NASZ PATRONAT: Finał 31. edycji Konkursu „Teraz Polska” – Najlepsi z najlepszych!

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: Finał 31. edycji Konkursu „Teraz Polska” – Najlepsi z najlepszych! została wyłączona Aktualności, galeria

Konkurs „Teraz Polska” zmienia się, podobnie jak krajowa i globalna gospodarka. W tegorocznej edycji nagrodzono produkty i usługi z różnych branż, m.in. biotechnologicznej, OZE, informatycznej, finansowej, medycznej, budowlanej, elektrotechnicznej, bezpieczeństwa czy edukacyjnej. Zwycięzców łączy to, że oferują najwyższą jakość i pochodzą z Polski.

eszcze kilka lat temu reprezentacja branżowa w Konkursie „Teraz Polska” miała nieco inny skład. Przeważały produkty spożywcze, budowlane, przemysłowe itp. Owe sektory, które cechowały naszą gospodarkę i stanowiły o jej sile, dziś wciąż dają powody do dumy, lecz muszą podzielić się miejscem z nowoczesnymi specjalizacjami. Nasz świat szybko idzie do przodu, ale prawdziwe przyspieszenie wiąże się z dwoma zjawiskami o wielkim wpływie, nie tylko na wszystkich Polaków, ale całą globalną populację. Pierwszym zjawiskiem jest pandemia COVID-19. Zmiany, które spowodowała, były poważne dla części gospodarki, ale z drugiej strony pojawiły się potrzeby, na które tylko zaradni i innowacyjni przedsiębiorcy potrafili odpowiedzieć. Wystarczy wymienić popyt na maseczki w pierwszym okresie epidemii i przebranżowienie zakładów tekstylnych, ukierunkowane na ich produkcję. Jednak najbardziej sztandarowym przykładem są tu firmy z obszaru farmacji, biotechnologii i technologii medycznych. Ich znaczenie, choć już było ogromne, niepomiernie wzrosło. I również w gronie tegorocznych laureatów Konkursu „Teraz Polska” mamy bardzo silną reprezentację wymienionych branż, co stanowi swoisty znak czasu.

Teraz Polska gala
Teraz Polska gala fot. Kamil Broszko

Myślę, że dla każdego Godło „Teraz Polska” oznacza przede wszystkim jakość i zaufanie. My, jako firma, wierzymy w to, co robimy, w swoje produkty, w pracowników i ich pomysły. Wystartowaliśmy w konkursie o Godło „Teraz Polska”, aby pokazać wszystkim, że GeneMe, jakość i zaufanie to synonimy – mówi dr inż. Dawid Nidzworski, prezes GeneMe Sp. z o.o.

Teraz Polska gala nagrody
Teraz Polska gala fot. Kamil Broszko

Nie mniej ważne dla naszej przyszłości są dziś zmiany klimatyczne. To problem, z którym boryka się cały świat, i oczywiście wszędzie na świecie rządy, instytucje, ale też firmy czynią starania, aby zaradzić owej trudnej sytuacji. A na przykładzie laureatów Konkursu „Teraz Polska” reprezentujących branżę energii odnawialnej może się wydawać, że za chwilę Polska stanie się prawdziwą zieloną awangardą.

Teraz Polska gala
Teraz Polska gala fot.  Andrzej Czernek

Od początku stawiamy na innowacyjność, wysoką jakość i pilnujemy, aby produkty spełniały rygorystyczne normy. Dzięki temu nasza oferta doceniana jest na wielu europejskich rynkach. Zawsze naszą domeną były nowe technologie, dlatego od dekady oferujemy innowacyjne rozwiązania dla fotowoltaiki. Dzięki nagrodzonej sieci Corab Partner nowoczesne systemy fotowoltaiczne produkują zieloną energię na tysiącach dachów polskich domów czy firm – mówi Henryk Biały, prezes zarządu Corab Sp. z o.o. – Jesteśmy polskim start-upem z rodzimym kapitałem, dlatego decyzja o udziale w Konkursie „Teraz Polska” na tym etapie rozwoju firmy była dla nas naturalna. Już od sześciu lat z pasją i energią rozwijamy Sunday Polska. Od początku działalności na pierwszym miejscu stawialiśmy jakość świadczonych usług i profesjonalną obsługę klienta – przekonuje Marcin Pieczora, prezes zarządu Sunday Polska Sp. z o.o.

Teraz Polska gala
Teraz Polska gala fot.  Andrzej Czernek

Wśród laureatów nie brakuje też specjalizacji, które odpowiadają na inne współczesne problemy i potrzeby konsumentów. Nowoczesne finanse, bezpieczeństwo, edukacja, informatyka stają się dziś krajową domeną, co z roku na rok znajduje coraz silniejsze odzwierciedlenie w Konkursie „Teraz Polska”. Oczywiście wciąż wielką siłą naszej gospodarki są firmy reprezentujące branże tradycyjne, dzięki swej renomie znane nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Konkurs „Teraz Polska” jest dla nas swego rodzaju lustrem, w którym możemy się przejrzeć. Ukazuje szczery obraz tego, jak postrzegają nas nasi klienci, specjaliści z branży czy jury Konkursu, a nie to, jak my sami chcielibyśmy być postrzegani. Przystępując do rywalizacji o Godło „Teraz Polska”, chcemy pokazać, że jesteśmy gotowi na zweryfikowanie przez rynek. Jednocześnie mamy nadzieję, że spójny przekaz, jaki stoi za naszą marką – polskiej, rodzinnej firmy, która od lat konsekwentnie się rozwija – zostanie doceniony i znajdziemy się w gronie firm, które z dumą mogą reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej – mówi Janusz Gawiński, dyrektor generalny Jawor-Parkiet. – Godło „Teraz Polska”, przyznane naszym albumom o sztuce, wydawanym w różnych językach, i służące przede wszystkim promocji Polski, traktujemy jako dowód uznania dla naszej pracy. To także zwrócenie uwagi na polską kulturę i jej osiągnięcia, które nie zawsze są należycie doceniane. Nie tylko nauka i technologia, ale również sztuka jest doskonałą wizytówką naszego kraju i powodem do dumy – mówi Bogdan Szymanik, dyrektor i współwłaściciel Wydawnictwa BOSZ.

