Dzień, w którym nie tworzymy czegoś nowego jest stracony

Możliwość komentowania Dzień, w którym nie tworzymy czegoś nowego jest stracony została wyłączona Aktualności, Biznes, firma tygodnia

Z Krzysztofem Nowakiem, wiceprezesem zarządu firmy Uniwersal rozmawia Ryszard Żabiński

"Teraz Polska" - Agata Duda pierwsza dama RP i laureaci konkursu

„Teraz Polska” fot Kamil Broszko

Uniwersal Sp. z o.o. został laureatem 30. edycji konkursu „Teraz Polska” za wentylator dachowy do okapów kuchennych Vero-150. Jakie cechy produktu zdecydowały o przyznaniu tak zaszczytnego wyróżnienia?

Przystępując do projektowania tego wentylatora, mieliśmy na uwadze jego efektywność w dedykowanym dla niego polu zastosowania, ale efektywność w naszym rozumowaniu – to niski poziom hałasu, wydajność, niskie zużycie prądu elektrycznego, cały aspekt techniczny. To zadanie udało nam się wykonać w całości i był to pierwszy krok do decyzji o zgłoszeniu wentylatora do konkursu.

Drugim aspektem jest dizajn. Wszystkie nasze produkty są dopracowane wizerunkowo. Będą przecież zamontowane w widocznych miejscach i muszą estetycznie wpasować się w bryłę budynku, czy to mieszkalnego, czy użyteczności publicznej. Myślę więc, że oba te kryteria były na tyle przekonywujące, że Komisja Konkursu Teraz Polska tak pozytywnie spojrzała na nasz produkt i zdecydowała się na przyznanie nam Godła Promocyjnego .

Jak Pan przyjął wyróżnienie w konkursie „ Teraz Polska” właśnie teraz w czasie pandemii?

Na przestrzeni 30 lat pracy firma, którą kieruję zdobyła wiele nagród. Wymienię tylko kilka statuetek: Złotego Instalatora, Złote Medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Złote Kielnie, czy jakże prestiżowe godło promocyjne Teraz Polska za wentylator hybrydowy Mag-200 w 2019 roku. Jednak nigdy nagrody nie są celem. W pierwszej kolejności naszym dążeniem jest stworzenie optymalnego produktu zaawansowanego technologicznie, dopiero później poddajemy go ostatecznej weryfikacji. Niezależna Komisja Konkursowa jest najsurowszym sędzią więc zawsze z niecierpliwością oczekujemy werdyktu. Obecne wyróżnienie Teraz Polska 2020, traktujemy jako święto całego zespołu. To ogromna radość dla nas wszystkich, optymistyczny sygnał na przyszłość, tym większy, że pandemia robi swoje i działa trochę przygnębiająco na nas wszystkich.

Jaką firma ma obecnie pozycję rynkową i jakie są jej flagowe produkty?

Mamy już sporo produktów w dorobku, kilkaset tysięcy naszych produktów pracuje już na dachach, tym właśnie się zajmujemy. Produkujemy wentylatory dachowe, wywietrzniki grawitacyjne, wentylacyjne urządzenia hybrydowe, akcesoria wentylacyjne i odpowiednią automatykę. Praktycznie wszystkie biura projektów w kraju posiadają nasze katalogi. Produkty z naszej listy ofertowej są w wielu projektach aktualnie realizowanych inwestycji. Osobiście nie wyróżniam żadnych naszych produktów. Każdy z nich ma swoje pole zastosowań, które dopiero odpowiednio dopasowane do potrzeb stanowi o jego zaletach.

Jakie są obecnie trendy w branży wentylacyjnej?

Rynek jest, ale był też zawsze wymagający. Branża wentylacyjna, a może uściślając wentylatorowa, skupia fachowców z najwyższych półek wiedzy technicznej. Powstają nowe prototypy, bo technologicznie jest to już wykonalne. Kiedyś rysowało się na deskach kreślarskich, dzisiaj mamy zaawansowane programy do projektowania 3D, drukarki, oprogramowanie do wykonania symulacji pracy dopiero co projektowanego nowego produktu czy nawet jego komponentu. To wymaga stałego ”bycia na bieżąco”. Już dzisiaj projektujemy urządzenia, które wdrożymy za 5 lat. Stale śledzimy rynek i jego potrzeby by naszą ofertę ubogacić i nie wypaść z biegu.

Proszę wymienić najważniejsze cele, które są planowane przez Uniwersal w tym roku.

Mamy zaawansowany etap unowocześniania wszystkich naszych produktów. Przygotowujemy też pewien typoszereg urządzeń, który będziemy chcieli zgłosić do konkursu przyszłorocznego „Teraz Polska”. Na razie jednak nie chcę zapeszać więc na razie z załogą koncentruję się na codziennych obowiązkach. Duszę mam jednak niespokojną i dzień, w którym nie tworzymy czegoś nowego jest dla mnie stracony.

Wentylator VERO-150new

VERO-150new

Wentylator Vero-150: efektywność, ergonomia i estetyka Vero-150 to wentylator dachowy do zastosowań współpracy z okapami kuchennymi. Swoje istnienie zawdzięcza targom 4DD w Katowicach, gdzie po rozmowach z producentami wyposażeń kuchni powstałą idea. O efektywnej a zarazem cichej wentylacji kuchni w naszych domach myślałem już jakiś czas wcześniej, ale to Targi Dizajnu popchnęły mnie do działania, a impuls był tak silny, że już po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac projektowych mieliśmy gotowy, przebadany przepływowo i akustycznie wentylator. Produkt, który dodatkowo spełniał standardy ergonomii i estetyki. Nasza ocena została zresztą potwierdzona przez Główny Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie gdzie Vero-150 znalazł się w ścisłej czołówce wyrobów startujących w konkursie Dobry Wzór. Później przyszła nagroda Złoty Metal Targów Poznańskich „Budma 2019”, a ostatnio z dumą odbieraliśmy statuetkę Godła Promocyjnego Teraz Polska w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. To już drugi rok z rzędu , kiedy to kapituła konkursu nagradza nasze produkty . Rok temu był wentylator hybrydowy Mag-200, w tym roku Vero-150. Dobra passa trwa , tworzymy nowe produkty by utrzymać tą energię , którą daje tak wysoka ocena ekspertów naszej branży. Krzysztof Nowak