Finał 30. edycji Konkursu „Teraz Polska”! Znamy laureatów – zapraszamy do galerii zdjęć

Możliwość komentowania Finał 30. edycji Konkursu „Teraz Polska”! Znamy laureatów – zapraszamy do galerii zdjęć została wyłączona Aktualności, Biznes, galeria

Zakończyła się 30., jubileuszowa edycja Konkursu „Teraz Polska”. Nagrodzono 14 produktów, 9 usług i jedną innowację. Podczas uroczystości, która odbyła się 9 czerwca 2020 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, wszyscy byli zgodni co do tego, że dziś – w dobie zawirowań i niepewności wynikających z pandemii koronawirusa – kluczowy wpływ na sytuację społeczną i gospodarczą będą mieli najlepsi polscy przedsiębiorcy, w tym laureaci Konkursu „Teraz Polska”.

Teraz Polska fot. Kamil Broszko

Każdego roku na początku czerwca odbywa się wydarzenie ważne zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. W finale Konkursu „Teraz Polska” – bo o nim mowa – nagrodzone zostają najlepsze na polskim rynku produkty, usługi i innowacje. Rywalizacja jest zacięta, bowiem liczne są w kraju przykłady znakomitych biznesów. Jednak te, które w wyniku Konkursu posługują się charakterystycznym, znanym od 30 lat Godłem „Teraz Polska”, to crème de la crème krajowej gospodarki. Wśród wygranych są zarówno małe przedsiębiorstwa rodzinne, jak i wielkie koncerny, zaś nagrodzone produkty i usługi to prawdziwe spektrum specjalności i branż.

– Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystej Gali Konkursu „Teraz Polska”. Jubileusz trzydziestej edycji Konkursu to szczególna okazja, aby z satysfakcją podsumować znakomity dorobek polskiej przedsiębiorczości i spojrzeć ku wyzwaniom jutra – zwrócił się do zebranych w liście Prezydent RP Andrzej Duda, Patron Honorowy Konkursu „Teraz Polska”

– Z serdecznymi gratulacjami zwracam się do Laureatów i Wyróżnionych. Państwa osiągnięcia stanowią wspaniały wzór do naśladowania. To właśnie ludziom takim jak Państwo, reprezentowanym przez Państwa firmom i tworzonym przez Państwa dziełom zawdzięcza nasza Ojczyzna podziwiany przez wszystkich sukces ekonomiczny. Państwa umiejętności, doświadczenie i śmiałe ambicje składają się na gwarancję, że hasło „Teraz Polska” pozostanie stale aktualne. Dają Państwo piękny przykład patriotyzmu gospodarczego. Życzę wszelkiej pomyślności na biznesowych drogach – dodał Prezydent.

– W imieniu mojego męża oraz własnym chciałam skierować słowa uznania dla organizatorów Konkursu i złożyć najserdeczniejsze gratulacje wszystkim laureatom. Przez 3 dekady Konkursu „Teraz Polska” nagrodą zostało uhonorowanych ponad 700 laureatów. To państwa dokonania, i państwa sukcesy bezsprzecznie przyczyniają się do prężnego rozwoju naszej gospodarki, co jest naszą wspólną radością i wspólną dumą – powiedziała podczas uroczystości w Pałacu  Prezydenckim w Warszawie Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

W bieżącym roku nagrodzono między innymi przedstawicieli sektorów: budowlanego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego (w tym producentów wyrobów tradycyjnych), instytucje finansowe, a także szereg przedsięwzięć z zakresu nowoczesnych technologii (np. roboty, aplikacje, innowacyjne testy do wykrywania grypy czy inteligentny pojemnik na śmieci, który sam rozpoznaje rodzaj odpadu i go sortuje). Po raz pierwszy w dotychczasowej historii Konkursu przyznano nagrodę firmie oferującej usługi w zakresie energii odnawialnej.

Laureaci o Godle „Teraz Polska”
– Jestem zaszczycony, że przyznano nam nagrodę za usługę generalnego wykonawstwa i budownictwa. Godło „Teraz Polska” traktujemy jako dowód uznania naszej ciężkiej i ambitnej, ponad 40-letniej działalności na rynku. Wzięliśmy udział w konkursie, żeby pokazać, że całkowicie polska firma jest w stanie realizować warte setki milionów złotych inwestycje na absolutnie światowym poziomie. I tym samym każdego roku realnie zwiększać jakość życia
Polaków – mówi Jarosław Szczupak, prezes Zarządu ALSTAL Grupa Budowlana.

– Tegoroczną nagrodę otrzymaliśmy za nasz najnowszy produkt, czyli Kefir 1 l zawierający aż 13 żywych kultur bakterii, który zapakowaliśmy w neutralny dla środowiska karton. Już po raz piąty produkty OSM w Kole zostały laureatem Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Jest ono gwarancją najwyższej jakości, a umieszczenie go na opakowaniach podkreśla tę jakość i wzmacnia markę. Znamy wartość naszych produktów, jesteśmy przekonani o ich stałej i
powtarzalnej, bardzo wysokiej jakości. Godło „Teraz Polska” jest z kolei jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród konsumentów znaków ją potwierdzających. Dodatkowo jego biało-czerwone logo podkreśla polskie pochodzenie produktów. Biorąc udział w konkursie, wzmacniamy przekaz skierowany do klientów, w którym zachęcamy do kupowania polskich produktów – mówi Czesław Cieślak, prezes zarządu OSM w Kole.

– Jestem dumny z pracy całego zespołu APA Group. Już od wielu lat nasze rozwiązania są doceniane w konkursach, a Godło „Teraz Polska” jest dla nas szczególnie ważne. Staramy się być jak najlepszą wizytówką polskiej myśli technologicznej na świecie. Naszych sukcesów upatruję przede wszystkim w ustawieniu człowieka w centralnym punkcie każdego procesu, od projektowania po wdrożenie. To zapewnia bezpieczeństwo, komfort i użyteczność dopasowane do użytkownika technologii. Nigdy nie robimy odwrotnie i tym wyprzedzamy konkurencję – mówi Artur Pollak, prezes Zarządu APA Group.

– Godło „Teraz Polska” to jedno najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych na polskim rynku. Otrzymanie tej nagrody kolejny rok z rzędu w jubileuszowej, 30. edycji – tym razem w kategorii usługa – jest dla nas ogromną nobilitacją. Od 23 lat konsekwentnie budujemy pozycję największej polskiej sieci supermarketów z najwyższej jakości produktami i usługami. Tegoroczne Godło „Teraz Polska” jest najlepszym potwierdzeniem słuszności strategii, jaką obraliśmy i którą konsekwentnie realizujemy przy współpracy z polskimi producentami i dostawcami – mówi Marcin Sowa Prezes Zarządu POLOmarket.

– Makaron Lubella Świderki został laureatem Konkursu „Teraz Polska”. To dla nas duże i wyjątkowe wyróżnienie. Godło „Teraz Polska” jest rozpoznawalnym symbolem na polskim rynku spożywczym i usługowym, który wyróżnia nasze rodzime produkty. Wierzę, że to prestiżowe
wyróżnienie i możliwość korzystania z tego znaku umocni pozycję marki Lubella na rynku. Dla nas, jako lidera w kategorii makaronów w Polsce, jest to szczególnie ważne. Udział w konkursie oraz otrzymanie nagrody motywuje nas do jeszcze prężniejszego rozwijania naszego portfolio i wprowadzania kreatywnych rozwiązań, które posłużą naszym konsumentom – Piotr Romańczuk, wiceprezes Zarządu Lubelli.