Godło „Teraz Polska” jest najbardziej rozpoznawalnym i najwyżej cenionym znakiem jakości i polskiego pochodzenia.

Polacy wybierają produkty i usługi oznaczone Godłem „Teraz Polska”, bo właśnie takich produktów i usług potrzebują. Są świadomymi konsumentami i wiedzą, że to jest najlepsze dla nich, dla ich rodzin i dla całej polskiej gospodarki. Polacy, co również wynika z badań, są świadomymi patriotami i pocieszające jest, że dotyczy to wszystkich pokoleń, w tym również ludzi młodych – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Teraz Polska gala
Teraz Polska gala fot. Kamil Broszko

Dotychczas w Konkursie wzięło udział 5 tys. polskich firm – reprezentujących wszystkie branże krajowej gospodarki – spośród których nagrodzono łącznie ponad 750. Biorą w nim udział zarówno duże polskie przedsiębiorstwa z sukcesami eksportowymi, jak i małe firmy rodzinne. Jest to możliwe, gdyż podstawowym kryterium oceny jest jakość oferowanych produktów i usług, a nie wielkość przedsiębiorstwa – podkreśla prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Godła „Teraz Polska”.

Polscy przedsiębiorcy budują nowoczesną, innowacyjną gospodarkę, zaś ich produkty i usługi zyskują zaufanie i lojalność klientów, którzy wiedzą, jak wielką siłę rynkową ma patriotyzm konsumencki. A najlepszą wskazówką w tym przypadku jest Godło „Teraz Polska”, bo pozwala wybierać produkty i usługi racjonalnie i patriotycznie, wskazując najwyższą jakość i krajowe pochodzenie – twierdzi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Warto wspomnieć, że zakończenie 31. edycji Konkursu „Teraz Polska” jest również momentem, od którego można zgłaszać produkty i usługi do 32. edycji.

Już dzisiaj zachęcam do udziału w Konkursie. Warto ubiegać się o Godło „Teraz Polska”, ponieważ jest ono dla klientów najlepszą i uznawaną przez nich samych wskazówką, że dany produkt lub usługa cechują się najwyższą jakością i polskim pochodzeniem – konkluduje Michał Lipiński.

O nagrodzie Młody Promotor Polski

Gala „Teraz Polska” jest stosowną okazją do wręczenia, po raz pierwszy, nagrody Młody Promotor Polski tym, którzy dzielą się swoim osobistym sukcesem – dla dobra wspólnego i prestiżu kraju.

Wychodząc z założenia, że najlepszymi ambasadorami Polski są jej obywatele, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 2017 r. przyznaje tytuły Promotora Polski i wyróżnia w ten sposób osobistości, które są aktywne w regionach, działają na rzecz społeczności lokalnych, a ich postawa zawodowa i społeczna przyczynia się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Podczas regionalnych wydarzeń gospodarczych, takich jak Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach czy Welconomy Forum w Toruniu, wyróżniono dotychczas wiele osób ze Śląska, Kujaw i Pomorza, Podlasia oraz Małopolski. Nawiązując do programu Promotor Polski, skierowanego do osób dojrzałych o ugruntowanej pozycji zawodowej, Fundacja postanowiła wprowadzić wyróżnienie Młody Promotor Polski – za wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze lub sporcie – które przyznaje Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Kandydatów nominuje kapituła nagrody.

Nominowani do tytułu Młodego Promotora Polski 2021 zostali: prof. Marcin Poręba, chemik (w kategorii nauka); Piotr Alexewicz, pianista (w kategorii kultura); Jan Krzysztof Duda, szachista (w kategorii sport). Decyzją Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy Młodym Promotorem Polski 2021 został Piotr Alexewicz.

Piotr Alexewicz archiwum artysty
Piotr Alexewicz archiwum artysty

Uroczystość wręczenia statuetki odbyła się 9 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim podczas Gali „Teraz Polska”. – Ta nagroda jest dla mnie niespodziewanym i oczywiście wielkim wyróżnieniem. Występuję na wielu międzynarodowych konkursach, gram wiele zagranicznych koncertów i wszędzie jako Polak reprezentuję nasz kraj. Dlatego cieszę się, że moje dotychczasowe działania na rzecz ojczyzny zostały dostrzeżone – powiedział po odebraniu statuetki Piotr Alexewicz.

Lista laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska” oraz szczegółowe opisy firm i produktów

LISTA LAUREATÓW

Kategoria PRODUKTY (branża, opis produktu, nazwa firmy)

(Branża: ELEKTRONIKA I INFORMATYKA)

1. kompleksowy polski program do zarządzania przedsiębiorstwem Vendo.ERP

CFI Systemy Informatyczne Sp. z o.o.

2. światłowodowy system kamer Fibercamera.com wraz z rejestratorem

Neo.Net Jakub Koperski

(Branża: PRODUKTY SPOŻYWCZE)

3. kawa mielona bezkofeinowa z korzenia mniszka lekarskiego

Przedsiębiorstwo Handlowe MB Monika Brochocka

4. boczek Henryka i szynka Henryka

Zakłady Mięsne „Dobrosławów” Henryk Amanowicz

(Branża: FOTOWOLTAIKA)

5. moduły monokrystaliczne – serie Extreme, Extreme Plus, Nivo Extreme

Bruk-Bet Sp. z o.o.

(Branża: PRODUKTY BUDOWLANE)

6. system rynnowy Bryza

Cellfast Sp. z o.o.

7. dwuwarstwowe podłogi drewniane z serii: Pure Line, Handmade Line, Brushed Line, Intensive Line

Przedsiębiorstwo Drzewne Jawor Antoni Jan Gawiński

(Branża: PRODUKTY MEDYCZNE)

8. szybki test genetyczny na obecność wirusa SARS-CoV-2 – FRANKD

GeneMe Sp. z o.o.

(Branża: TECHNIKA WENTYLACYJNA)

9. centrale wentylacyjne Opal, Optima oraz Optima w wykonaniu higienicznym, wyposażone w jonizatory oraz promienniki UV-C

Clima Gold Sp. z o.o.

