Forum Ekonomiczne z górami Kaukazu w tle

Możliwość komentowania Forum Ekonomiczne z górami Kaukazu w tle została wyłączona Aktualności

Sukcesem zakończyło się Forum Ekonomiczne w Tbilisi. Ponad 400 gości z Kaukazu, Unii Europejskiej i Azji dyskutowało o współpracy i wzajemnych stosunkach gospodarczo-biznesowych. Jak podkreślają organizatorzy Gruzińska Izba Przemysłowo Handlowa oraz Instytut Studiów Wschodnich podpisano memorandum w sprawie kontynuowania projektu w najbliższych latach.  Projekt będzie rozwijany.

fot. Archiwum Forum Ekonomicznego w Gruzji

To nie pierwsze zagraniczne wydarzenie organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich. Żadne z nich nie odbyło się jednak tak daleko od Polski. W historii Forum Ekonomicznego otwiera nowy rozdział. Najważniejsze wydarzenie ekonomiczno-polityczne Europy Środkowo-Wschodniej zawędrowało aż do stolicy Gruzji  – Tbilisi.

Pierwsza edycja Forum Ekonomicznego w Gruzji zebrała ponad 400 gości z Kaukazu Południowego, Unii Europejskiej i Azji. Stała się tym samym wizytówką tego małego kraju w dniu 100 rocznicy ustanowienia I republiki, czyli uzyskania niepodległości.

Wydarzenie otworzyła sesja plenarna z udziałem prezydentów: Gruzji – Giorgi Margvelaszviliego, Polski – Andrzeja Dudy oraz Słowacji – Andreja Kiski, a także premiera gruzińskiego rządu – Giorgi Kwirikaszwiliego. Prezydenci Gruzji i Polski wskazywali przede wszystkim na dobre stosunki, które łączą oba kraje. W te słowa wpisuje się także Forum Ekonomiczne, które jest kolejnym polsko-gruzińskim mostem.

– Ten ważny dzień zaczynam w towarzystwie moich dwóch największych przyjaciół, którzy popierają i bronią interesów Gruzji w różnych miejscach świata. Rok temu spotkaliśmy się w Krynicy i dziś chciałbym podziękować, że doszło do kolejnego spotkania, tym razem w moim kraju. Jesteśmy liderem w regionie i wiele wskaźników pokazuje, że możemy być bramą dla Europy dla Chin czy krajów byłego ZSRR – mówił w swoim przemówieniu inaugurującym prezydent Margvelaszwili.

Również prezydent RP Andrzej Duda podkreślał znaczenie Gruzji oraz Forum Ekonomicznego w Krynicy – W 2008 roku mój wielki patron i poprzednik – świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, przyleciał do Gruzji aby bronić jej niepodległości. Myślę, że byłby dumny patrząc na to forum, gdzie Polska wspiera także to dzisiejsze spotkanie i jego organizację. Jestem przekonany, że patrzyłby na nas z wielką radością i satysfakcją i z całego serca gratulowałby Gruzji tego wspaniałego stulecia – mówił Andrzej Duda. Ciepłe słowa kierował pod adresem Instytut Studiów Wschodnich, który organizował Forum przy współpracy z Gruzińską Izbą Przemysłowo-Handlową – Jestem dumy, że wzorce, które na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat zostały wypracowane w Polsce, znajdują dziś zastosowane w Gruzji, że to forum odbywa się we współpracy z fundacją organizującą Forum Ekonomiczne w Krynicy – podkreślił prezydent RP.

fot. Archiwum Forum Ekonomicznego w Gruzji

 

fot. Archiwum Forum Ekonomicznego w Gruzji

 

Znaczenie współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Gruzji docenił także prezydent Słowacji – Andrej Kiska. Jego zdaniem wzajemne, dobre stosunki dają szansę biznesowi – Słowacja ma wspaniałych ludzi i Gruzja też. W takim klimacie można robić dobre interesy.

