Przedstawiciele stanu Nevada zdecydowali się na współpracę gospodarczą z dolnośląskimi firmami. Propozycje kooperacji przedstawiły Amerykanom także województwa małopolskie, wielkopolskie, śląskie, lubelskie i podkarpackie, jednak oferta przygotowana przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej i Urząd Marszałkowski spotkała się z największym zainteresowaniem.
W lutym tego roku amerykańska delegacja w poszukiwaniu partnerów i inwestorów odwiedziła Warszawę, Kraków, Poznań, Katowice, Lublin, Rzeszów i Wrocław. Efektem tych spotkań będzie współpraca gospodarcza, którą przedsiębiorcy z Nevady nawiążą wkrótce z dolnośląskimi firmami.
– Po wstępnych rozmowach z przedstawicielami stanu Nevada, które odbyły się z udziałem wicemarszałka naszego województwa, przygotowaliśmy ofertę zaspokajającą oczekiwania i potrzeby obydwu stron. Zarówno pod względem gospodarczym, jak i współpracy naukowo-badawczej
– mówi prezes DAWG, Andrzej Jamrozik.
– Dolny Śląsk ma jedną z najsilniejszych gospodarek w Polsce, coraz bardziej napędzaną przez nowoczesne technologie. To bardzo ważny argument dla przedsiębiorców z Nevady
– wyjaśnia Maryla Nesbit, menedżer ds. działalności międzynarodowej biura gubernatora stanu Nevada i dodaje, że gospodarki Nevady i Dolnego Śląska mają wiele cech wspólnych.
Amerykanie będą szukali partnerów przede wszystkim w przemyśle obronnym, samochodowym, lotniczym (głównie maszyny bezzałogowe) i farmaceutycznym. Zależy im także na podjęciu współpracy z naszymi uczelniami i ośrodkami badawczymi.
Spotkanie w formie B2B z amerykańskimi przedsiębiorcami odbędzie się 20 kwietnia. Aby wziąć w nim udział, firmy muszą zgłosić się do Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera DAWG.
Po głębokim kryzysie, który dotknął USA w 2008 roku, gospodarka Nevady zaczęła się prężnie rozwijać. Obecnie rośnie ona w tempie 2,5% rocznie, a PKB wynosi 125 mld dolarów. W ciągu kilku lat bezrobocie spadło tam z 14 do 6%, cały czas tworzone są także nowe miejsca pracy.
Nevada jest także światową stolicą targów oraz centrum innowacyjności, posiadającym najwyższej klasy ośrodki i parki technologiczne. Rocznie stan odwiedzany jest przez 45 milionów turystów.