10. wywietrzak hybrydowy Monsun

Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Wdrażania Postępu Technicznego „Uniwersal” Sp. z o.o.

(Branża: WYDAWNICTWA)

11. książki i albumy na przykładzie tytułów: „Polska 100 lat”, „Tamara Łempicka”, „Oto sztuka polskiego plakatu”

BOSZ Szymanik i wspólnicy Sp. j.

(Branża: POZOSTAŁE PRODUKTY)

12. paliwo alternatywne RDF

Euro-Eko Sp. z o.o.

Kategoria PRZEDSIĘWZIĘCIA INNOWACYJNE (opis produktu, nazwa firmy/ instytutu)

1.

procesowy analizator chromatograficzny do pomiaru stężenia THT w gazie – ANAT-M

Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy

2. inteligentny system do monitorowania astmy – StethoMe

StethoMe Sp. z o.o.

Kategoria USŁUGI (branża, opis produktu, nazwa firmy)

(Branża: USŁUGI ZWIĄZANE Z OZE)

1. Corab Partner (sieć partnerska firm instalacyjnych z branży fotowoltaicznej z polskim producentem systemów fotowoltaicznych Corab)

Corab Sp. z o.o.

2. kompleksowa usługa doboru, sprzedaży, montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła, wraz z koordynacją wszystkich formalności

Sunday Polska Sp. z o.o.

(Branża: USŁUGI FINANSOWE)

3. usługi brokerskie w zakresie ubezpieczeń

Inter-Broker Sp. z o.o.

(Branża: USŁUGI EDUKACYJNE)

4. wychowanie przedszkolne i opieka nad dziećmi

SportArt Paweł Janas

(Branża: USŁUGI TRANSPORTOWO-SPEDYCYJNE)

5. bezpieczne dostawy dla farmacji

Arra Group Sp. z o.o. Sp. k.

(Branża: USŁUGI CYFROWE)

6. usługa mojeID – mechanizm zdalnego potwierdzania tożsamości z wykorzystaniem bankowości internetowej

Krajowa Izba Rozliczeniowa SA

7. usługa korzystania ze światłowodowej sieci dostępowej (FTTH) w innowacyjnym modelu operatora wyłącznie hurtowego

Nexera Holding Sp. z o.o.

(Branża: USŁUGI GASTRONOMICZNE)

8. kompleksowa obsługa gastronomiczna i kulturalna wydarzeń o charakterze prywatnym, społecznym i komercyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem strony społecznej prowadzonej działalności oraz eliminacji wykluczenia ze względu na bariery zdrowotne

Browar Przystań Sp. z o.o.

(Branża: USŁUGI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ)

9. usługi z zakresu laseroterapii, kosmetologii i medycyny estetycznej

Drzazga Clinic Sp. z o.o.

(Branża: POZOSTAŁE USŁUGI)

10. audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Ellipsis Energy Sp. z o.o.

Wyróżnienia w kategorii USŁUGI

1. usługi opiekuńcze na rzecz klientów indywidualnych w formule assisted living

Centrum Językowe Konik Magdalena Kopacz

2. We Talk – nowoczesny portal usług na rzecz zdrowia psychicznego

WeTalk s.c.

KATEGORIA PRODUKTY

1. Zakłady Mięsne „Dobrosławów” Henryk Amanowicz – polska firma rodzinna z ponad dwudziestopięcioletnią tradycją w branży mięsnej. Jeden z największych pracodawców na terenie województwa lubelskiego. Zbudowane od podstaw zakłady mięsne prowadzą ubój zwierząt oraz produkcję wyrobów wędliniarskich, również z dziczyzny. Od 2005 roku budują sieć sklepów firmowych. W trosce o poszanowanie środowiska są wyposażone w biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków.

Boczek i szynka Henryka powstały z pasji wędliniarskiej Henryka Amanowicza. Tajemnicą sukcesu jest świeże mięso wysokiej jakości, pozyskane wyłącznie z krajowego chowu, peklowanie z zastosowaniem oryginalnej mieszanki przypraw i aromatów. Są wyrabiane w procesie zgodnym z systemem jakości HACCP. Niepowtarzalne walory smakowe i niezmiennie wysoka jakość sprawiają, że wyroby te cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów.

2. Przedsiębiorstwo Handlowe MB Monika Brochocka na podstawie swoich doświadczeń w produkcji kawy ziarnistej pod nazwą Siedlecka Manufaktura Kawy podjęło się wprowadzenia na polski rynek bezkofeinowej kawy z korzenia mniszka lekarskiego, który od dawna jest doceniany w zielarstwie w Ameryce, Azji, a także w Europie.

W 2020 roku w Urzędzie Patentowym RP został zastrzeżony znak „Polski Mniszek” oraz proces technologiczny nowej kawy o wielu właściwościach prozdrowotnych. We współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie firma będzie badać prozdrowotny wpływ tego produktu na organizm ludzki, bowiem korzeń mniszka lekarskiego wspomaga trawienie i tonizuje bóle brzucha oraz ma właściwości prebiotyczne. Kawa z mniszka lekarskiego zawiera cenne pierwiastki: magnez, cynk, potas, fosfor i żelazo; poprawia odporność i metabolizm, reguluje pracę wątroby, przemianę materii i detoksykację organizmu oraz wspiera leczenie infekcji dróg moczowych.

3. CFI Systemy Informatyczne Sp. z o.o. to firma konsultingowo-informatyczna z piętnastoletnim doświadczeniem, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu systemów zarządzania klasy ERP. Pomaga klientom w optymalizacji organizacji pracy, poszczególnych czynności i całych procesów oraz zwiększaniu efektywności działań. Kompetentny i zaangażowany zespół pracowników potrafi rozwiązywać problemy klientów – średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych.

