ARRA GROUP – Za jakość leku odpowiadają: producent i operator logistyczny

Możliwość komentowania ARRA GROUP – Za jakość leku odpowiadają: producent i operator logistyczny została wyłączona Aktualności, firma tygodnia

Rozmowa z Arturem Ratajczakiem, CEO Arra Group

Artur Ratajczak, CEO Arra Group
Artur Ratajczak, CEO Arra Group


1. ARRA GROUP została laureatem  31. edycji Konkursu TERAZ POLSKA,  w kategorii Usługi transportowo – spedycyjne za bezpieczne dostawy dla farmacji. Jakie cechy usługi zdecydowały o przyznaniu tak zaszczytnego wyróżnienia?

Wierzę, że w logistyce farmacji najważniejsza jest jakość usług i odpowiedzialność za powierzony towar. Marka produktów farmaceutycznych opiera się na zaufaniu. Klient kupujący produkt farmaceutyczny, wybiera te towary, których jakości jest pewien. To duża odpowiedzialność, nie tylko dla producenta, ale także operatora logistycznego. Jego doświadczenie i jakość usług mają wpływ na postrzeganie produktu i marki producenta.

Duże znaczenie w branży farmaceutycznej ma efektywność kosztowa i elastyczność operatora logistycznego, której waga została uwydatniona w czasach pandemii. Arra Group opiera się na własnej flocie. Posiadamy nowoczesną flotę 300 pojazdów z zabudową chłodniczą, umożliwiającą niezawodny transport towaru w dwóch niezależnych zakresach temperatury, i pozwalającą na błyskawiczną reakcję w przypadku wszelkich sytuacji wymagających natychmiastowego działania. Dodatkowo, kierowcy zatrudnieni w firmie, są regularnie szkoleni, aby być przygotowanym do obsługi produktów farmaceutycznych, jak i spożywczych. Czuwają każdego dnia nad bezpieczeństwem przewożonych towarów.

Myślę, że duże znaczenie ma również doświadczenie. Arra Group zajmuje się logistyką farmacji niemal od 20 lat. Oznacza to miliony zrealizowanych transportów. Nie bez znaczenia są też certyfikaty będące gwarancją bezpieczeństwa i jakości, np. Dobra Praktyka Dystrybucyjna.

Jestem przekonany, że nasze wartości – pasja działania, bliskość z klientem, zwinność, szacunek dla ludzi oraz troska o to, co dla naszych klientów i dla nas jest ważne, miały również znaczenie w procesie osiągania celu, jakim z pewnością jest dla nas realizowanie bezpiecznych dostaw dla farmacji.


2. Proszę ocenić 31. edycję Konkursu TERAZ POLSKA. Czy rywalizacja była trudna? Czy startując w konkursie spodziewaliście się Państwo, że odniesiecie sukces?

Na co dzień robimy wszystko, co w naszej mocy, by jakość naszych usług była najwyższa, a powierzone nam produkty bezpieczne. Dwudziestoletnie doświadczenie w branży podpowiada nam, że potrafimy to robić, zatem startowaliśmy w konkursie z wiarą w zwycięstwo.

Nagroda w konkursie Teraz Polska jest naszym zobowiązaniem, że świadczone przez nas usługi pozostaną na niezmiennie wysokim poziomie.

3. ARRA GROUP jako pierwsza firma transportowa w Polsce otrzymała certyfikat EU GDP w zakresie transportu farmaceutyków. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby otrzymać taki certyfikat?

Certyfikat DPD jest świadectwem potwierdzającym spełnianie wymagań, stawianych przez Dobrą Praktyką Dystrybucyjną (GDP – z ang. Good Distribution Practice). Jego posiadanie jest gwarancją stosowania najwyższych standardów, które są podstawą zapewnienia bezpieczeństwa produktu leczniczego, a także jakości i integralności w całym łańcuchu dostaw. Ten zbiór zasad występuje w polskim prawie, w związku z czym musi być przestrzegany przez firmy transportowe świadczące przewóz leków, a jego przestrzeganie jest kontrolowane przez inspekcję farmaceutyczną. W zakresie prawnym GDP obejmuje:

  • utrzymanie właściwego stanu technicznego i sanitarnego lokalu hurtowni farmaceutycznej,
  • zasady przechowywania produktów leczniczych,
  • zasady i tryb przyjmowania oraz wydawania produktów leczniczych,
  • warunki transportu i załadunku produktów leczniczych,
  • prawidłowe prowadzenie hurtowni farmaceutycznej,
  • sposób powierzania zastępstwa kierownika hurtowni jako osoby wykwalifikowanej, odpowiedzialnej za prowadzenie hurtowni.


4. Od kiedy ARRA Group istnieje na polskim rynku i jaka jest obecnie jej pozycja rynkowa, skala działalności?

Firmę założyłem w 2002 roku pod nazwą PHU ARRA Artur Ratajczak, w 2014 roku PHU zostało wniesione aportem do spółki ARRA GROUP SP Z OO SPK. W przyszłym roku będziemy zatem obchodzić 20-lecie istnienia firmy.

Arra Group stawia na dynamiczny rozwój zarówno pod względem zasięgu działania, jak i świadczonych usług. Oprócz rozbudowy siedziby firmy w Głogowie, a także jej oddziałów: transportu krajowego w Toruniu i międzynarodowego we Wrocławiu, w Niemczech otwarta została spółka ARRA GmbH.

Arra Group rozpoczęła również świadczenie logistyki kontraktowej. W Robakowie pod Poznaniem uruchomiony został magazyn mający pełnić rolę centrum dystrybucyjnego.

Za pośrednictwem usług lotniczych i morskich firma może zaspokajać globalne potrzeby klientów.

W planach jest także oferowanie usług o większej wartości dodanej, dystrybucję last-mile w kanale aptecznym i magazynowanie wraz z usługami dodatkowymi (ang. Value Added Services).

###

Arra Group – Arra Group jest globalnym operatorem logistycznym, specjalizującym się w transporcie farmaceutyków i innych produktów, wymagających warunków temperatury kontrolowanej od -25°C do +25°C. Działamy na rynku krajowym i międzynarodowym, a oferowane przez nas usługi obejmują najwyższej jakości transport i dystrybucję drogową oraz spedycję kolejową, morską oraz lotniczą.