Cukrzyca to nie wyrok, ale zmiana trybu życia na zdrowszy

Możliwość komentowania Cukrzyca to nie wyrok, ale zmiana trybu życia na zdrowszy została wyłączona Aktualności, Zdrowie

Cukrzyca uznawana jest za epidemię XXI wieku. Występuje na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej. Jest podstępną chorobą, która nawet nie dając wyraźnych sygnałów, sieje spustoszenie w organizmie. Dlatego ważna jest wczesna diagnostyka i objęcie chorych specjalistyczną opieką.

cukrzyca
cukrzyca fot. pixabay

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka ludzi w każdym wieku i wymaga nieustannego monitorowania. Osoby dotknięte tą chorobą wymagają fachowej opieki, leczenia i specjalistycznej diety, aby zapobiec możliwym powikłaniom.

Niepokojące statystyki

Z danych NFZ wynika, że w 2018 roku w Polsce na cukrzycę chorowało 2,6 mln osób, czyli aż 9,1% populacji dorosłych. Największy odsetek zachorowań odnotowano w przedziale wiekowym między 75 a 84 rokiem życia. Niepokojący jest także wzrost zachorowań wśród dzieci i młodzieży. Dane z 2018 roku podają 22 tysiące chorych poniżej 18 roku życia.1

Choroby cywilizacyjne, w tym cukrzyca, niosą za sobą ogromne koszty społeczne, zarówno te

związane z diagnostyką i leczeniem chorych, jak i koszty pośrednie wynikające z powikłań, czyli zasiłki chorobowe, renty czy wczesne emerytury. Tylko w 2018 roku w ramach publicznej opieki zdrowotnej udzielono 2,18 mln porad dorosłym pacjentom, u których rozpoznano cukrzycę, co stanowiło wzrost o 14,2% w okresie pięcioletnim.2

Typy cukrzycy

Typ I cukrzycy charakteryzuje się brakiem wydzielania insuliny. Jego podłoże nie jest do końca rozpoznane. Fachowa literatura podaje przyczyny genetyczne, immunologiczne, a nawet środowiskowe, jak stres, związki chemiczne doprowadzające do uszkodzenia trzustki, infekcje wirusowe czy skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.3

Cukrzyca typu II dotyczy głównie osób z tzw. czynnikami predysponującymi, z których najistotniejsze to siedzący tryb życia oraz nadwaga i otyłość. Ponadto na ujawnienie się cukrzycy typu II mogą wpływać choroby układu krążenia, zaburzenia lipidowe czy nadciśnienie tętnicze. Konieczna jest więc profilaktyka, szczególnie zrzucenie zbędnych kilogramów, racjonalna dieta i ruch – mówi Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie.

Rozpoznanie cukrzycy

Cukrzyca przez długi czas potrafi nie dawać żadnych objawów. Dlatego ważne są regularne badania diagnostyczne z oznaczeniem poziomu glukozy we krwi.

Jeśli jednak pojawią się niepokojące symptomy mogące wskazywać na cukrzycę, czyli spadek masy ciała, który nie jest uzasadniony zmianą trybu życia i odżywiania, a także wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu – dodaje Edyta Jacyna.

Mniej charakterystyczne dla cukrzycy są: ciągłe zmęczenie, senność, bóle głowy, utrudnione gojenie ran, zakażenia drożdżakowe jamy ustnej, stany zapalne narządów płciowych, mrowienie kończyn, zaburzenia widzenia, czy nawet impotencja u mężczyzn i zaburzenia miesiączkowania u kobiet.4

Zdradliwy cukier

Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru nie powinno przekraczać 10% wartości energetycznej codziennej diety.5 Tymczasem zjadamy go coraz więcej. Z danych GUS wynika, że roczne spożycie cukru w Polsce w 2017 roku wynosiło 44,5 kg na 1 mieszkańca i była to najwyższa wartość zaobserwowana w latach 2008-2017. W tym samym okresie przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski wzrosła o 6,1 kg. Wynika to głównie ze zwiększonej konsumpcji cukru nie bezpośrednio z łyżeczki, ale „ukrytego” w innych produktach spożywczych.6

