Kapitał Polski już online! – Sztuka uruchamiania kół zamachowych

Możliwość komentowania Kapitał Polski już online! – Sztuka uruchamiania kół zamachowych została wyłączona Aktualności

Obecne wydanie Kapitału Polskiego poświęcone zostało między innymi problemom energetyki. Ten sektor czeka głęboka transformacja, trwa spór w jakim tempie powinna ona przebiegać. Ostatnio tematem numer jeden stał się pomysł wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Na przełomie maja i czerwca, dyskusja na ten temat spowodowała gwałtowny wzrost notowań giełdowych spółek energetycznych.

KAPITAŁ POLSKI ONLINE – TUTAJ

Nic dziwnego, bo realizacja tego pomysłu stwarzałaby spółkom energetycznym duże szanse rozwojowe i możliwość sięgania po nowe źródła energii. Warto przy tym podkreślić, że w ub. roku wyprodukowaliśmy najwięcej energii elektrycznej z OZE w historii – ponad 25 TWh. Ważne zmiany zachodzą też na rynku gazu, w 2019 r. import dostaw tego surowca z Rosji wyniósł już mniej niż 50% całości dostaw do Polski.
W „Kapitale Polskim” pokazujemy czołowe przedsiębiorstwa z tego sektora, zwracamy szczególną uwagę na ich innowacyjność, działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Z przyjemnością opisujemy ogólnopolski projekt „Politechniki pomagają”. Uczelnie techniczne w Polsce, w tym również uczelnie wojskowe, postanowiły mocno zaangażować się w walkę z wirusem SARS-CoV-2. Inicjatorką projektu jest dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor elekt Politechniki Koszalińskiej.
Zakres działań podjęty przez uczelnie jest ogromny, począwszy od produkcji respiratorów, płynu do dezynfekcji, przyłbic i adapterów do masek i szycia maseczek, poprzez oddawanie krwi, wspieranie seniorów i e-learning dla uczniów szkół średnich, aż po zaawansowane badania w różnych obszarach nauki.
Uczelnie pracowały i pracują nad sprzętem do oczyszczania powietrza, projektują roboty dla placówek medycznych, nowe elementy ochrony osobistej i nowatorskie rozwiązania w zakresie materiałów, badają i wspierają walkę ze stresem, budują platformy informacyjne, stawiają stanowiska do mierzenia temperatury, angażują się w prace nad testami.
Piszemy o tym, że prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej rozpracował kluczowe dla replikacji koronawirusa białko, a wyniki tych badań udostępnił bez występowania o patent. To szansa, że powstaną tanie i skuteczne testy na wirusa, a firmy farmaceutyczne zyskają cenny trop w poszukiwaniu skutecznego leku.
Trzydziestolecie wolnego samorządu w Polsce świętowaliśmy w cieniu pandemii. Samorządowcy dziękowali mieszkańcom, wspólnotom małych ojczyzn, za wspólny wysiłek na rzecz budowania samorządności, czyli czegoś co, jak mówią niektórzy, udało nam się najbardziej od czasu transformacji ustrojowej w 1989 roku.
Występujący na łamach „Kapitału Polskiego” samorządowcy zgodnie podkreślają, że w tym trudnym czasie, gdy występują straty w gminnych finansach, trzeba radykalnie zmienić sposób organizacji pracy, rezygnować z wielu przedsięwzięć – ważna jest ochrona gminnych, czy powiatowych inwestycji. Nie możemy z nich rezygnować, przesuwać w czasie, bo to one służą mieszkańcom, ale też są szansą na rozruszanie gospodarki, zahamowanie fali bankructw, wzrostu bezrobocia.
W „Kapitale Polskim” pokazujemy samorządowców, którzy tak zarządzają gminami, czy powiatami, że teraz mogą sobie pozwolić na taką politykę ochrony inwestycji i uruchamiania kół zamachowych lokalnych gospodarek.

Zapraszam do lektury „Kapitału Polskiego”!
Ryszard Żabiński
Redaktor Naczelny