Gala wręczenia nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”

Możliwość komentowania Gala wręczenia nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza” została wyłączona Aktualności

Wczoraj wieczorem w Filharmonii Lubelskiej odbyła się gala wręczenia nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”, która zwieńczyła pierwszy dzień Samorządowego Kongresu Trójmorza. Rada Programowa Kongresu zdecydowała o przyznaniu nagród dla firmy międzynarodowej, regionalnej oraz osoby, które przyczyniły się do rozwoju Inicjatywy Trójmorza. Została również wręczona nagroda honorowa.

Gala wręczenia nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza” fot. UMWL
Gala wręczenia nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza” fot. UMWL

Nagroda co roku przyznawana jest w trzech kategoriach: osoba, firma międzynarodowa i firma regionalna. Decyzją Rady Programowej Kongresu wręczono także nagrodę honorową.

  1. Nagrodę honorową – za podejmowanie działań na rzecz uczynienia płaszczyzny parlamentarnej pełnoprawnym wymiarem współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, w szczególności za włączanie młodego pokolenia w rozwój Trójmorza, m.in. poprzez promowanie idei Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza – otrzymał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
  2. Nagrodę w kategorii osoba – za podejmowanie aktywnych działań w ramach Inicjatywy Trójmorza wzmacniających nasze wspólne bezpieczeństwo, pozwalających na stabilny rozwój i wzmacnianie naszych narodów. Za aktywne wspieranie Ukrainy – kraju stowarzyszonego z państwami Inicjatywy Trójmorza na rzecz obrony swojej integralności oraz za działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO przebiegającej przez kraje Trójmorza – otrzymał Ks. Prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
  3. Nagrodę w kategorii firma o międzynarodowym zasięgu – za podejmowanie działań na rzecz finansowania strategicznych inwestycji polskiej gospodarki budującej potencjał Inicjatywy Trójmorza, rozwijanie swojej oferty w krajach Trójmorza oraz wielowymiarową pomoc operacyjną i charytatywną dla Ukrainy od początku pełnoskalowej wojny – otrzymał Wiesław Czarnecki, Prezes Zarządu Fabryka Kabli ELPAR SP z o.o. z Parczewa.
  4. Nagrodę w kategorii firma regionalna – za podejmowanie aktywnych działań gospodarczych w krajach Inicjatywy Trójmorza, prowadzenie działalności na zasadach zrównoważonego rozwoju oraz współpracy z województwem lubelskim – otrzymał Dominik Polak, Prezes Wytwórni makaronu domowego POL-MAK S.A. z Ludwina.

To wyjątkowe wyróżnienie jest dla mnie miłym zaskoczeniem, ale również zobowiązaniem, aby Samorządowy Kongres Trójmorza rósł w siłę i stawał się marką naszego regionu. Rozwój gospodarczy, współpraca energetyczna, wymiana naukowa, a także koordynowanie regionalnych strategii cyfrowych to priorytety dla Inicjatywy Trójmorza, ale także Lubelszczyzny. Jest mi niezmiernie miło, że praca samorządu w obszarach istotnych dla rozwoju województwa lubelskiego jest doceniana. Nagrodę dedykuję wszystkim pracownikom urzędu marszałkowskiego, którzy na co dzień uczestniczą w budowaniu siły naszego regionu – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Honorowa nagroda „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza” jest przyznawana szczególnym postaciom sprzyjającym Inicjatywie Trójmorza. Służy rozwijaniu współpracy pomiędzy regionami i państwami tego obszaru. W minionych latach laureatami zostali Prezydent RP Andrzej Duda (2021), Premier RP Mateusz Morawiecki (2022), Elżbieta Witek i Mariusz Błaszczak (2023).

Kongresową Galę w CSK uświetnił koncert fot. UMWL
Kongresową Galę w CSK uświetnił koncert fot. UMWL

Kongresową Galę w CSK uświetnił koncert, który wykonali:

  • Karina Skrzeszewska – sopran;
  • Angelo Wangelis – mistrz bouzouki;
  • Orkiestry Filharmonii Lubelskiej;
  • Vincent Kozlovsky – dyrygent.

Na scenie została zaprezentowana muzyka grecka, czym uczciliśmy wejście Grecji do Inicjatywy Trójmorza.