VENDO.ERP – kompleksowy, polski program do zarządzania przedsiębiorstwem wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji – VENDO.ALICE. Produkt ten jest obecnie użytkowany przez blisko 10 tys. pracowników w ponad 550 polskich firmach, w działach produkcyjnych, sprzedaży, magazynowania, księgowości, marketingu i finansów. System wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu jest to system uczący się, który skraca czas wykonania 100 tys. operacji do 10 sekund, daje wzrost produktywności o 30 proc., redukuje cykl produkcyjny i zapasy półproduktów o 65 proc., zwiększa terminowość dostaw do 95 proc. Rozwiązanie posiada opinię o innowacyjności na skalę międzynarodową wydaną przez Akademię Leona Koźmińskiego.

4. NEO.NET to rodzinna firma specjalizująca się w systemach monitoringu wizyjnego opartych na światłowodzie i „szytych na miarę”. Produkty NEO.NET są stosowane w Polsce i Europie. Dla firmy AKVA Group zainstalowano kamery podwodne do monitorowania farm łososi w Szkocji, Kanadzie i Chile. Dla DHL Express wdrożono system monitorowania paczek przy skanerze 3D, dla firm Siemens Mobility i Newag opracowano system monitoringu lokomotyw, a dla Grupy PKP – system monitorowania szlaku. Obecnie firma realizuje projekt unijny z PARP polegający na zbudowaniu rozpoznawalności marki i przychodów ze sprzedaży na rynkach Wielkiej Brytanii i USA.

Światłowodowy system kamer fiberCamera.com wraz z rejestratorem może być stosowany w wielu branżach. FiberCAM to kamera głównie dla przemysłu, w której dzięki wykorzystaniu technologii światłowodów można zminimalizować opóźnienia w transmisji obrazu, uzyskać dużą odporność na zakłócenia i wysoką jakość obrazu. Rejestrator fiberREC to hybrydowy rejestrator światłowodowy, który może porównywać dane z 32 kamer FiberCAM. Zebrane dane mogą być przesyłane do zdalnego serwera i odpowiednich aplikacji.

5. Producent Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet jest liderem sprzedaży dwuwarstwowych podłóg drewnianych w kraju. W 2021 roku firma świętuje 30-lecie działalności. Początkowo głównym produktem była mozaika podłogowa, kierowana przede wszystkim na eksport. Po 2000 roku w ofercie pojawiły się podłogi warstwowe, które dziś stanowią blisko 100 proc. produkcji. Są dostępne w ponad 250 punktach sprzedaży w Polsce, w tym w dziewięciu salonach firmowych. Większość produkcji trafia na eksport, m.in. do Niemiec, Włoch, Skandynawii czy Nowej Zelandii. Firma stawia na nowoczesne wzornictwo, innowacyjność produkcji oraz dobre polskie rzemiosło.

Retro Collection to kolekcja premium podłóg dwuwarstwowych, przeznaczona do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Warstwa wierzchnia o grubości 6 mm pozwala na wieloletnią eksploatację, natomiast warstwa spodnia ogranicza pracę drewna i chroni przed odkształceniami. Kolekcję tworzą cztery linie wzornicze: Handmade (ręcznie stylizowana, inspirowana zabudową Warmii i Mazur), Pure (idealnie gadka), Brushed (szczotkowana powierzchnia z mocnym efektem postarzenia) oraz Intensive Line (z intensywnymi śladami po pile). Produkty Retro Collection są dostępne w najlepszych salonach Jawor-Parkiet w kraju, a także są eksportowane do wielu krajów, m.in. do Chin, Holandii, Austrii czy Niemiec.

6. Grupa Cellfast jest czołowym polskim przetwórcą tworzyw sztucznych oraz producentem węży, akcesoriów ogrodowych, systemów rynnowych i podsufitek, który osiągnął pozycję liczącego się eksportera w Europie i na świecie. Grupa Cellfast dysponuje powierzchnią produkcyjną przekraczającą 70 000 m², na którą składają się cztery zakłady produkcyjne w Stalowej Woli i Krośnie. W skład Grupy wchodzą także podmioty dystrybucyjne w Rosji i na Ukrainie.

Systemy rynnowe Bryza mają ugruntowaną pozycję rynkową od chwili powstania w 2011 roku. To kompletny system składający się ze szczelnych, głębokich rynien o przekroju półokrągłym 75, 100, 125 i 150 mm, zespołu kształtek oraz rur spustowych w trzech średnicach: 63, 90 i 110 mm. Klasyczne kształty rynien, łatwość montażu i gama ośmiu kolorów w czterech rozmiarach pozwalają dostosować się do potrzeb każdego inwestora. Innowacją jest regulowany odzyskiwacz wody deszczowej do ekologicznego zagospodarowania w ogrodzie.

7. GeneMe Sp. z.o.o. powstała w 2018 roku, aby ułatwić pacjentom dostęp do szeroko rozumianej diagnostyki genetycznej. Firmę tworzą naukowcy, diagności i laboranci, którzy poprzez własny rozwój chcą rozwijać firmę, w której pracują. W odpowiedzi na wybuch pandemii wirusa SARS-CoV-2 w 2020 roku naukowcy z GeneMe jako jedni z pierwszych w kraju opracowali i wprowadzili do obrotu najbardziej dokładne i rekomendowane przez WHO testy diagnostyczne wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR oraz szybkie testy przesiewowe FRANKD, realizowane metodą RT-LAMP. Aktualnie firma rozwija sieć laboratoriów diagnostycznych, równocześnie realizując produkcję i będąc dostawcą testów diagnostycznych na całym świecie.

Szybki test genetyczny na obecność wirusa SARS CoV-2 – FRANKD to bezpośredni i niewymagający izolacji materiału genetycznego test przesiewowy, realizowany metodą RT-LAMP. Metoda diagnostyczna jest oparta na izotermalnej reakcji amplifikacji fragmentów materiału genetycznego wirusa oraz pozwala na detekcję wirusa za pomocą sygnału fluorescencyjnego. Test nie wymaga użycia wielu wyspecjalizowanych, kosztownych sprzętów. Pozwala na szybkie (w ciągu 30 minut) i znacząco tańsze niż przy użyciu metody RT-PCR przetestowanie dużych grup ludzi i wyłonienie z nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

8. Bruk-Bet® Fotowoltaika od 2011 roku zajmuje się produkcją modułów fotowoltaicznych. Jest częścią spółki BRUK-BET®, która działa w branży budowlanej od ponad 37 lat. Jako jedyny producent w Polsce i jeden z niewielu na świecie firma poddała swoje produkty ekstremalnym testom przyspieszonego starzenia, które odzwierciedlają rzeczywiste zużycie modułu przez kilkadziesiąt lat pracy. W tym roku firma uruchomi linię produkcyjną z wykorzystaniem technologii multibusbar na całych oraz połówkowych ogniwach PV z niezależną stacją cięcia laserem.

