Biuletyn PPK: 48% partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych

Możliwość komentowania Biuletyn PPK: 48% partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych została wyłączona Aktualności

Zachęcamy do lektury lipcowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 30 czerwca 2024 r. W związku z 5-leciem Pracowniczych Planów Kapitałowych w części obejmującej teksty i opinie znajdą Państwo artykuły osób, zaangażowanych w powstanie i wdrożenie PPK: Bartosza Marczuka, Małgorzaty Rusewicz i Roberta Zapotocznego. Zachęcamy także do zapoznania się z wypowiedziami laureatów wyróżnienia „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”, którzy wdrożyli Pracownicze Plany Kapitałowe i mogą pochwalić się wyjątkowo wysoką partycypacją w PPK.

biuletyn PPK lipiec 2024 fot. PFRportalPPK
biuletyn PPK lipiec 2024 fot. PFRportalPPK

W ramach aktualności podsumowujemy 5 lat działalności PFR Portal PPK, w tym portalu mojeppk.pl, działalności redakcyjnej, szkoleniowej i konferencyjnej, infolinii, a także serwisu MojePPK, umożliwiającego podgląd pod rachunki PPK.

Bieżące dane o PPK

W biuletynie prezentujemy dane o programie, aktualne na dzień 30 czerwca 2024 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.

W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie o 30 tysięcy osób więcej, niż przed miesiącem, tj. 3,53 mln osób z 324 tys. podmiotów. Przekłada się to na partycypację na poziomie 48%. Wzrosła także liczba aktywnych rachunków PPK – jest ich aktualnie 4,18 mln. Partycypacja w programie sukcesywnie rośnie we wszystkich podmiotach, niezależnie od wielkości zatrudnienia. Najwyższa – 76,34% – jest w podmiotach zatrudniających ponad 250 osób, najniższa – 32,98% w podmiotach zatrudniających poniżej 20 osób i sektorze publicznym. Wzrosła także w programie liczba osób powyżej 55 roku życia – z 7,98% do 8,22%.

Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 984 mln złotych, co daje kwotę 27,45 mld złotych. Średni koszt prowadzenia PPK pozostał bez zmian na poziomie 0,331%. Zarządzaniem PPK zajmuje się aktualnie 17 instytucji finansowych. Średnie opłaty za zarządzanie wraz z innymi kosztami administracyjnymi lub operacyjnymi oraz kosztami transakcji wynoszą 1,08% inwestycji rocznie.

Zysk statystycznego uczestnika PPK (zarabiającego do końca 2023 r. 5 300 zł i od 2024 r. 7 000 zł), oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł od 127% do 172%.

5 lat PPK okiem ekspertów

4 października 2018 roku zostało uchwalone prawo wprowadzające w Polsce jeden z najlepszych programów długoterminowego oszczędzania na świecie. Wówczas w Polsce oszczędzało długoterminowo ok. 900 tys. osób, tj. 5% pracujących (po 300 tys. w PPE, IKE i IKZE). Obecnie liczba ta sięga już 4,6-4,7 mln osób, czyli około 28 proc. W ciągu zaledwie 5 lat, w przytłaczającej części za sprawą PPK, liczba ta wzrosła więc ponad pięciokrotnie. Pracownicze Plany Kapitałowe zmieniły oblicze polskiego systemu emerytalnego. O tym, jak wyglądało wprowadzenie programu, z jakimi wyzwaniami trzeba było się zmierzyć i jakie wyniki osiąga program po 5 latach, napisały osoby, zaangażowane w powstanie i wdrożenie PPK: Bartosz Marczuk, Małgorzata Rusewicz i Robert Zapotoczny. 

Już 5 lat nagradzamy pracodawców

Bardzo istotny wpływ na poziom uczestnictwa w PPK ma nastawienie pracodawców, którzy dla większości pracowników ciągłe jeszcze są najważniejszym źródłem informacji o programie. Podmioty, które w sposób szczególny zaangażowały się we wdrożenie PPK i osiągnęły wysoką partycypację, otrzymują wyróżnienie „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. Do tej pory otrzymało je 114 pracodawców. Prezentujemy wybrane wypowiedzi przedstawicieli pracodawców, pochodzące z wywiadów, przeprowadzonych z laureatami podczas gali przyznania wyróżnień „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”.

Portal PPK – centrum wiedzy o programie

Uruchomiony przez spółkę PFR Portal PPK portal internetowy mojeppk.pl jest jedynym oficjalnym źródłem informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych – zarówno dla pracodawców, pracowników, jak i instytucji finansowych. Przez 5 lat trenerzy PFR Portal PPK przeprowadzili 9 793 szkolenia PPK, z czego 7 120 w formie online. Wzięło w nich udział 307 689 osób. Jak wyglądają statystyki portalu mojeppk.pl po 5 latach? W jaki jeszcze sposób PFR Portal PPK realizował swoją misję i ile osób zagląda na serwis MojePPK, umożliwiający podgląd pod rachunki PPK?

Bezpłatne szkolenia PPK

Przypominamy także o bezpłatnych, cyklicznych szkoleniach online z zakresu Pracowniczych Planów Kapitałowych – zarówno dla uczestników lub potencjalnych uczestników programu, jak również dla osób, odpowiedzialnych za prowadzenie PPK w firmach.

Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się pod adresem: https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/Biuletyn-PPK-07-2024.pdf

Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.

źródło informacji: PFR Portal PPK Autor: Marta Damm-Świerkocka