoją opcją domyślną jest to, że oszczędzasz w PPK, a Twoje wpłaty do programu są powiększane o wpłaty pracodawcy oraz państwa. Więc przy średnim wynagrodzeniu – kto z PPK zrezygnował, ten traci około 3 tysiące złotych rocznie! – mówił podczas spotkania ekspert PFR Portal PPK Patryk Wyczółkowski.

W trakcie spotkania 25 studentów poznało najważniejsze założenia ekonomii behawioralnej. Pojawiły się liczne odwołania do badań prowadzonych przez prekursorów nurtu – Amosa Tversky’ego oraz Daniela Kahnemana. Studenci zyskali również nowe spojrzenie na czynniki decyzyjne oraz zyskali umiejętność planowania „impulsów” behawioralnych. 

Czuję wielką satysfakcję po przeprowadzonych warsztatach. Uczestnicy zadawali dużo interesujących pytań, na każdym kroku czułem ich ogromne zaangażowanie – skomentował Patryk Wyczółkowski.

3 edycja Szkoły Letniej Go4Poland odbywała się w dniach 1-7 września. W tym czasie 25 uczestników wzięło udział w specjalnie zorganizowanych warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach z ekspertami. Wydarzenie zakończyła konferencja „Twoja kariera – kierunek Polska!” w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

źródło informacji: PFR portal PPK