Biznes potrzebuje rozmowy, zwłaszcza w trudnych czasach

Możliwość komentowania Biznes potrzebuje rozmowy, zwłaszcza w trudnych czasach została wyłączona Aktualności, Biznes

Katowice 2-4 września – to już XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wielkie wydarzenie odbywa się mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków – nasilającej się pandemii, spowolnienia gospodarczego. W tym roku gościmy unijnych komisarzy, polityków, ekspertów, przedstawicieli firm z Polski i Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest największym spotkaniem gospodarczym Europy Centralnej 2019.05.13

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest największym spotkaniem gospodarczym Europy Centralnej 2019.05.13 – FOT. JACENTY DEDEK

Dla ludzi polityki, biznesu, samorządowców, to wyjątkowa okazja bezpośrednich spotkań dyskusji o najważniejszych wyzwaniach i problemach. Tegoroczne wydarzenie ma również szerszy wymiar – stacjonarne sesje Kongresu transmitowane są online.

Nieoczekiwane wyzwanie

Nieoczekiwanie jednym z największych wyzwań stała się sama organizacja i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom spotkania. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym na jednego uczestnika przypada nie mniej niż 4 mkw. powierzchni. Każdy z gości powinien nosić maseczkę lub przyłbicę oraz utrzymywać w stosunku do innych osób zalecany dystans społeczny, również w trakcie rozmowy. Przed wejściem do obiektu każdy ma mieć mierzoną temperaturę.

Organizatorzy wprowadzili nowe procedury dla serwisu sprzątającego. Obowiązuje większa częstotliwość czyszczenia i dezynfekcji. Wprowadzono specjalne procedury dla dostawców cateringu i punktów sprzedaży. Zapewniono też zespół ratownictwa medycznego przeszkolonego w zakresie COVID-19 i dysponującego pełnymi środkami ochrony osobistej. Dla uczestników spotkania, z symptomami choroby przygotowano specjalne pomieszczenie do czasowej izolacji.

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego pracowicie spędzają czas. Tylko w ciągu trzech dni (2-4 września) zaplanowano aż 86 sesji tematycznych oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. 5. European Tech and Start-up Days.

Planowanie w czasach pandemii

Kongres rozpocznie się od sesji pt. „Europa przyszłości”. Jest to obecnie najbardziej aktualny problem – jakie są cele i narzędzia kompleksowej odbudowy europejskiej gospodarki w czasie pandemii? Jakie będą priorytety unijnej polityki do roku 2024 – jak działać w realiach kryzysu? W jaki sposób należy skutecznie wykorzystywać nowe instrumentarium finansowe Green Deal? Poruszono też będzie problem Europy w erze cyfrowego przyspieszenia oraz pozycji Europy na świecie – jak należy jak najlepiej spełniać rolę odpowiedzialnego, globalnego lidera.

O tych problemach dyskutować będą m.in.: Jerzy Buzek, poseł do PE, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009- 2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC; Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego; Marcin Krupa prezydent Katowic; Wojciech Kuśpik, prezes zarządu, PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego; Jerzy Kwieciński, prezes zarządu, PGNiG; Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009.

Zanim powstanie Zielony Ład

W drugim dniu wydarzenia uwagę zwra – ca sesja „Europejski Zielony Ład w obliczu nowych wyzwań i nowych możliwości”. Dyskutowane będą m.in. kwestie unijnego wsparcia dla społeczności i regionów, które najbardziej odczują skutki przeobrażeń. Przedstawiony zostanie mechanizm sprawiedliwej transformacji w regionach węglowych w Polsce.

Te trudne problemy omawiać będą m.in. Jadwiga Emilewicz, wicepremier, mini – ster rozwoju, Polska; Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu, European Commission; Dawid Jakubowicz, prezes zarządu, Ciech SA.

W ostatnim dniu Kongresu przewidziano 24 sesje tematyczne, w tym poświęconą kadrom dla cybergospodarki. Paneliści zmierza się z problematyką zmian w systemie kształcenia. Będą szukali odpowiedzi na pytanie jak kształcić ludzi kreatywnych, elastycznych, wszechstronnych? Poruszone będą zagadnienia deficytu kompetencji cyfrowych w obliczu przyspieszenia digitalizacji, kompetencji „pracownika przyszłości”, sztucznej inteligencji na rynku pracy. Pozostałe debaty Kongresu poruszają m.in. zagadnienia dotyczące: cyfryzacji, nowych technologii, transportu, rynku i marketingu, ekonomii, ochrony zdrowia.

Europejski Kongres Gospodarczy jest największym spotkaniem gospodarczym Europy Centralnej. Jest to wydarzenie, którego prestiż i rolę w przestrzeni europejskiego dialogu budowano przez ponad dekadę. Kongres stał się szerokim i otwartym forum wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce, o ekonomicznych, społecznych i technologicznych uwarunkowaniach jej rozwoju.

Oprac. na podstawie: eecpoland.eu/pl/