– Nagrodę w konkursie otrzymaliśmy za nasz inteligentny system do zarządzania odpadami. Składa się on z urządzenia, które automatycznie rozpoznaje i segreguje odpady, oraz systemu informatycznego pozwalającego zoptymalizować zarządzanie nimi. Godło „Teraz Polska” to dla nas duże wyróżnienie, w pewnym sensie zwieńczenie jakiegoś etapu pracy. Nagroda ta pozwoli nam podkreślać jedne z naszych największych atutów. Bin-e to urządzenie, które w całości powstało w Polsce, od pomysłu aż po produkcję. Chcemy pokazać, że w naszym kraju są sprzyjające warunki do wytwarzania wysokiej jakości, zaawansowanej technologii, która nie odstaje innowacyjnością od rozwiązań zachodnich. Liczymy, że to wyróżnienie jest furtką do zdobycia nowych klientów, którzy cenią sobie polskie innowacyjne rozwiązania – Jakub Luboński, prezes zarządu Bin-e.

Konkurs w dobie koronawirusa
Od początku pandemii Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, organizator Konkursu „Teraz Polska”, podejmowała wszelkie starania, by jak najlepiej wywiązać się ze swojej misji i jak najskuteczniej realizować swoje credo, czyli wspierać polskich przedsiębiorców i polskich konsumentów.

– Takie było źródło naszej genezy; na początku transformacji ustrojowej po otwarciu polskiego rynku na globalną gospodarkę chcieliśmy dowartościować krajową produkcję i usługi, a konsumentów zachęcić, by nie „zachłysnęli się” wyrobami z Zachodu, i wskazać im najlepszych z najlepszych: liderów jakości, użyteczności, innowacyjności. Zadanie zostało wykonane, ale po względnie spokojnych 30 latach znów zdarzył się wstrząs, a my mieliśmy poczucie konieczności powrotu do naszej pierwotnej misji – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

– Dziś stoimy u progu wielkich wyzwań, natomiast wszystkim zależy, aby nasza gospodarka wyszła z tej bardzo trudnej próby obronną ręką. Znakomici laureaci Konkursu „Teraz Polska” reprezentują nieprawdopodobny potencjał. To daje nadzieję, że polscy przedsiębiorcy, na czele z jej najbardziej znamienitymi przedstawicielami, w razie gdy kryzys będzie się pogłębiał, znów wyciągną nas z tarapatów. Tak jak zrobili to już raz, po roku 1989, gdy umożliwili wyjście z biedy, stworzyli miejsca pracy i swoistą kulturę rozwoju – dodaje prezes Przybył.

Cyfrowa transformacja Konkursu i Patronat Honorowy Prezydenta RP Z powodu pandemii COVID-19 Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego dostosowała procedury konkursowe do obostrzeń sanitarnych i lockdownu. – Zostały one zmodyfikowane na takiej samej zasadzie, jak w wielu innych branżach. Dokonano transformacji cyfrowej i do realizowania transparentnych i rzetelnych procesów oceniania firm i wyboru laureatów przez Kapitułę Godła „Teraz Polska” włączono najnowsze narzędzia komunikacyjne. Prezydent RP Andrzej Duda objął honorowym patronatem finał Konkursu, dzięki czemu uroczystość wręczenia statuetek „Teraz Polska” odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie – mówi Michał Kleiber, przewodniczący
Kapituły Godła „Teraz Polska”. Partnerami Głównymi Konkursu „Teraz Polska” są laureaci Godła i wieloletni przyjaciele Fundacji: firma Fakro, wicelider światowej produkcji okien dachowych,

Laureaci 30. edycji Konkursu „Teraz Polska”

PRODUKTY
 Kefir Naturalny 1l.; Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole
 Lubella Makaron Świderki; Grupa Maspex Sp. z o.o. Sp. k.
 Wódka Biały Bocian 40%; Polmos Bielsko-Biała SA
 Twaróg śmietankowy ze Strzałkowa; Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie
 Plaforma Nazca 2.8; APA Sp. z o.o.
 Cyfrowa, precyzyjna i ultraczuła platforma diagnostyczna do wykrywania wirusa grypy w próbce wymazu „Flu SensDx”; SensDx SA
 Matowa lateksowa farba do ścian i sufitów Śnieżka EkoPlus; Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA
 Seria produktów marki IBUM; Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
 Seria dwuwarstwowych podłóg drewnianych FertigDeska i FertigDeska Luxury; Producent Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet
 Specjalistyczna zaprawa mineralna REBET A do renowacji i hydrolizacji obiektów budowlanych; Przedsiębiorstwo MD Sp. z o.o.
 TYTAN PROFESSIONAL pianoklej uniwersalny 60 Sekund, SELENA S.A.
 Agregaty prądotwórcze dla misji pokojowych ONZ; FOGO Sp. z o.o.
 Wentylator dachowy do okapów kuchennych Vero-150; Uniwersal Sp. z o.o.
 Roboty REECO; RENEX Sp. z o.o. Sp. k. Wyróżnione produkty (bez prawa do posługiwania się Godłem „Teraz Polska”)
 Linia kosmetyków do pielęgnacji dla mężczyzn COLOGNE; Pan Drwal Sp. z o.o.
 Schab pieczony na maśle i szynka pieczona na maśle; Zakłady Mięsne „Dobrosławów”; Henryk Amanowicz Laureaci 30. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

INNOWACJE
 Inteligentny system do zarządzania odpadami „Bin-e”; Bine Sp. z o.o.

USŁUGI
 Sieć sklepów POLOMARKET; POLOmarket Sp. z o.o.
 Generalne wykonawstwo, budownictwo; ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp. k.
 Kompleksowa usługa dostarczania i montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z pozyskaniem finansowania, przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej i opieką nad rachunkami; COLUMBUS ENERGY S.A.
 Gwarancja de minimis jako skuteczny instrument wsparcia polskich przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw; Bank Gospodarstwa Krajowego
 Program Polska Bezgotówkowa; Fundacja Polska Bezgotówkowa
 Innowacyjne terapie dla pacjentów; KO-MED Centra Kliniczne Sp. z o.o.
 Wysoko wyspecjalizowane usługi transportowo-logistyczne w zakresie przewozów cysternowych płynnych surowców; Grupa Kapitałowa Trans Polonia Group
 Usługi gastronomiczne Gospody Pazibroda; CHRZANOWSCY s.c.
 Dostarczenie wody o najwyższej jakości, uzyskanie najlepszych wyników oczyszczania ścieków, edukacja ekologiczna; Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Słowo o Laureatach  30. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Laureat 30. Edycji Konkursu „Teraz Polska” – PRODUKT

Kefir Naturalny 1. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

Spółdzielnia Mleczarka w Kole powstała w 1930 r. z inicjatywy czterdziestu udziałowców. Dziś zrzesza ok. 2 750 członków i zatrudnia 620 osób w zakładach w Kole, Ostrowie Wlkp. i Grodkowie. Jest jedną z najnowocześniejszych spółdzielni mleczarskich w Polsce, która w ciągu roku przerabia 350 mln litrów mleka w najwyższej klasie ekstra. Należy do największych światowych eksporterów mleka w proszku. Jest trzykrotnym laureatem Godła „Teraz Polska” za
mleka w proszku (odtłuszczone, aglomerowane oraz natłuszczane tłuszczem roślinnym i pełne instant), a także za wyjątkowej jakości masło i serek wiejski. Gwarancją jakości produktów jest wdrożony System Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności wg normy ISO 22000:2005 oraz standardu BRC.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów poszukujących produktów naturalnych z czystą etykietą, OSM w Kole uruchomiła w 2019 roku, jako pierwsza w Polsce, produkcję kefiru 1l., zawierającego aż 13 żywych kultur bakterii i wytwarzanego bez dodatku soli i cukru.
Opakowanie do kefiru jest produkowane w 88% z brązowego kartonu, pokrytego cienką powłoką PE, która jest oddzielana od papieru podczas recycklingu. Warto podkreślić, że produkcja brązowego kartonu generuje mniejszą o 20% emisję CO2 w porównaniu z kartonem bielonym.