Moduły monokrystaliczne z serii Extreme, Extreme Plus, Nivo Extreme zawierają ogniwa typu PERC oraz PERT, co – przy zastosowaniu szkła z powłoką ARC (Anti Reflective Coating) – zwiększa przenikanie światła w głąb modułu i pozwala zapewnić uzysk wyższej mocy z mniejszej powierzchni. To produkty typu premium, których sprawność sięga aż 20,32 proc., co stawia je pod tym względem w światowej czołówce paneli fotowoltaicznych.

9. Uniwersal Sp. z o.o. z Katowic to firma mająca wieloletnie doświadczenie w branży wentylacyjnej, specjalizująca się w wentylatorach dachowych, kanałowych, ściennych, wywietrznikach, akcesoriach wentylacyjnych i automatyce. Obecnie produkowane są typoszeregi wentylatorów: standardowych, kwasoodpornych, przeciwwybuchowych oraz na podwyższoną temperaturę (VE). Produkty posiadają silniki komutowane elektronicznie, charakteryzujące się niskim zużyciem energii, cichą pracą i bezawaryjnością.

Wywietrzaki hybrydowe (zintegrowane) Monsun powstały w wyniku połączenia wentylacji mechanicznej z wentylacją grawitacyjną. Wewnątrz wywietrznika jest zamontowany wentylator, który może być dołączony do odciągu wentylacji mechanicznej. Konstrukcja pozwala przy jednym otworze w dachu zapewnić wentylację grawitacyjną podczas postoju wentylatora, jak również zintensyfikować ją podczas jego pracy. Wentylator stanowi zwieńczenie wywietrzaka zabezpieczające przed przedostawaniem się do środka pomieszczenia wody opadowej. Innowacja polega na specyficznym ukształtowaniu kopuły, co powoduje podciśnienie zwiększające efektywność urządzenia o 20 proc.

10. Wydawnictwo BOSZ, założone w 1994 roku, specjalizuje się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska. Dorobek wydawnictwa to ponad 850 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym dwa i pół miliona egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej.

Książki i albumy na przykładzie tytułów: „Polska 100 lat”, „Tamara Łempicka”, „Oto sztuka polskiego plakatu” powstały we współpracy z najlepszymi polskimi fotografikami, grafikami i literatami. Teksty do książek opracowali między innymi: Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski, Olgierd Budrewicz, Jerzy Bralczyk, Janusz Głowacki, Jerzy Pilch, Adam Rotfeld, Eustachy Rylski. Wydawnictwo dba również o poziom merytoryczny powstających publikacji, zasięgając opinii wybitnych specjalistów z różnych dziedzin sztuki, historii i nauki.

11. Euro-Eko powstała w 2003 roku jako jedna z pierwszych wytwórni paliw alternatywnych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji paliw z odpadów, wpisując się w wymogi gospodarki obiegu zamkniętego. Spółka zapewnia kompleksową usługę dostarczenia do firm pojemników na odpady, następnie ich odbiór i zagospodarowanie. Produkcja nadzorowana jest przez laboratoria, w których wykonywane są badania fizykochemiczne przyjmowanych odpadów oraz paliwa alternatywnego.

Paliwo alternatywne RDF jest wytwarzane w trzech zakładach w południowo-wschodniej Polsce, wyposażonych w zawansowane technologicznie instalacje do przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne. Wysokokaloryczne paliwo RDF stanowi coraz większą substytucję węgla przy produkcji klinkieru w przemyśle cementowym. Spółka wykorzystuje odpady przemysłowe i komunalne nienadające się do recyklingu, redukując tym samym ilość odpadów trafiających na składowisko, co pozwala w sposób racjonalny gospodarować nieodnawialnymi źródłami energii i jednocześnie przyczynia się do znacznego obniżenia emisji CO2

12. Clima Gold to polski producent urządzeń i central wentylacyjnych wyposażanych w kompletną automatykę. Firma istnieje od 2007 roku, obecnie w fabryce w Rumi zatrudnia ponad 80 osób. Centrale wentylacyjne obsługują obiekty budowlane w Polsce i za granicą, m.in. centra handlowe, hale sportowe, obiekty przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, ale także pomieszczenia o najwyższych wymaganiach higienicznych, takie jak szpitale, placówki medyczne, laboratoria, baseny czy obiekty, w których produkowane są leki lub żywność.

Centrale wentylacyjne OPTIMA to niewielkich rozmiarów urządzenia rekuperacyjne OPAL Compact, centrale w wykonaniu higienicznym OPTIMA Kryształ oraz basenowe centrale OPTIMA Turkus. Z powodu pandemii COVID-19 Clima Gold rozpoczęła prace nad urządzeniami, które poza swoją podstawową funkcją wentylacyjną poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Efekt ten można uzyskać poprzez zastosowanie opatentowanej technologii bipolarnej igłowej jonizacji powietrza (NPBI) oraz promieniowania UV-C (UVGI). Większość zanieczyszczeń można zatrzymać przez użycie filtrów. Jednak nadal kanały wentylacyjne i sama centrala mogą być miejscem rozwoju drobnoustrojów. Zagrożenie to można zniwelować przez użycie promienników UV-C, które unieszkodliwiają bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśni oraz roztocza. Zneutralizowane mikroorganizmy są wychwytywane filtrem wtórnym, który zatrzymuje także większe cząsteczki.

