CKP. Łazarski: Cyfrowa rewolucja w budownictwie

Możliwość komentowania CKP. Łazarski: Cyfrowa rewolucja w budownictwie została wyłączona Aktualności, Nauka

Już dziś śmiało można powiedzieć, iż cała branża budowlana wchodzi w zupełnie nowy etap swojego funkcjonowania związany z procesem cyfryzacji budownictwa. Zmian należy upatrywać już na poziomie wszystkich usług cyfrowych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dzięki portalowi Inwestorzy mogą bezpiecznie i szybko realizować proces budowlany w jednym miejscu, w tym uzyskać pozwolenie na budowę, złożyć wniosek o rozbiórkę oraz wystąpić z wnioskiem na zgłoszenie budowy. 

cyfrowy proces inwestycyjny w budownictwie grafika cpk.lazarski
cyfrowy proces inwestycyjny w budownictwie grafika cpk.lazarski

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego rozpoczął działania zmierzające do cyfryzacji procesu budowlanego w 2020 roku. W pierwszej kolejności udostępniono inwestorom narzędzie do generowania elektronicznych wniosków w ramach serwisu e-Budownictwo Wnioski. Jednocześnie wprowadzono do porządku prawnego możliwość składania projektów budowlanych w wersji cyfrowej. Następnie pojawiły się kolejne narzędzia cyfrowe, które obejmują niemal cały cykl życia obiektu budowlanego:

·       w 2022 r. ruszył e-CRUB – zaprojektowany od nowa centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane;

·       w 2023 r. do dyspozycji inwestorów i kierowników budów oddano Elektroniczny Dziennik Budowy – narzędzie wymagane podczas prowadzenia prac budowlanych;

·       również w 2023 r. udostępniono Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego – wykorzystywana jest ona w odniesieniu do obiektów oddanych do użytkowania.

Postępowania administracyjne w budownictwie realizowane są obecnie w trybie hybrydowym – papierowym i elektronicznym. Celem jest jednak pełna cyfryzacja.

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to kolejny krok w – priorytetowym dla rządu – programie cyfryzacji polskiej gospodarki. To również przekształcenie tradycyjnych metod zarządzania inwestycjami w bardziej zautomatyzowane i efektywne systemy cyfrowe. Obejmuje to wykorzystanie technologii cyfrowych do szybszego i lepszego identyfikowania oraz oceny możliwości inwestycyjnych, co może znacznie przyspieszyć i poprawić wydajność procesów biznesowych.

W Europie małe i średnie firmy robią postępy w cyfryzacji, co jest dokumentowane w raportach takich jak “Digitalisation in Europe 2022-2023” od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Firmy cyfrowe są bardziej produktywne. Skuteczne zarządzanie transformacją cyfrową i korzystanie z jej długoterminowych korzyści wykracza poza adopcję technologii – wymaga konkretnej wiedzy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego przygotowało nowy program studiów podyplomowych: Cyfrowy Proces Inwestycyjny w budownictwie. Autorzy kursu ujęli w programie wiedzę na temat krzyżujących się technologii i metodyk, które powinny być zastosowane, aby mieć znaczący wpływ na wydajność budownictwa. W tym celu został stworzyli program łączący zastosowanie rozwiązań technologicznych, w tym rozwiązań informatycznych, z metodami pracy opartymi na przepływie informacji.

autor: dr Ewa Jasiuk,

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Doktoryzowała się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2009). Adwokat. Wieloletni współpracownik kancelarii prawnych. Specjalizuje się w prawie lotniczym europejskim i międzynarodowym, w tym w ubezpieczeniach lotniczych.Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego. Kierownik międzynarodowych projektów badawczych.