Lubella Makaron Świderki – Grupa Maspex Sp. z o.o. Sp. k.
Maspex jest jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej firm branży spożywczej. To lider na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, Czechach, Rumunii i na Słowacji, oraz ich czołowy producent na Węgrzech, Bułgarii, Litwie i Łotwie. To także wiodący w Europie Środkowo-Wschodniej producent produktów instant (kawa cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy, herbatki rozpuszczalne). Maspex to także lider na rynku makaronów w Polsce oraz ich wiodący producent w Rumunii. Zajmuje też mocną pozycję na rynku dżemów i sosów, a także czołową wśród producentów keczupów, dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce. Produkty Grupy Maspex trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie: w Europie, USA,
Kanadzie, a także na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Lubella to zdecydowany lider na rynku makaronów w Polsce oraz znany i ceniony producent
wyrobów zbożowych takich jak: płatki śniadaniowe, mąki, kasze oraz paluszki. Marka posiada 140-letnie doświadczenie w przetwórstwie zbóż, umiejętnie łącząc tradycję z nowoczesnymi technologiami. Firma używa do produkcji tylko surowców najwyższej jakości pochodzących od sprawdzonych dostawców, aby spełnić najwyższe standardy na każdym etapie powstawania produktów i w efekcie dostarczyć na rynek wyroby o stałej, gwarantowanej jakości.
Makaron Lubella Świderki to jeden z najbardziej popularnych makaronów. Ma unikalny smak za sprawą wysokiej jakości pszenicy i specjalnemu procesowi mielenia. Po ugotowaniu nie skleja się, ma odpowiednią twardość i sprężystość.

Wódka Biały Bocian 40% – Polmos Bielsko-Biała SA
Polmos Bielsko-Biała SA to jeden z ostatnich polskich „Polmosów”. Historia zakładu wywodzi swoje korzenie z dwóch fabryk alkoholu: fabryki spirytusu założonej w 1849 r. przez Jakoba Grossa w Lipniku oraz firmy Jerzego Jenknera z Kamienicy, wytwarzającej wina owocowe, likiery oraz soki. Fabryka pod nazwą Jerzy Jenkner & Co mimo, iż założona w 1900 r., tradycje swe wywodziła od założonej w 1827 r. fabryki rodziny Thomke, od której przejęła receptury i technologię. W 1946 r. obie wspomniane firmy, funkcjonujące pod nazwą „Jerzy Jenkner i Ska.
Fabryka Wódek, Likierów, Soków i Win Owocowych” oraz „Spółka Akcyjna dla Destylacji Win w Białej” zostały przekształcone w Wytwórnię Wódek Gatunkowych Państwowego Monopolu Spirytusowego w Bielsku z Oddziałem w Białej.
Polmos Bielsko-Biała SA produkuje alkohole najwyższej jakości czerpiąc ze swej blisko 200. letniej tradycji. Do produkcji wykorzystuje niemodyfikowane zboża, a także tradycyjne receptury. W swoim portfolio posiada kilkadziesiąt marek, z których najbardziej popularne to Extra Żytnia, Advocaat, Ogiński oraz Biały Bocian.
Wódka Biały Bocian to najwyższej jakości wódka klasy premium, która charakteryzuje się niezwykłą delikatnością. Powstaje na bazie tradycyjnej receptury wyłącznie z niemodyfikowanych genetycznie wielkopolskich zbóż. Nazwa produktu łączy w sobie symbole tradycji narodowej oraz niesie w sobie lekkość pozytywnych skojarzeń. Inspiracją do stworzenia opakowania była butelka od spirytusu firmy „Chełmska Gorzelnia, Rektyfikacja i Fabryka Wódek i Likierów”, założonej w 1910 roku przez Adolfa Daumana.
Marka Biały Bocian posiada szeroką gamę produktów. Poza standardową wódką czystą występuje również w wersji BIO, która powstaje wyłącznie z certyfikowanych, ekologicznych składników. Podążając za trendami Biały Bocian posiada także smakowe odsłony śliwki, wiśni, maliny i jabłka w wersji BIO. To pierwsze alkohole owocowe w Polsce, które zostały certyfikowane jako produkt BIO.

Twaróg śmietankowy ze Strzałkowa – Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie
Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie została założona 9 lipca 1939 r. Jest jedynym przedsiębiorstwem zajmującym się przetwórstwem mleka w powiecie słupeckim (woj. wielkopolskie), spadkobierczynią ponad stuletnich tradycji przemysłowego przerobu mleka, a także kontynuatorką chlubnych wartości spółdzielczości mleczarskiej na tym terenie. Produkty Spółdzielni charakteryzują się wysoką jakością i „czystą etykietą”. Szczególnym uznaniem konsumentów cieszy się ręcznie pakowany twaróg śmietankowy, półtłusty i wiejski oraz nagrodzone już Godłem „Teraz Polska” Masło ze Strzałkowa, wyrabiane według receptury z 1926 r.
Twaróg śmietankowy ze Strzałkowa zawdzięcza swój unikalny smak mleku, które pochodzi od krów wypasanych na żyznych łąkach w dolinie Warty. Kolejnym atutem są starannie dobrane kultury bakteryjne do ukwaszania mleka, specyficzna obróbka skrzepu oraz ręczne pakowanie gotowego produktu. „Czysta etykieta” twarogu śmietankowego ze Strzałkowa gwarantuje, że jest przydatny do spożycia przez 6 dni. To produkt naturalny bez dodatków, konserwantów i stabilizatorów, który zdobył już wiele nagród, m.in. Złoty Medal MTP Polagra oraz został wpisany na listę Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski.

Plaforma Nazca 2.8 – APA Sp. z o.o.
APA Group jest liderem inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. Posiada ponad 15 lat doświadczenia i dziesiątki udanych wdrożeń dla instytucji, osób prywatnych, gmin i zakładów przemysłowych na całym świecie. Firma od lat z sukcesami realizuje innowacyjne projekty z Politechniką Śląską, czego efektem jest m.in. powstanie znanego w Polsce Leonardo Lab (www.leonardolab.pl) oraz Laboratorium Nowoczesnych Technik Sterowania na Wydziale Elektrycznym. Firma realizuje też projekty na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
APA Group stworzył prezes zarządu Artur Pollak, członek Rady Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, członek Zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz współtwórca Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC. Nazca to kompleksowa platforma do zarządzania i optymalizacji procesów automatyki budynkowej. To uniwersalna technologia automatyzująca zarządzanie przepływu informacji.
Wspiera oszczędność, pozwala maksymalizować korzyści biznesowe, dostrzegać luki i spojrzeć na procesy z szerszej perspektywy. Wystarczy dowolne urządzenie mobilne i dostęp do sieci, by otrzymywać informacje od systemu i mieć pełny wgląd w dane z każdego miejsca na świecie.