KATEGORIA INNOWACJE

13. Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy od ponad 70 lat działa na rzecz zrównoważonego zarządzania surowcami i paliwami węglowodorowymi oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Prowadzi prace związane z poszukiwaniem i eksploatacją złóż węglowodorów. Zajmuje się magazynowaniem, transportem, dystrybucją i użytkowaniem gazu ziemnego, ropy naftowej i produktów naftowych, a także prowadzi badania nad rozwojem i doskonaleniem technologii wytwarzania paliw płynnych.

Analizator ANAT-M jest przeznaczony do kontroli nawonienia gazu ziemnego jako stacjonarne urządzenie pomiarowo-kontrolne, umieszczane w dowolnych punktach systemu dystrybucji gazu. Działa całodobowo w sposób automatyczny i bezobsługowy. Jest to jedyny krajowy procesowy analizator chromatograficzny THT, którego innowacyjność polega m.in. na możliwości sterowania zdalnego oraz lokalnego pracą urządzenia, zdalnego podglądu stanu urządzenia oraz odczytu danych, archiwizacji danych, autokalibracji i autodiagnostyki urządzenia.

14. StethoMe to firma założona w 2015 roku i działająca na rynku wyrobów medycznych. Tworzy pionierski w skali światowej, innowacyjny system monitorowania astmy wraz z inteligentnym stetoskopem współpracującym z algorytmami sztucznej inteligencji.

StethoMe® to unikalny system do badania osłuchowego płuc i samodzielnego monitorowania stanu układu oddechowego przez pacjenta. StethoMe opiera się na medycznych algorytmach sztucznej inteligencji, współpracujących z bezprzewodowym stetoskopem i dedykowaną aplikacją. Urządzenie pozwala na osłuchanie płuc pacjenta i przesłanie wyników na przeznaczony dla lekarza panel. Stetoskop za pomocą technologii Bluetooth łączy się ze smartfonem. Dzięki temu możliwe jest również nagrywanie na dedykowaną aplikację wysokiej jakości dźwięków osłuchowych. Nagrane dźwięki po zakończeniu badania wysyłane są do panelu lekarskiego, gdzie dostępny jest podgląd analizy dźwięku, a także możliwe jest powtórne odsłuchanie zarejestrowanych dźwięków.

KATEGORIA USŁUGI

15. Sunday Polska Sp. z o.o. jest jednym z liderów rynku odnawialnych źródeł energii. Oferuje kompleksową obsługę klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. Działalność firmy koncentruje się na usłudze doboru, sprzedaży oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, wraz z koordynacją wszystkich formalności niezbędnych do wykonania usługi od A do Z. Spółka posiada trzy oddziały: w Warszawie, Krakowie i w Libiążu oraz centrum logistyczne w Gliwicach-Szałszy. Firma działa na obszarze całej Polski. Do tej pory zrealizowała instalacje u 10 tysięcy klientów za kwotę ponad 200 mln zł. Łączna moc wykonanych instalacji przekroczyła 60 MW, a liczba zamontowanych paneli przekroczyła 180 tysięcy sztuk.

Kompleksowa usługa instalacji fotowoltaicznej „pod klucz” – od A do Z obejmuje: bezpłatny audyt u klienta, na podstawie którego ustalana jest moc instalacji; wykonanie projektu technicznego instalacji; koordynowanie formalności związanych z finansowaniem inwestycji, w tym doradztwo dotyczące ulgi termomodernizacyjnej; montaż instalacji oraz dostęp do działającej non stop aplikacji umożliwiającej bezpłatny monitoring instalacji; serwis posprzedażowy. Firma przeprowadza cykliczne badania wśród klientów, z których aż 96 proc. jest zadowolonych z obsługi i poleciłoby jej usługi.

16. Corab to firma z 30-letnią tradycją w biznesie, która od blisko 10 lat działa w branży fotowoltaicznej w Polsce jako producent i realizator systemów fotowoltaicznych. Systemy fotowoltaiczne Corab powstają w nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej fabryce w Bartoszycach, skąd są wysyłane do 18 krajów na świecie. Na koniec 2020 roku możliwości produkcyjne sięgały ponad 1,5 GW konstrukcji fotowoltaicznych. Corab zatrudnia obecnie ponad 250 specjalistów.

Corab Partner to sieć partnerska powstała jako porozumienie firm instalacyjnych z firmą Corab – producentem i dostawcą komponentów instalacji fotowoltaicznych. Projekt narodził się z potrzeby zapewnienia inwestorom wysokiej jakości obsługi i większego bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych. Obecnie do sieci należy ponad 120 firm instalacyjnych z całej Polski, które mogą pogłębiać swoje kompetencje w ramach Akademii Corab, tj. edukacyjnej inicjatywy, której misją jest promowanie dobrych praktyk oraz zdobywanie nowych umiejętności, również w zakresie działań marketingowych i atrakcyjnych form finansowania.

17. Inter-Broker Sp. z o.o. świadczy usługi brokerskie od 1998 roku. W ciągu ponad 20 lat funkcjonowania, poprzez zrównoważony rozwój, spółka stała się liderem rynku z rozpoznawalną marką, będąc – jako pośrednik ubezpieczeniowy – nie tylko odbiorcą, ale przede wszystkim współtwórcą proponowanych przez rynek ubezpieczeniowy rozwiązań. Inter-Broker skutecznie obniżania koszty ubezpieczenia przy jednoczesnej optymalizacji zakresu ochrony.

Usługi brokerskie w zakresie ubezpieczeń obejmują kompleksowe i profesjonalne działania na rzecz każdego klienta, prowadzące do zapewnie¬nia mu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i pozwalające uzyskiwać odszkodo¬wania w satysfakcjo¬nującej wysokości, tj. takie, które całkowicie pokrywają poniesione straty, jak i utracone korzyści. Inter-Broker przeprowadza analizę ryzyka, na którą składa się identyfikacja wszelkich zagrożeń towarzyszących działalności klienta, analizę rynku ubezpieczeniowego, pozwalającą na minimalizację kosztów ubezpieczenia, oraz doradztwo przy skutecznej likwidacji szkód.

