EDP Renewables ogłasza rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej w Polsce

Możliwość komentowania EDP Renewables ogłasza rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej w Polsce została wyłączona Aktualności, Inwestycje

W miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica, powstanie wkrótce jeden z największych w Polsce projektów fotowoltaicznych.

W Chotkowie w gminie Brzeźnica, powstanie jeden z największych w Polsce projektów fotowoltaicznych fot. mat. prasowe

Farma w Chotkowie, o mocy 31 MW, będzie w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia ponad 20 000 gospodarstw domowych. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 50 000 ton węgla rocznie.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty na świecie (i drugi w Polsce) największy producent energii odnawialnej, ogłosiło rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej w Chotkowie.

Będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Dysponując mocą 31 MW, farma w Chotkowie będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 20,000 gospodarstw domowych, co pozwoli na zaoszczędzenie 50,000 ton węgla rocznie. Projekt będzie zawierał również podziemne linie niskiego i średniego napięcia, stacje transformatorowe i drogi wewnętrzne, dzięki czemu stanie się kluczowym elementem krajowej sieci przesyłowej.

Inwestycja powstanie dzięki współpracy firm EDP Renewables oraz Neo Energy Group, z gminą Brzeźnica.

Przy aktualnych cenach energii Polska potrzebuje czystych i tanich alternatyw do jej produkcji- podkreśla Joaquim Barbosa, Dyrektor Generalny EDPR Polska.

– Inwestycja w Chotkowie jest jednym z przykładów na to, że polski rynek energetyczny potrafi rozkwitać, jeśli tylko mamy solidne know‑how i prawdziwą współpracę. We współpracy z Neo Energy Group, przy wsparciu lokalnych władz gminy Brzeźnica, będziemy w stanie produkować na polskim rynku więcej czystej energii. Jest to zgodne z naszym podstawowym celem, jakim jest osiągniecie przez kraj bezpieczeństwa i niezależności energetycznej- dodaje Barbosa.

Przykład Chotkowa udowadnia, że pomimo turbulencji formalno-prawnych na rynku OZE, w Polsce jest możliwa skuteczna realizacja dużych projektów fotowoltaicznych. Jesteśmy dumni, że jako Neo Energy Group zmieniamy polskie realia energetyczne, zarówno lokalnie, jak i w całym kraju– komentuje Piotr F. Beaupré, Prezes Neo Energy Group.

Jestem dumny, że to na terenie naszej gminy powstaje tak ważna inwestycja i że mamy możliwość brać czynny udział w zielonej transformacji Polski. Korzyści dla Brzeźnicy są bardzo wymierne i przekładają się na dodatkowe wpływy z podatków- co pozwoli nam na dalsze inwestycje w gminie. Ponadto, dzięki budowie farmy fotowoltaicznej, poprawi się jakość dróg, co wpłynie na komfort życia mieszkańców- zaznacza Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica.

Dzięki tej inwestycji EDPR jeszcze bardziej wzmocniło swój udział w dostarczaniu czystej energii do sieci, dysponując obecnie zróżnicowanym portfelem inwestycji, wiatrowych i fotowoltaicznych. Niedawno firma zainaugurowała również kolejną farmę wiatrową, w miejscowości Budzyń, w zachodniej Polsce.

Od 2008 roku, kiedy to EDPR rozpoczęło swoją działalność w Polsce, firma zrealizowała inwestycje o mocy ponad 800 MW, pokazując swoje ogromne zaangażowanie w przyśpieszenie transformacji energetycznej w kraju i na świecie. EDPR kładzie również duży nacisk na stymulację rozwoju ekonomicznego i społecznego swoich lokalnych społeczności. Prowadzone w gminach przez EDPR inicjatywy, takie jak Twoja Energia lub Bliżej Ciebie, to przykłady biznesu odpowiedzialnego społecznie.

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index. 

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma ugruntowaną obecność jako dostawca mediów na terenie Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, wliczając w to takie obszary, jak sieci energetyczne, dedykowane rozwiązania dla klientów i zarządzanie energią.

O Neo Energy Group

Neo Energy Group jest polskim deweloperem projektów OZE. Od ponad 18 lat z sukcesami rozwija projekty wiatrowe i fotowoltaiczne. Firma dostarcza innowacyjne i zrównoważone systemy magazynowania energii dla najbardziej wymagających klientów. Neo Energy Group jest również największym producentem zielonej energii z biogazu wysypiskowego w Polsce.

Oferując różnorodne rozwiązania, wspiera transformację energetyczną w Polsce. Wieloletnie doświadczenie i rozległe know-how pozwala Neo Energy Group działać na dużą skalę i rozwijać znaczące projekty.

źródło informacji: EDP Renewables