Cyfrowa, precyzyjna i ultraczuła platforma diagnostyczna do wykrywania wirusa grypy w próbce wymazu „Flu SensDx” – SensDx SA
SensDx SA powstała w 2014 r. z inicjatywy dr inż. Dawida Nidzworskiego, Piotra Krycha i Tomasza Gondka. Firma tworzy i rozwija technologie testów diagnostycznych przeznaczonych dla ludzi i zwierząt, umożliwiając użytkownikom dokładną identyfikację określonych chorób w domu. Misją firmy jest zrewolucjonizowanie globalnej telemedycyny poprzez oferowanie dokładnych, szybkich i łatwych w użyciu testów do wykrywania określonych rodzajów chorób.
Innowacyjne rozwiązanie łączy w sobie proste narzędzie oparte na szybkim, bardzo czułym teście diagnostycznym z aplikacją mobilną dla łatwej interpretacji wyników. Obecnie SensDx finalizuje prace nad szybkim testem do wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2.
Innowacyjne rozwiązania firmy zostały już wielokrotnie docenione. M.in. w 2018 r. SensDx został jednym z trzech najlepszych startupów na Demo Day Impact Poland 2018, a w 2017 r. otrzymał nagrodę główną w konkursie EIT Health InnoStars Awards.
„Flu SensDx” to test diagnostyczny charakteryzujący się wysoką czułością, szybkością i cyfrową precyzją. Jest oparty na innowacyjnej technologii do wykrywania wszystkich serotypów wirusa grypy w bezbolesnym wymazie z gardła. „Flu SensDx” umożliwia wykrycie obecności wirusa grypy A i B nawet na bardzo wczesnym etapie infekcji, w zaledwie 5 minut. Na podstawie badań klinicznych oraz eksperymentów medycznych oznaczono czułość testu „Flu SensDx” na poziomie 93%, a swoistość na poziomie 98%.

Matowa lateksowa farba do ścian i sufitów Śnieżka EkoPlus – Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to firma z ponad 35-letnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i wiodąca spółka w Grupie Kapitałowej Śnieżka, która jest jednym z liderów na rynku farb dekoracyjnych, lakierów oraz szpachli w Polsce, na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi. Jej kluczowe marki to: Śnieżka, Magnat, Vidaron, Foveo Tech, Beston i Rafil.
GK Śnieżka należy do grona 25 największych producentów farb w Europie. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Polsce, na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi Grupa zatrudnia 1400 pracowników, którzy wytwarzają̨ rocznie około 190 mln. kg. różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej.
Spółka prowadzi stałą działalność badawczo-rozwojową, wykorzystując w tym celu własne laboratoria badawcze. W 2017 r. Spółka wprowadziła na polski rynek innowacyjną farbę z formułą redukującą formaldehyd, a dekadę wcześniej, jako pierwsza na polskim rynku, zaczęła wykorzystywać w swoich produktach teflon.
Śnieżka Eko Plus – to matowa lateksowa farba do ścian i sufitów. Tworzy powłokę trwałej bieli odpornej na szorowanie oraz działanie promieni UV/UVC.
Śnieżka Eko Plus dzięki właściwościom aplikacyjnym, doskonałej przyczepności do podłoża oraz niechlapaniu podczas malowania, polecana jest do malowania dużych powierzchni. Zapewnia oddychanie ścianom, ma niską zawartość LZO, dzięki czemu ogranicza ryzyko pojawienia się alergii do minimum.

Seria produktów marki IBUM – Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A., założone w 1984 roku, to wiodący producent ponad 350 leków, suplementów diety, wyrobów medycznych oraz kosmetyków. Jest firmą rodzinną z polskim kapitałem. Hasco-Lek to lider na rynku polskim sprzedaży leków w formie doustnych płynów, zawiesin i syropów oraz produktów w postaci miękkich kapsułek żelatynowych. Firma współpracuje z 44 krajami na całym świecie, w tym m.in. z Wielką Brytanią, Niemcami, Izraelem, Norwegią, Belgią, Włochami, Rosją, Wietnamem czy Australią.
IBUM to marka leków przeciwbólowych i przeciw gorączkowych w postaci kapsułek, tabletek, zawiesin, czopków i żeli, która została wprowadzona na polski rynek w 2002 roku. W skład serii wchodzą leki dostępne bez recepty: IBUM Express – w formie kapsułki płynnej, zawierający 400 mg ibuprofenu. IBUM Zatoki Max – z podwójną dawką ibuprofenu i pseudoefedryny, wskazany do stosowania doraźnego w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok, IBUM Supermax – jedyny w Polsce preparat zawierający maksymalną, dostępną bez recepty dawkę leku. Na rynku dostępna jest również zawiesina w różnych smakach o nazwie IBUM Forte przeznaczona dla najmłodszych pacjentów.

Seria dwuwarstwowych podłóg drewnianych FertigDeska i FertigDeska Luxury – Producent Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet
Producent Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet jest liderem na polskim rynku sprzedaży dwuwarstwowych podłóg drewnianych. Początki tej rodzinnej firmy sięgają lat 90-tych XX wieku, kiedy to głównym produktem była mozaika podłogowa, kierowana głownie na eksport. Po 2000 roku w ofercie pojawiły się pierwsze podłogi warstwowe, które dziś stanowią blisko 100% produkcji. Po prawie 30 latach funkcjonowania firmy na rynku, podłogi drewniane z Nowego Miasta Lubawskiego dostępne są w ponad 300 punktach sprzedaży w Polsce oraz pięciu salonach firmowych. 70% produkcji trafia na eksport, m.in. do Niemiec, Włoch, Skandynawii, a zagraniczne salony sprzedaży Jawor-Parkiet można znaleźć nawet w Nowej Zelandii, Chinach czy Rosji.
FertigDeska to łatwa w montażu, dwuwarstwowa podłoga lakierowana lub olejowoskowana. Wierzchnia warstwa o grubości 3,6 mm lub 6 mm jest wykonana z naturalnego drewna (dębu, jesionu lub drewna egzotycznego). Dzięki warstwowej technologii podłoga ta jest wyjątkowo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i dlatego posiada aż 30. letnią gwarancję. Nadaje się do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Linia FertigDeska Luxury to długa, ponad dwumetrowa deska dwuwarstwowa, zaprojektowana z myślą o osobach szczególnie ceniących luksus i niepowtarzalną estetykę.