18. ARRA GROUP jest operatorem logistycznym specjalizującym się w bezpiecznym transporcie farmaceutyków i innych produktów wymagających warunków temperatury kontrolowanej od -25°C do +25°C. Firma działa na rynku krajowym i międzynarodowym, a oferowane usługi obejmują najwyższej jakości spedycję drogową, kolejową, morską i lotniczą. Własna flota 300 pojazdów pozwala na błyskawiczną reakcję w przypadku wszelkich sytuacji wymagających natychmiastowego działania. ARRA GROUP zatrudnia 400 pracowników, którzy każdego dnia realizują bezpieczne dostawy dla farmacji.

Posiadane uprawnienia i wiedza pozwalają firmie na przewóz m.in. różnego rodzaju produktów leczniczych, szczepionek i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który odbywa się przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w oparciu o odpowiednio wyposażone pojazdy. Temperatura transportu towaru wynika z jego specyfiki. Najczęściej jest to przedział od +2°C do +8°C, jednak profesjonalna chłodnia zapewnia zakres od -25°C do +25°C.

19. NEXERA to pierwszy w Polsce, wyłącznie hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali i przepustowości (minimum 100Mb/s). Firma zarządza siecią światłowodową w czternastu obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). NEXERA prowadzi również własne inwestycje polegające na rozbudowie sieci szerokopasmowej na obszarach, które nie zostały objęte POPC. Sieć będzie impulsem do rozwoju gospodarczego głównie wiejskich obszarów kraju i docelowo obejmie zasięgiem ponad 1 mln gospodarstw domowych oraz prawie 3 tys. szkół i jednostek edukacyjnych w blisko 80 powiatach, w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Sieć światłowodowa NEXERY opiera się na nowoczesnej technologii FTTH. Proces budowy jest neutralny dla środowiska, a użytkowanie łączy światłowodowych pozwala znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie energii. Większa niezawodność i relatywnie niskie koszty utrzymania sieci powodują zmniejszenie procesu konserwacji i liczby napraw, co również wpływa korzystnie na emisję energii.

Innowacyjny model operatora dostępowej infrastruktury światłowodowej to istotna zmiana dla branży, zapewniająca otwarty dostęp, dużą elastyczność usług i pełną transparentność w komunikacji z operatorami detalicznymi. Firma wdrożyła pierwsze w Polsce w pełni chmurowe środowisko składające się z systemów BSS, OSS i BackOffice. Zastosowanie architektury multicloud i outsourcingu pozwoliło małej organizacji na realizację skomplikowanych projektów infrastrukturalnych o dużej skali.

20. Krajowa Izba Rozliczeniowa SA to sektorowy hub technologiczny, kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego i dostawca cyfrowych rozwiązań dla bankowości, gospodarki i administracji. Od blisko 30 lat KIR odpowiada za rozliczanie płatności detalicznych w Polsce. Firma opracowuje i wdraża usługi, które skutecznie podnoszą poziom digitalizacji procesów, zarówno w sferze komercyjnej, jak i w sektorze publicznym.

Usługa mojeID to uniwersalne narzędzie umożliwiające zdalne potwierdzanie tożsamości w łatwy i bezpieczny sposób. Dostęp do usług oferowanych przez dostawców z sektora komercyjnego i publicznego z wykorzystaniem usługi mojeID odbywa się w oparciu o dane, które zostały wcześniej zweryfikowane przez zaufany podmiot – dostawcę tożsamości (obecnie taką rolę pełnią banki). Na każdym etapie procesu weryfikacji użytkownik ma pełną wiedzę o wykonywanych działaniach i każdorazowo wyraża zgodę na kolejne czynności. Korzystanie z tej metody uwierzytelnienia umożliwia załatwienie przez Internet formalności, które dotychczas wymagały osobistego potwierdzania danych.

21. SportArt z rodzinnej kilkuosobowej firmy rozrósł się do jednej z największych i najbardziej utytułowanych instytucji oświatowych w Polsce dla dzieci w wieku od roku do siedmiu lat. Żłobki i Przedszkola SportArt obecnie kształcą blisko 700 dzieci. Zachowały unikatowy charakter kameralnych placówek z rodzinną atmosferą. SportArt opatentował (w UP) wiele unikatowych form i metod zajęć projektowych oraz sposobów funkcjonowania. Firma dba o ekologię – w kuchni EkoMniam potrawy są przygotowywane z ekologicznych produktów, niektóre z własnych ogródków warzywnych. W firmie nie korzysta się z chemii gospodarczej i detergentów, prowadzi się stałe akcje recyklingowe i zajęcia edukacyjne. Oryginalne idee, świetnie odebrane przez dzieci i rodziców, oparte są na egalitaryzmie, kameralnej atmosferze, teamspirit, wykorzystywaniu nowoczesności i poszukiwaniu zawsze lepszej drogi dla rozwoju dzieci.

SportArt realizuje wszelkie usługi wymagane prawem w zakresie edukacyjno-wychowawczo-opiekuńczej działalności w żłobkach i przedszkolach dla dzieci w wieku od 1 do 7 lat. Zajęcia edukacyjne rozwijają wiedzę i umiejętności dzieci zgodnie z podstawą programową w zakresie: samoobsługi, rozwoju kompetencji społecznych, rozwoju mowy i myślenia. Firma wzbogaca program o kolejne formy zajęć edukacyjnych i nowatorskiego funkcjonowania. Każda placówka posiada: pianino, tablicę multimedialną, platformę komunikacji LiveKid, dziennik elektroniczny i wirtualne przedszkole, place zabaw, dostęp do sal gimnastycznych, sceny teatralnej i boisk. Najważniejsza usługa to opatentowany projekt Edukolandia – pakiet kilkudziesięciu działań edukacyjnych zapewniający zrównoważony rozwój i edukację poprzez mądrą rozrywkę i zabawę. W tym roku patronem SportArt zostanie Papcio Chmiel.