Bardzo często spotykam się z pacjentami skarżącymi się, że stosują dietę i nie tracą na wadze. Zaczynamy więc szukać przyczyny i dochodzimy do wniosku, że wszystkiemu winne są płyny. Nie dają one poczucia sytości, więc osoby na diecie nie czują, że są najedzone. Tymczasem kalorii przybywa również przez picie soków, które na pozór wydają się zdrowe i niewinne. Kolejnym winowajcą są napoje słodzone, których szklanka wielokrotnie przekracza dzienne zapotrzebowanie na cukier. Trzeba więc zwracać uwagę na to, co pijemy i ile to ma kalorii – mówi Katarzyna Lichosik, konsultant dietetyczny TU Zdrowie.

Opracowanie NFZ dotyczące spożycia cukru i jego konsekwencji wskazuje, że w Polsce do blisko 1 400 zgonów rocznie przyczynia się nadmierne spożycie napojów słodzonych cukrem.7

Kolejnym winowajcą są przetworzone produkty spożywcze, zawierające konserwanty, jak również duże ilości soli i cukru. Dieta na nich oparta w połączeniu z małą aktywnością fizyczną, ciągłym napięciem nerwowym, stresem, nadużywaniem alkoholu i paleniem może stać się „wyzwalaczem” dla chorób metabolicznych, a także dysfunkcji układu krążenia, układu pokarmowego i nowotworów.8

Wsparcie dietetyka

W momencie diagnozy pacjenci z cukrzycą właściwie natychmiast powinni zmienić dietę. Nie jest to łatwe, bo niekiedy ta zmiana bywa radykalna. A życie diabetyka to cała lista zaleceń i wieczna walka z pokusami. Dlatego tak ważna jest edukacja i wsparcie ze strony dietetyka, który nie tylko wytłumaczy, jak należy komponować dietę, ale też wskaże korzyści, jakie wynikają ze zdrowszego odżywiania i bardziej aktywnego trybu życia. Ważne jest też, aby pacjenci byli edukowani w zakresie szacowania zawartości węglowodanów w posiłku oraz ich udziału w codziennej diecie – dodaje Katarzyna Lichosik.

Mój Dietetyk – wsparcie w leczeniu chorób dietozależnych

Z myślą o osobach, u których zdiagnozowano cukrzycę typu II TU Zdrowie przygotowało program zdrowotny Mój Dietetyk, który obejmuje:

  • stały i bezpośredni kontakt z konsultantem medycznym TU Zdrowie;
  • niezbędne konsultacje specjalistyczne;
  • laboratoryjne badania diagnostyczne;
  • obrazowe badania diagnostyczne;
  • opiekę dietetyka– konsultacje wraz z przygotowaniem jadłospisu oraz edukacją zdrowotną.

Z programu skorzystać mogą ubezpieczeni w TU Zdrowie, którzy otrzymali diagnozę nie tylko cukrzycy typu II, ale także dny moczanowej, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy. Po zgłoszeniu się do programu ubezpieczony pozostaje pod opieką konsultanta medycznego, który nadzoruje przebieg programu, pomaga w umawianiu wizyt i badań diagnostycznych.

– Program Mój Dietetyk daje możliwość zindywidualizowanej diagnostyki w oparciu o liczne badania i konsultacje. Ubezpieczony ma pewność, że opracowana dieta uwzględnia indywidualne uwarunkowania medyczne wspomagając proces leczenia, ale także styl życia pacjenta i wykonywany przez niego zawód – mówi Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Poza dietetykiem, do dyspozycji ubezpieczonego, są lekarze 14 specjalności, a także psychologowie i psychiatrzy. To również ponad 300 różnych badań: laboratoryjnych, USG, RTG i czynnościowych. Do tego zabiegi pielęgniarskie, lekarskie zabiegi ambulatoryjne oraz edukacja zdrowotna.

Więcej informacji na temat TU Zdrowie znajdą Państwo na stronie: www.tuzdrowie.pl

Źródło: mat. prasowe www.tuzdrowie.pl