Specjalistyczna zaprawa mineralna REBET A do renowacji i hydrolizacji obiektów budowlanych – Przedsiębiorstwo MD Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo MD Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od 1992 roku. Głównym kierunkiem działania była produkcja i dystrybucja armatury wodociągowej oraz galanterii drogowej. Produkcja własna obejmowała wyroby naprawcze oraz montażowe sieci wodociągowej. Od ponad 20 lat Przedsiębiorstwo MD jest organizatorem Forum Technicznego WOD-KAN w Dobieszkowie k/Łodzi. Jest to miejsce wymiany doświadczeń kadry zarządzającej i technicznej firm wodociągowych. W 2013 r. we współpracy z firmą Zaprawy Mineralne Sp. z o.o. oraz MTB Krępna, spółka rozpoczęła produkcję specjalistycznej zaprawy mineralnej REBET A z przeznaczeniem głównie na rynek wodno-kanalizacyjny, przy pracach renowacyjnych i hydroizolacyjnych.
Specjalistyczna zaprawa mineralna REBET A jest produktem polskim, przeznaczonym do ochrony, renowacji i hydroizolacji przegród budowlanych, bez względu na rodzaj środowiska w jakim pracuje (ścieki, woda czysta, woda gruntowa, warunki atmosferyczne). Gwarantuje im wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie. REBET A to zaprawa cementowa, z dodatkiem aktywatora mineralnego o działaniu kapilarnym, zapewniającym wodoszczelność betonu i innych materiałów naturalnych porowatych. Łatwość aplikacji zaprawy, skuteczność działania oraz atrakcyjna cena sprawiają, że jej zastosowanie w modernizowanych obiektach przynosi inwestorom duże korzyści techniczne i ekonomiczne.

Klej poliuretanowy TYTAN PROFESSIONAL pianoklej uniwersalny 60 Sekund – SELENA S.A.
Selena to polska firma z ponad 27-letnią tradycją, która od początku stawiała na rozwój poprzez innowacyjne produkty i ekspansję na rynkach zagranicznych. Produkty Seleny, w tym flagowej marki Tytan Professional, czy też z linii „Szybkie Budowanie”, wpływają na poprawę jakości i przyspieszenie pracy w budownictwie. Selena jest także wyróżniana za wiarygodność biznesową, stabilność oraz skuteczne strategie działania.
TYTAN Professional 60 Sekund to pierwszy tak szybki pianoklej na rynku profesjonalnej chemii budowlanej. Zastosowana w nim nowoczesna technologia TYTACK gwarantuje chwyt początkowy już po minucie od aplikacji. Dzięki innowacyjnej formule pianoklej nie wybrzusza i nie deformuje przyklejanych elementów. Jest niezwykle wydajny i łatwy w nakładaniu, a więc montaż z jego użyciem jest dużo prostszy i tańszy dla użytkownika.

Agregaty prądotwórcze dla misji pokojowych ONZ – FOGO Sp. z o.o.
FOGO, założone w 2004 r., jest największym polskim producentem agregatów prądotwórczych. Wytwarza agregaty dla przemysłu oraz gospodarstw domowych i rolnych – w przedziałach mocy od kilku kVA do kilku MVA – oraz instalacje zasilania o mocy do kilkudziesięciu MVA. Około 40% produkcji spółki trafia za granicę.
Od 2018 r. firma FOGO jest wyłącznym producentem agregatów wykorzystywanych na misjach pokojowych ONZ. Agregaty te są sprzedawane szwajcarskiej firmie Intertrade International Services SA, która na mocy wygranego przetargu dostarcza sprzęt dla Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ramach kontraktu FOGO jest wyłącznym dostawcą agregatów prądotwórczych o mocach 250 kVA, 500 kVA oraz 750 kVA, przez okres trzech lat , z możliwością jego przedłużenia.

Wentylator dachowy do okapów kuchennych Vero-150 – Uniwersal Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo UNIWERSAL Sp. z o.o. z Katowic posiada wieloletnie doświadczenie w branży wentylacyjnej i specjalizuje się w wentylatorach dachowych, kanałowych, ściennych, wywietrznikach, akcesoriach wentylacyjnych i w automatyce. Obecnie firma produkuje wentylatory: standardowe, kwasoodporne, przeciwwybuchowe i na podwyższoną temperaturę (VE). Produkowane wentylatory wyposażane są w silniki komutowane elektronicznie, które charakteryzują się niskim zużyciem energii, cichą pracą i bezawaryjnością.
Trzybiegowy wentylator dachowy Vero-150, z przeznaczeniem do wentylacji kuchni, pozwala skutecznie eliminować zapachy wydzielane podczas gotowania. Wentylator zamontowany jest na zewnątrz, na kominie i przy pomocy kształtek wentylacyjnych połączony jest z okapem w kuchni. Wirnik wentylatora jest niskoszumowy i wysokowydajny. Zasadnicze elementy konstrukcyjne (obudowa, wirnik) wykonane są z kompozytów poliestrowo-szklanych, które zapewniają konstrukcji dużą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na oddziaływanie atmosferyczne i chemiczne. Do wentylatora dostarczany jest sterownik ProVero, który umożliwia pracę wentylatora w zakresie trzech wydajności przepływu powietrza, zapewnia ochronę przeciwprzeciążeniową oraz przeciwzwarciową silnika w postaci bezpiecznika PTC.

Roboty REECO – RENEX Sp. z o.o. Sp. k.
RENEX Group to jedna z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczająca kompleksowe usługi i wyposażenie dla branży elektronicznej. Swoje placówki posiada także w Serbii, Niemczech, Rumunii i Chorwacji. W skład Grupy wchodzi m.in. marka REECO – producent specjalistycznych, modułowych mebli przemysłowych i odzieży przeznaczonej dla stref EPA oraz modułowych robotów specjalistycznych, Grupa RENEX kładzie szczególny nacisk na szeroką działalność doradczą, dzieląc się doświadczeniami i wiedzą wspiera rozwój swoich partnerów biznesowych.
Roboty REECO to seria gotowych do użycia urządzeń, które mogą być implementowane w działających liniach produkcyjnych, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanego procesu projektowania rozwiązań technologicznych i integracji. Zależnie od modelu urządzenia mogą wykonywać takie czynności jak skręcanie, dozowanie, lutowanie czy też etykietowanie. Robot Lutowniczy REECO jest urządzeniem przeznaczonym do lutowania elementów przewlekanych na płytach PCB. Jest przystosowany do pracy w linii produkcyjnej dzięki systemowi transportu krawędziowego oraz komunikacji SMEMA między maszynami. Jego kluczowym przeznaczeniem jest realizacja potrzeb zaawansowanej produkcji elektroniki. Pozwala na automatyzację procesów wytwórczych w zakładach produkujących elektronikę, zastępując pracowników przy zadaniach żmudnych, powtarzalnych i wymagających precyzji i doświadczenia.

Wyróżnienie „Teraz Polska” dla Produktów

Linia kosmetyków do pielęgnacji dla mężczyzn COLOGNE – Pa n Drwal Sp. z o.o.
„Pan Drwal” to marka polskich naturalnych kosmetyków dla mężczyzn – oferta zawiera szeroki asortyment kosmetyków do pielęgnacji zarówno brody, jak i skóry twarzy, kosmetyki do stylizacji fryzur, szampony do włosów, żele pod prysznic, a także perfumy i wody po goleniu.
Marka „Pan Drwal” posiada trzy własne linie produktów: „Original”, „Premium” oraz „Cologne” o wyjątkowych, indywidualnie zaprojektowanych zapachach. Pozostałe linie tworzone są we współpracy z wiodącymi barberami w Polsce, co przekłada się na wysoką jakość kosmetyków. Manufaktura „Pan Drwal” to coś więcej niż naturalne kosmetyki dla mężczyzn. Jak mówią właściciele – „to droga, na którą wstępujesz, bo masz wolny wybór i korzystasz z niego świadomie”.
Lata XX przywodzą wspomnienia mężczyzn o niezrównanej klasie i wyjątkowym sznycie. Odwołując się do nieprzemijającego stylu tego okresu firma „Pan Drwal” stworzyła linię „Cologne” o świeżym, męskim zapachu. Charakter tamtych czasów podkreślają stylizowane etykiety zdobiące całą serię, zaś temperament dwudziestolecia oddaje kompozycja zapachowa łącząca w sobie świeże nuty mandarynki, słodkiej pomarańczy i cytryny, z nutami korzennymi goździka i różowego pieprzu. Linia zawiera produkty o doskonałych właściwościach pielęgnacyjnych, tj.: olejek, balsam i szampon do brody, szampon do włosów oraz balsam po goleniu, mydło i żel pod prysznic. Dzięki tej rozbudowanej linii współczesny mężczyzna może otoczyć się produktami „Cologne” przez cały dzień.