22. Browar Przystań jest restauracją z browarem restauracyjnym, zarządzaną przez spółkę Browar Przystań Sp. z o.o. Przystań była jedną z pierwszych inwestycji w Parku Śląskim i stanowiła kluczową rolę dla rozwoju kulturalnego regionu. Została zaprojektowana w 1953 roku przez Zbigniewa Rzepeckiego, autora m.in. Domu Powstańca Śląskiego i Pałacu Kultury Zagłębia. Przyjmowano w niej przedstawicieli najwyższych władz państwowych, zagraniczne delegacje i znane postacie życia publicznego i nauki. W połowie lat 90. obiekt popadł w ruinę. Na początku 2019 roku Przystani został przywrócony dawny splendor, a także tchnięto w nią nowego ducha. W rezultacie na ponad 1700 m2 zostało utworzone unikalne na skalę Śląska miejsce tętniące historią, gdzie niezależnie od pór roku toczy się życie towarzyskie, biznesowe i kulturalne Górnego Śląska.

Przystań oferuje kompleksową obsługę gastronomiczną i kulturalną wydarzeń o charakterze prywatnym, społecznym i komercyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem strony społecznej prowadzonej działalności oraz eliminacji wykluczenia ze względu na bariery zdrowotne. Misją Przystani jest „być dla każdego, bez granic”. Usługi są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdego klienta, bez wyjątków i ograniczeń.

23. DRZAZGA CLINIC to klinika laseroterapii i medycyny estetycznej na Śląsku, która oferuje swoim klientom zabiegi na najwyższym poziomie. Posiada innowacyjny sprzęt, a każdy pacjent obsłużony jest według najwyższych standardów. Stale podnosząca wiedzę kadra kosmetologów oraz doświadczeni lekarze specjaliści są gwarancją uzyskania jak najlepszych efektów zabiegowych.

DRZAZGA CLINIC oferuje zabiegi z zakresu laseroterapii, kosmetologii i medycyny estetycznej, wykorzystując lasery najwyższej światowej klasy. Klinika proponuje m.in. zabiegi przeciwstarzeniowe, depilację, usuwanie rumienia, zamykanie naczynek, a także procedury leczenia nadpotliwości, łysienia oraz zapobiegania nietrzymania moczu.

24. Ellipsis Energy Sp. z o.o. od 2015 roku zajmuje się audytem i doradztwem w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Głównymi odbiorcami usług firmy są przedsiębiorstwa produkcyjne, zużywające znaczące ilości energii. Misją firmy jest promowanie efektywności energetycznej poprzez rekomendację działań związanych z optymalizacją zużycia energii oraz budową własnych, niskoemisyjnych źródeł energii w przemyśle.

Przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest podstawą do identyfikacji konkretnych działań poprawiających efektywność energetyczną w firmach, zakładach i organizacjach. Audyt obejmuje wszystkie możliwe sfery działania przedsiębiorstwa związane ze zużyciem energii. Największe oszczędności w zużyciu energii można osiągnąć w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Rekomendacje z opracowanych analiz wynikają z kompleksowej oceny technicznej oraz finansowej przedsięwzięć i służą poprawie efektywności energetycznej.

Przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest pierwszym krokiem do budowy długofalowej strategii rozwoju przedsiębiorstw, z uwzględnieniem neutralności klimatycznej oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Takie działania są spójne z ogólnoeuropejską polityką Zielonego Ładu i Zrównoważonego Rozwoju.

Wyróżnienia

1. WeTalk.pl to obecnie jedyna polska platforma tekstowej pomocy psychologicznej. W dobie trwającej pandemii jest wygodną, dopasowaną do potrzeb pacjenta, udokumentowaną naukowo i w pełni bezpieczną formą pomocy psychologicznej, psychoterapii oraz coachingu. Bazuje na codziennej wymianie wiadomości tekstowych, ale umożliwia też wysyłanie wiadomości audio oraz prowadzenie wideorozmów na żywo z wybranym specjalistą.

WeTalk.pl oferuje nowoczesną pomoc psychologiczną online realizowaną za pomocą specjalnie stworzonej aplikacji internetowej. Całodobowy dostęp pacjenta do wirtualnego gabinetu jest unikatowym rozwiązaniem w Polsce. Kontakt z wykwalifikowanym psychologiem polega na na codziennej asynchronicznej wymianie wiadomości w tworzonej dla każdego klienta indywidualnej przestrzeni online. Do tego wirtualnego gabinetu mają dostęp jedynie klient i wybrany przez niego specjalista, przy czym klient może pisać do specjalisty w każdej chwili, z jakiegokolwiek dostępnego urządzenia (telefonu, komputera, tabletu), mając pewność, że w każdy dzień roboczy otrzyma odpowiedź. Wiadomości tekstowe mogą być uzupełniane krótkimi wiadomościami audio, a także sesjami wideo na żywo. Tekstowa pomoc psychologiczna nie konkuruje ani nie neguje tradycyjnych form budowania relacji terapeutycznej. Terapia asynchroniczna jest akceptowalnym i klinicznie korzystnym medium dla osób cierpiących na różne zaburzenia psychiczne. Dynamiczny wzrost liczby użytkowników (niemal 4700 osób w marcu 2021 roku) w stosunku do niedługiego czasu funkcjonowania platformy WeTalk.pl (od października 2019 roku) jest sygnałem wskazującym na duże zapotrzebowanie ze strony rynku na nowe formy pomocy psychologicznej.

2. Centrum Językowe KONIK powstało we wrześniu 2010 roku jako szkoła językowa. Jednak z czasem firma rozszerzyła profil działalności, oferując zatrudnienie w charakterze opiekunów osób starszych za granicą.

Dzisiaj firma świadczy usługi opiekuńcze na rzecz klientów indywidualnych w formule assisted living w Niemczech, Szwajcarii, Luksemburgu i Francji. Firma oferuje ponad 450 miejsc pracy dla opiekunek i opiekunów w formule assisted living, którzy przed podjęciem pracy przechodzą intensywny dwutygodniowy bezpłatny kurs językowy oraz szkolenie z zakresu opieki nad osobą starszą. Podopiecznymi są seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie są już w stanie funkcjonować samodzielnie i wymagają codziennego wsparcia. Dzięki zaangażowaniu opiekunek, ich empatii, uśmiechowi i pozytywnemu podejściu do codziennych zajęć i obowiązków firma zapewnia seniorom w ich domach fachową opiekę oraz miłą i ciepłą atmosferę.