Gmina Mordy zyskała dostęp do krajowej sieci gazowej

Możliwość komentowania Gmina Mordy zyskała dostęp do krajowej sieci gazowej została wyłączona Aktualności, Samorząd

Miasto i gmina w powiecie siedleckim po dwuletnim okresie korzystania z tymczasowej gazyfikacji wyspowej zostały przyłączone do krajowej sieci gazowej. Gazociąg liniowy wybudowała Polska Spółka Gazownictwa.

Przyłączenie miasta i gminy Mordy do krajowej sieci gazowej - konferencja prasowa
Przyłączenie miasta i gminy Mordy do krajowej sieci gazowej – konferencja prasowa fot. Polska Spółka Gazownictwa

Gazyfikacja naszego kraju to proces o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki. Dzięki realizacji zainaugurowanego w 2018 roku „Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski” uruchomiono już usługę dystrybucji w 193 nowych gminach. Tym samym udało się zwiększyć stopień gazyfikacji gmin w naszym kraju o blisko 8 proc. – napisał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście do uczestników konferencji prasowej, podczas której ogłoszono zakończenie gazyfikacji gminy Mordy.

Mordy to jedna z gmin, która skorzystała z programu przyspieszenia inwestycji gazociągowych. Proces gazyfikacji tej miejscowości rozpoczął się na przełomie 2019 i 2020 roku. Polegał on na gazyfikacji wyspowej, czyli budowie stacji regazyfikacji LNG, do której skroplone paliwo dostarczane jest specjalnymi cysternami kriogenicznymi. Następnie zamieniane jest ono z postaci ciekłej w gazową. Daje to odbiorcom, którzy nie są podłączeni do systemu gazociągów, możliwość szybszego użytkowania alternatywnego i bezpiecznego paliwa jakim jest gaz ziemny, który jest także bardziej ekologiczny niż węgiel. Po niecałych dwóch latach Polska Spółka Gazownictwa zakończyła budowę gazociągu liniowego na tym terenie.

Zakończenie budowy gazociągu liniowego to kolejny etap inwestycji na terenie gminy Mordy. Bardzo się cieszę z tej inwestycji. Jest ona szansą dla lokalnych mieszkańców i przedsiębiorców. Jestem przekonany, że pozwoli ona wypłynąć na szersze wody miejscowym inwestorom, a mieszkańcy poczują, że państwu polskiemu zależy na zrównoważony rozwoju całego kraju – powiedział poseł Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

W ramach inwestycji wybudowano na tym terenie blisko 19 km sieci dystrybucyjnej. Docelowo gazociąg ma służyć ponad 500 nowym klientom. Obecnie trwają prace związane z odbiorami instalacji, które powinny potrwać do końca listopada.

Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG tylko w pierwszym półroczu tego roku wybudowała prawie 3 tysiące kilometrów nowych sieci gazowych i ponad 60 tysięcy przyłączy gazowych w całej Polsce. Te pozytywne dane wskazują, że w tym roku osiągniemy jeszcze lepsze wyniki gazyfikacji niż w 2020 roku. To inwestycja rozwojowa i w długim okresie dla takich gmin i miejscowości jak Mordy rozbudowa gazowego systemu dystrybucyjnego stwarza perspektywę poprawy konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw i sprzyja ochronie środowiska – skomentował Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

Polska Spółka Gazownictwa stale realizuje nowe inwestycje, rozbudowując sieć dystrybucji gazu ziemnego na terenie całej Polski. W ostatnich latach na takie działania w powiecie siedleckim przeznaczyliśmy blisko 25 mln zł. Podłączenie gminy Mordy do krajowej sieci gazowej to nie tylko dobra informacja dla tutejszych mieszkańców. Wszystko dlatego, że stacjaregazyfikacji LNG, która została wybudowana tu niecałe dwa lata temu, zostanie teraz przeniesiona w inne miejsce, gdzie jeszcze nie ma wybudowanej sieci gazowej. Dostęp do paliwa gazowego to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania – powiedział Robert Więckowski, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Dzięki zakończonej inwestycji łączna długość gazowej sieci dystrybucyjnej na terenie powiatu siedleckiego wzrosła do ponad 566 km. W ostatnich latach oddano tu do użytku 52,5 km nowych gazociągów.

Już od ponad czterdziestu lat przez teren gminy Mordy przebiega główny gazociąg, a mieszkańcy mogli tylko pomarzyć o gazie w swoich domach. W dniu dzisiejszym się to zmienia. Ta inwestycja to wynik starań wielu osób i tu pragnę szczególnie podziękować panu ministrowi i posłowi na sejm Krzysztofowi Tchórzewskiemu, panu premierowi Jackowi Sasinowi, władzom PGNiG, zarządowi Polskiej Spółki Gazownictwa z prezesem Robertem Więckowskim na czele. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali w realizacji tego zadania, panu staroście, wykonawcom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy – podsumował Jan Ługowski, burmistrz miasta i gminy Mordy.

ZDJĘCIA Z KONFERENCJI PRASOWEJ

źródło: mat. prasowe Polska Spółka Gazownictwa