Schab pieczony na maśle i szynka pieczona na maśle – Zakłady Mięsne "Dobrosławów" Henryk Amanowicz
Zakłady Mięsne „Dobrosławów” Henryk Amanowicz są rodzinną firmą, z dwudziestopięcioletnią tradycją i doświadczeniem w branży mięsnej. Początki działalności nie należały do najłatwiejszych, gdyż trzeba było zbudować wszystko od podstaw. Na przestrzeni lat Zakłady Mięsne „Dobrosławów” z małej firmy zajmującej się jedynie skupem i ubojem trzody chlewnej stały się stabilnym przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki wytrwałości właścicieli rozszerzono działalność o produkcję i sprzedaż wyrobów wędliniarskich, uruchomiono sieć sklepów firmowych, a w 2019 r. rozszerzono działalność o produkcję wędlin z dziczyzny. W wyniku prowadzonych inwestycji zakład osiągnął najwyższe standardy europejskie i obecnie jest w czołówce pod względem wielkości zatrudnienia na terenie województwa lubelskiego.
Schab na maśle i Szynka na maśle to wędliny, które powstały z umiłowania Henryka Amanowicza do tradycji w smaku połączonej z innowacyjnością w produkcji. Produkty te powstają z wysoko jakościowego, świeżego mięsa wieprzowego od polskich rolników, pochodzącego z zakładowej rzeźni. Po zapeklowaniu mięso jest naskrzykiwane specjalną mieszanką w celu uzyskania równomiernego smaku, a następnie parzone i pieczone na klarowanym maśle. Niepowtarzalny smak nadaje produktom specjalna mieszanka naturalnych ziół. „Schab na maśle” i „Szynka na maśle” produkowane są w procesie zgodnym z systemem jakości HACCP, wdrożonym i stale doskonalonym w celu zapewnienia wysokich standardów produkcji.

Laureat 30. Edycji Konkursu „Teraz Polska” DLA INNOWACJI

Inteligentny system do zarządzania odpadami”Bin-e” – Bine Sp. z o.o.

Bin-e Sp. z o.o. założyli Jakub Luboński i Marcin Łotysz w Dąbrowie pod Poznaniem. Jakub Luboński jest odpowiedzialny za koncepcję biznesową i rozwój spółki. Marcin Łotysz jest autorem koncepcji technicznej oraz odpowiada za badania i rozwój. Od 2016 roku firma koncertuje się na rozwoju inteligentnego systemu do zarządzania odpadami „Bin-e”.
Bin-e to inteligentny pojemnik na odpady, który automatycznie je rozpoznaje, segreguje i kompresuje, całkowicie wyręczając człowieka w sortowaniu śmieci. Jest zintegrowany z platformą IoT i umożliwia wygodne zarządzanie odpadami w budynkach biurowych oraz miejscach publicznych.
Jego działanie opiera się na autorskim systemie rozpoznawania obiektów, dzięki któremu urządzenie samodzielnie rozpoznaje przedmioty, przypisuje je do poszczególnych kategorii (papier, plastik, szkło lub metal) i umieszcza w odpowiednim pojemniku. Następnie moduł kompresji redukuje ich objętość, co skutkuje mniejszym kosztem i częstotliwością odbioru. Bin-e zbiera dane na temat każdego przetwarzanego przedmiotu i umieszcza je w chmurze. Na podstawie tych informacji można zoptymalizować operacje i procesy związane z zarządzaniem odpadami.
Osoba, która zajmuje się opróżnianiem koszy na śmieci, zostaje automatycznie powiadomiona, gdy jeden z koszy wewnątrz urządzenia jest pełny. Dedykowana aplikacja umożliwia wygodną obsługę jednego urządzenia lub całej sieci oraz zapewnia szybki dostęp do bieżących danych.
Bin-e ma na celu usprawnić zarządzanie odpadami oraz obniżyć jego koszty. Użytkownik zostaje wyręczony z obowiązku sortowania odpadów, a firmy zajmujące się odbiorem śmieci oraz podmioty zarządzające budynkami zyskują narzędzie do optymalizacji logistyki. Dzięki urządzeniu powstaje czysty surowiec, który doskonale nadaje się do ponownego przetworzenia. W skali globalnej Bin-e może wznieść wskaźnik recyklingu i zredukować ilość odpadów, które trafiają na wysypiska. Na innowacyjność rozwiązania składają się dwa czynniki – technologia oraz funkcjonalności. Działanie Bin-e opiera się na autorskim systemie, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, do rozpoznawania odpadów. Ponadto Bin- e jako jedyny oferuje pełny zakres funkcji – automatyczne sortowanie oraz kompresję, mierzenie poziomu wypełnienia, przetwarzanie danych oraz dostęp do platformy IoT. Żadne z konkurencyjnych rozwiązań nie umożliwia tak szerokiej skali zastosowań.

Laureat 30. Edycji Konkursu „Teraz Polska” USŁUGA

Sieć sklepów POLOMARKET POLOmarket Sp. z o.o.

POLOmarket to polska sieć supermarketów, zbudowana od podstaw wyłącznie z polskiego kapitału. Po 23 lata działalności firma posiada 280 nowoczesnych supermarketów w całej Polsce, generujących 2,5 mld zł obrotu netto rocznie.
Nowy koncept sklepów opiera się na szerokim asortymencie produktów, dużej ofercie produktów naturalnych i świeżych, wygodzie klienta, a także na rozwiązaniach proekologicznych takich, jak odnawialne źródła energii, system odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, energooszczędne oświetlenie, niskoemisyjne urządzenia chłodnicze czy specjalistyczne prasy do makulatury. Rok 2019 był dla POLOmarketu rekordowym pod względem sprzedaży i rentowności, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej płynności finansowej.
POLOmarket chce być najlepszym polskim supermarketem, ulubionym sklepem milionów Polaków. W tym celu firma wdrożyła system stałego wieloobszarowego monitoringu Customer Experience, dzięki któremu może poznawać opinie klientów i na ich podstawie wdrażać odpowiednie rozwiązania. Wprowadziła program lojalnościowy POLOkarta, z którego korzysta ponad 1,5 mln. gospodarstw domowych. Aplikacja mobilna POLOmarket znalazła się wśród najlepszych aplikacji m-commerce w konkursie Mobile Trends Awards. Firma sukcesywnie wymienia flotę ciężarową, inwestuje w nowoczesne centra logistyczne oraz w informatyzację i digitalizację, niezbędne do efektywnego zarządzania.