Oprócz prezydenckiej sesji plenarnej podczas Forum odbyło się sześć paneli dyskusyjnych. Goście rozmawiali na temat szans i perspektyw dla wejścia Gruzji w struktury NATO i Unii Europejskiej, możliwości ekonomicznych jakie daje położenie tego kraju, a także pięknej historii łączącej polski i gruziński naród.

– Kiedy myślę o Gruzji, Ukrainie czy Mołdawii w Unii Europejskiej, mam na myśli bardzo ważne sprawy geopolityczne. To kwestia „geopolitycznych płyt tektonicznych”, na styku których leżą te kraje. Po drugiej stronie jest oczywiście opierająca się na mocarstwowych tradycjach Rosja – mówił były premier Litwy, a obecnie deputowany Sejmasu – Andrius Kubilius.

Gruzińskie ambicje stowarzyszeniowe od dawna popiera Polska. – 15 lat jesteśmy w Unii i mówimy, że była to najlepsza decyzja wszystkich pokoleń Polaków. Właśnie dlatego popieramy dążenia Gruzji – podkreślił senator Kazimierz Kleina. Do pięknej wspólnej polsko-gruzińskiej historii odniósł się były wiceminister spraw zagranicznych – Jan Dziedziczak. – Polacy zawsze czuli się tu dobrze. Tu się osiedlali po różnych perypetiach związanych z wojnami i powstaniami. Nasze narody są bardzo honorowe i nie raz Gruzini ginęli za Polskę, a Polacy za Gruzję – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Forum miało piękne i bardzo symboliczne zwieńczenie. Dokładnie o godzinie 17.10, 25 maja 2018 roku, czyli w tym samym czasie, kiedy Gruzini ogłaszali swoją niepodległość, podpisany został jeszcze jeden ważny dokument. Prezes Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – Nino Czikovani oraz prezes zarządu Fundacji Instytut Studiów Wschodnich – Jerzy Bochyński, podpisali memorandum w sprawie dalszej współpracy. Na jego mocy oraz zgodnie z zapisami, obie strony będą współpracowały przynajmniej przez najbliższe trzy lata. – Patrząc z perspektywy biznesowej, Gruzja to bardzo ważne miejsce na mapie świata. Może nie jest to największe państwo, ale strategicznie położone. Polscy przedsiębiorcy to zauważyli i coraz częściej zwracają wzrok w tym kierunku. To nie tylko kwestia wymiany handlowej, ale także korytarzy transportowych czy energetycznych. Perspektywy rozwoju są bardzo dobre, stąd nasza wola kontytuowania tego wydarzenia, które jest satelitą Forum Ekonomicznego w Krynicy w tej części świata – mówił po podpisaniu memorandum prezes Jerzy Bochyński. W podobnym tonie wypowiadała się Nino Czikovani. – Dla nas to wielka nauka, bo wiemy przecież jaką renomę ma krynickie wydarzenie. To kwestia pewnych standardów i poziomu konferencji, który trzeba spełnić. Myślę, że były one na wysokim poziomie. Najważniejsze, że rozmawialiśmy o bardzo ważnych sprawach. Nie tylko z perspektywy Gruzji, ale także krajów Unii Europejskiej. Gruzini na pewno należą do europejskiej rodziny i jak najszybciej chcieliby, także formalnie, się tam znaleźć. Takie wydarzenia na pewno mocno nas do tego przybliżają – zadeklarowała prezes Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Wydarzenie było relacjonowane przez wszystkie największe polskie i gruzińskie redakcje. Informacje o Forum pojawiły się między innymi w „Wiadomościach TVP1”, „Panoramie” TVP2, TVP INFO, TVN24, Polsat News, Polskim Radiu, Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Republika czy Trwam a także wielu innych mediach drukowanych oraz internetowych.

Nie mówimy więc Gruzji – Żegnaj!, a jedynie – Do zobaczenia! W oczekiwaniu na drugą edycję Forum Ekonomicznego w Tbilisi. Ta znów ma szansę odbyć nieopodal Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego – dumnie prowadzącej do miejsca tegorocznego spotkania.

 

Materiał prasowe: biuro prasowe Forum ekonomicznego

FUNDACJA INSTYTUT STUDIÓW WSCHODNICH