Generalne wykonawstwo, budownictwo – ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp. k.

ALSTAL Grupa Budowlana to jedna z największych firm budowlanych w Polsce, z całkowicie polskim kapitałem. Od ponad 40 lat specjalizuje się w projektowaniu oraz generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. W jej bogatym portfolio znajdują się m.in.: Opera Leśna w Sopocie, Termy Maltańskie w Poznaniu oraz stadion MotoArena w Toruniu. Obecnie ALSTAL realizuje ogromny kompleks basenowo-edukacyjny „Fabryka Wody” w Szczecinie. Nadrzędną wartością Grupy ALSTAL jest zapewnienie bezpieczeństwa i partnerskich relacji inwestorom, podwykonawcom, dostawcom, a także pracownikom tworzących siłę organizacji. W skład Grupy wchodzą spółki zależne, zajmujące się konkretnym rodzajem działalności – budownictwem ogólnym i mieszkaniowym, konstrukcjami stalowymi, utrzymaniem ruchu obiektów przemysłowych oraz produkcją betonu.
Od początku działalności w 1976 r. ALSTAL Grupa Budowlana specjalizuje się usługach Generalnego Wykonawcy „od idei do wdrożenia”. Czynności realizowane są w sposób kompleksowy, a komplementarność przygotowywanych ofert w znaczny sposób ułatwia ten proces. Korzystając z usług podwykonawców w procesie inwestycji ALSTAL zwraca szczególną uwagę na jakość prac oraz wykorzystywanych materiałów, ponieważ to one są wyznacznikiem jakości obiektu. ALSTAL oferuje współpracę w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”, który wprowadza dla komfortu inwestora jedno centrum odpowiedzialności za realizację wszystkich procesów związanych z nową inwestycją – począwszy od koncepcji architektonicznej, przez opracowanie dokumentacji projektowej, po wykonawstwo wszystkich etapów inwestycyjno-budowlanych i obsługę gwarancyjną.

Kompleksowa usługa dostarczania i montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z pozyskaniem finansowania, przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej i opieką nad rachunkami – COLUMBUS ENERGY S.A.

Columbus Energy to lider rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, który dostarcza rozwiązania nowoczesnej energetyki dla domów i firm w całej Polsce. Dzięki modułom monokrystalicznym Full Black od Columbus Energy już 14 tys. rodzin i przedsiębiorców korzysta z darmowego prądu ze słońca. Bezpłatna 15-letnia „Gwarancja Totalna” umożliwia klientowi pełną obsługę sprzętową. Spółka inwestuje także w Nexity – system dostępu do sieci ładowarek pojazdów elektrycznych oraz zapewnia kompleksową usługę doboru i montażu pomp ciepła. Spółka jest notowana na GPW, rynku NewConnect.

Montaż instalacji fotowoltaicznych jest kompleksowym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, biznesu i długoterminowych inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Fotowoltaika to wydajna technologia pozyskiwania energii ze słońca oraz ekologiczna przyszłość kraju. Usługę montażu Columbus Energy wykonuje kompleksowo, zaczynając od bezpłatnego doboru instalacji na podstawie audytu fotowoltaicznego. Doradca energetyczny dopasowuje instalację pod konkretne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, występujące w miejscu montażu. Pracę instalacji można kontrolować dzięki aplikacji mobilnej, która zapewnia komfort inwestorom i użytkownikom. Firma zajmuje się również pozyskiwaniem najtańszego na rynku finansowania dla klienta wraz z możliwymi dofinansowaniami. Usługa obejmuje również „Columbus Care”, czyli fachową opiekę nad rachunkami klienta, a „Gwarancja Totalna” zapewnia 15 lat działania instalacji.

Gwarancja de minimis jako skuteczny instrument wsparcia polskich przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiebiorstw – Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwowym bankiem rozwoju. Będąc jedyną tego typu instytucją w Polsce, bardzo aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizuje strategiczne projekty rozwojowe, jest partnerem finansowym aktywnie wspierającym przedsiębiorczość i efektywne wykorzystywanie programów rozwojowych. BGK jest jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Finansuje m.in. największe projekty infrastrukturalne oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
BGK odgrywa znaczącą rolę, wraz z innymi instytucjami rozwoju, w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem państwa polskiego w średnio- i długofalowej polityce gospodarczej. Odgrywa również kluczową rolę w sprostaniu skutkom epidemii COVID-19, zapewniając rozwiązania ułatwiające przepływ kredytów bankowych do gospodarki.
Gwarancja de minimis, z uwagi na swój szeroki zasięg i oddziaływanie na gospodarkę, jest flagowym produktem gwarancyjnym BGK. Jest obecna na polskim rynku od 2013 r. i wpisana na trwale w system finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Jest impulsem rozwojowym dla firm i narzędziem umożliwiającym rozwijanie innowacji, a także zdobywanie nowych rynków. Jest też odpowiedzią na pojawiające się kryzysy gospodarcze i trudną sytuację polskich przedsiębiorców. Z tych powodów, gwarancja de minimis stanowi jeden z pierwszych elementów stworzonej przez polski rząd, w związku z epidemią COVID-19, tarczy antykryzysowej dla gospodarki. Dzięki gwarancjom de minimis, kredyty stają się dostępne dla firm, które w inny sposób by go nie otrzymały.
Od 2013 roku BGK udzielił gwarancji de minimis na kwotę ponad 70 mld zł, które zabezpieczyły już przeszło 120 mld zł kredytów banków komercyjnych. Z gwarancji skorzystało ponad 170 tysięcy przedsiębiorców, co przyczyniło się do utworzenia 99 tysięcy miejsc pracy oraz zachowania ok. 103 tysięcy istniejących.

Program Polska Bezgotówkowa – Fundacja Polska Bezgotówkowa

Program Polska Bezgotówkowa powoduje, że przedsiębiorcy i instytucje publiczne (urzędy samorządu terytorialnego, administracja skarbowa, placówki publicznej służby zdrowia, szkoły, teatry, zakłady komunalne) mogą rozpocząć korzystanie z terminala płatniczego, nie ponosząc opłat za jego instalację oraz prowizję od transakcji przez 12 miesięcy. Jest to unikatowa na skalę światową inicjatywa, której podstawowym celem jest zniesienie bariery kosztowej w instalacji terminali płatniczych wśród polskich przedsiębiorców i instytucji publicznych oraz rozszerzenie Do Programu mogą zgłaszać się podmioty przyjmujące zapłatę, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Do tej pory w ramach Programu uruchomiono 270 tys. terminali płatniczych u ponad 195 tys. podmiotów w 13 tys. miejscowościach. Najwięcej beneficjentów Programu pochodzi z województw: mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. O sukcesie Programu Polska Bezgotówkowa świadczy zadowolenie przedsiębiorców, spośród których aż 95% wyraża chęć polecenia uczestnictwa w Programie, a 74% deklaruje, że miał on pozytywny wpływ na ich biznes.
Działaniami Programu kieruje Fundacja Polska Bezgotówkowa, która została powołana na mocy porozumienia zawartego przez Związek Banków Polskich, Ministra Rozwoju i Finansów oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard.
Wpływ Polski Bezgotówkowej na rynek płatniczy jest ogromny. Według statystyk na koniec 2017 roku (przed uruchomieniem Programu) w Polsce funkcjonowało ponad 600 tys. terminali płatniczych, co stanowiło 16 urządzeń na 1000 mieszkańców (dla porównania, wskaźnik ten dla średniej europejskiej wynosił 23/1000 terminali). Dzięki działaniom Fundacji Polska Bezgotówkowa obecnie wskaźnik mówiący o liczbie terminali na 1000 mieszkańców wzrósł  o 50 % i wynosi 24.

Innowacyjne terapie dla pacjentów  – KO-MED Centra Kliniczne Sp. z o.o.

KO-MED Centra Kliniczne to nowoczesna i stale rozwijająca się sieć ośrodków badań klinicznych, co jest możliwe dzięki ponad 20-letniej współpracy z doświadczonymi zespołami badawczymi.

KO-MED oferuje pacjentom możliwość leczenia z wykorzystaniem innowacyjnych terapii i leków, które nie weszły jeszcze do kanonów terapeutycznych danego schorzenia, ale które już zostały pozytywnie zweryfikowane pod względem bezpieczeństwa dla pacjentów i mogą być wykorzystane w ramach badania klinicznego.
Udział pacjenta w badaniu klinicznym może być opcją jego leczenia po skierowaniu przez lekarza prowadzącego i potwierdzeniu przez lekarza konsultującego w ośrodku oraz przez zespół badawczy prowadzący dane badanie kliniczne. Leczenie innowacyjnymi metodami przeznaczone jest przede wszystkim dla pacjentów, u których dotychczas nie uzyskano zadowalających efektów leczenia, a którzy poszukują nowych terapii dla poprawy stanu zdrowia, komfortu i jakości życia. Cały proces badania jest objęty ścisłym nadzorem. Pacjent pozostaje pod opieką lekarską 24 godziny na dobę, a jego udział w badaniu jest bezpłatny.

KO-MED otworzył placówkę w Stanach Zjednoczonych na terenie jednego z wiodących uniwersytetów medycznych, gdzie razem ze szpitalnym centrum badań medycznych pracuje nad wspólnymi projektami badawczymi, służącymi poprawie zdrowia pacjentów polskich i amerykańskich.

Wysoko wyspecjalizowane usługi transportowo-logistyczne w zakresie przewozów cysternowych płynnych surowców – Grupa Kapitałowa Trans Polonia Group

Grupa Kapitałowa Trans Polonia Group jest międzynarodowym operatorem transportowo-logistycznym, oferującym przewozy płynnych surowców chemicznych, paliw, mas bitumicznych oraz produktów spożywczych. Powstała w 2004 r., a od 2008 r. jest notowana na GPW.
Misją GK Trans Polonia jest organizacja transportu i logistyki przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości usług opartych na najlepszych światowych produktach oraz wzorcach, satysfakcji klientów oraz partnerów a także dbałość o budowanie wartości Grupy poprzez efektywność zarządzania.

GK Trans Polonia działa na terenie całej Europy, prowadząc zarządzanie operacyjne z biur w Płocku oraz Tczewie. Posiada przedstawicielstwa handlowe w Niemczech, Holandii, Francji oraz Hiszpanii. Międzynarodowy zespół 1000. pracowników Grupy składa się z najwyższej klasy specjalistów o wieloletnim doświadczeniu, związanym z obsługą największych instalacji petrochemicznych. Firma rozbudowała flotę do ponad 600 drogowych zestawów cysternowych, stając się największym przewoźnikiem paliw i gazu w Europie Środkowej oraz czołową firmą transportującą asfalty w Polsce.

Usługi gastronomiczne Gospody Pazibroda – CHRZANOWSCY s.c.

Gospoda Pazibroda powstała 2000 r. z inicjatywy Joanny, Waldemara i Zbigniewa Chrzanowskich we wsi Chrzanowo, w powiecie makowskim. Stara mazowiecka chata dała początek restauracji z budynkiem usługowym i pokojami hotelowymi. Z biegiem lat zadowolenie klientów zachęciło właścicieli do rozbudowy obiektu o piec chlebowy, służący do wypieku regionalnego pieczywa i ciast, wędzarnię do produkcji wędlin własnego wyrobu, ale także plac zabaw dla dzieci i salę konferencyjno-bankietową na 100 osób, wyposażoną w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Gospoda Pazibroda przenosi gości w klimat swojskiej, mazowieckiej chaty, przez co mogą poczuć smak i atmosferę tradycji. Otoczenie pól, łąk i lasów zapewnia ciszę i spokój, pozwalając na odpoczynek na łonie natury.

Jako członek Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza, Gospoda Pazibroda świadczy usługi gastronomiczne na najwyższym poziomie, promując jednocześnie region mazowiecki. Potrawy przygotowywane są z wyselekcjonowanych produktów sezonowych i regionalnych, pochodzących z lokalnych zakładów i gospodarstw wiejskich. Jedną ze specjalności Gospody jest orzeźwiające piwo kozicowe, warzone z szyszek chmielu rosnącego w pazibrodowym ogródku i jagód jałowca z pobliskiego lasu.

Dostarczenie wody o najwyższej jakości, uzyskanie najlepszych wyników oczyszczania ścieków, edukacja ekologiczna – Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Pierwsze wzmianki na temat działalności wodociągów zabrzańskich sięgają XIX wieku, bowiem jako datę ich powstania przyjmuje się kwiecień 1883 roku. Głównym zadaniem spółki jest zapewnienie ciągłości dostaw wody dla 173 tys. mieszkańców miasta o powierzchni ok. 80 km², a także odbiór i oczyszczanie ścieków. Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji funkcjonuje od 1995 roku jako spółka miejska Zabrza. Posiada 486 km sieci wodociągowej i 419 km sieci kanalizacyjnej. Eksploatuje 2 oczyszczalnie ścieków, 5 studni głębinowych oraz 53 przepompownie ścieków. W 99,9% mieszkańcy mają możliwość podłączenia się do kanalizacji, a w 100% do bogatej w minerały wody z ujęć głębinowych z poziomu triasu.

Infrastruktura wodno – kanalizacyjna w Zabrzu zmieniła się całkowicie dzięki inwestycjom w nowoczesną technologię oczyszczania i dostarczania wody, a także w poprawę gospodarki ściekowej, m.in. poprzez inwestycję w ozonator. W latach 2006-2015 zrealizowano projekt „Poprawy gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Zabrze”, współfinansowany przez Unię Europejską, którego koszt wynosił 850 mln zł.
Firma dysponuje akredytowanym laboratorium, w którym wykonuje się rocznie kilkanaście tysięcy badań wody i ścieków dla potrzeb własnych i klientów zewnętrznych. W 2019 roku firma rozpoczęła wdrażanie systemu zdalnego odczytu wodomierzy, aby usprawnić obsługę systemu i poprawić komfort życia mieszkańców. Spółka kładzie nacisk na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży, którą realizuje w formie szkoleń, konkursów, lekcji, wycieczek po terenie oczyszczalni, czy akcji tematycznych w Internecie. Kierując się mottem „H2O – związek na całe życie” – ZPWiK z dużą starannością podchodzi do ochrony środowiska i zapewnienia komfortu życia mieszkańcom.

mat. prasowe: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego

Galeria zdjęć z 30 edycji  Konkursu „Teraz Polska” –  fot. Kamil Broszko