14. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSE GDAŃSK 2026

Możliwość komentowania 14. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSE GDAŃSK 2026 została wyłączona Aktualności

Europejskie Centrum Biznesu zaprasza do udziału w XIV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2026, który tradycyjnie odbędzie się w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej w dniach 25-26 maja br. Temat przewodni najbliższej edycji Szczytu brzmi: „Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej”.

Już po raz czternasty organizatorzy zaproszą czołowych przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu
na Szczyt Energetyczny do Gdańska. Podczas najbliższej edycji wśród poruszanych zagadnień odniesiemy się do
reorganizacji polityki energetycznej UE w procesie transformacji energetycznej. Tegoroczna dyskusja będzie
koncentrowała się wokół zaostrzenia europejskiej polityki klimatycznej, nowych źródeł dostaw surowców dla
Europy oraz kontynuacji odejścia od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE. W palecie zagadnień nie
zabraknie tematów związanych z inwestycjami w energetykę jądrową, dalszym rozwojem offshore, biogazu,
transformacji sektora ciepłowniczego i infrastruktury krytycznej. OSE Gdańsk to nie tylko możliwość wymiany
doświadczeń, ale także poznania nowych trendów w przemyśle energetycznym, paliwowym i gazowym,
innowacyjnych technologii wykorzystywanych w sektorze oraz rozwiązań służących zapewnieniu
bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas Szczytu ponownie zostaną wręczone statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki” nagrody, którą otrzymują
osoby, firmy, instytucje lub samorządy za działania, które w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim
czasie do rozwoju polskiej energetyki oraz wyróżnienia Bursztynowe Serce 2026. Bursztynowe Serce jest
nagrodą przyznawaną osobom, instytucjom bądź firmom za szczególne działania w zakresie filantropii i CSR.
Laureaci w/w wyróżnienia dzięki tej nagrodzie są uhonorowani za determinację oraz konsekwencję w realizacji
podjętych działań takich jak: długofalowe programy na rzecz pomocy potrzebującym, działania charytatywne,
pomocy lokalnym społecznościom, promowaniu postaw proekologicznych itp.

Laureaci Bursztyn Polskiej Energetyki 2026:

Ministerstwo Energii
za zdecydowane działania na rzecz przyśpieszenia transformacji energetycznej kraju i bezpieczeństwa
energetycznego poprzez nowelizację prawa energetycznego przyczyniającą się do rozwoju odnawialnych źródeł
energii (OZE, magazyny energii, biogazownie) oraz stabilizacji cen energii dla gospodarstw domowych i firm

Renata Mroczek, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
za skuteczne wdrażanie idei ponadsektorowej współpracy w polskiej energetyce, realizowanej poprzez
platformę dialogu, którą jest Ponadsektorowy Akcelerator Rozwoju Polskiej Energetyki przy Prezesie URE,
działający na rzecz wypracowywania praktycznych rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne,
integrację sektorów oraz osiąganie celów środowiskowych

Szymon Paweł Moś, Prezes Zarządu Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o.
za konsekwentne i skuteczne zaangażowanie w proces transformacji energetycznej Polskiej Spółki Gazownictwa
i przemiany operatora sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego na operatora zintegrowanej sieci, zdolnej do
transportu gazów zdekarbonizowanych (biometanu i wodoru) poprzez włączenie gazów odnawialnych do
krajowego systemu dystrybucyjnego

GAZ-SYSTEM S.A. – statuetkę odbierze Prezes Zarządu Sławomir Hinc
za wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i Europy Środkowo-Wschodniej oraz uniezależnienie od
dostaw ze wschodu poprzez realizację strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, w tym program FSRU w
Zatoce Gdańskiej (terminal LNG) oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłu gazu z gazociągami na Litwę,
Słowację i Ukrainę (gazociągi lądowe Wronów-Rozwadów-Strachocina)

Neo Energy Group Sp. z o.o. – statuetkę odbierze Prezes Zarządu Piotr Beaupré
za skuteczne i konsekwentne wspieranie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez
rozszerzanie procesu inwestycyjnego w produkcję biogazu i biometanu z odpadów, co przyczynia się do
redukcji emisji CO₂, zwiększenia efektywności energetycznej oraz budowania niezależności energetycznej w
oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju

Ocean Winds Polska Sp. z o.o. – statuetkę odbierze Dyrektor Zarządzający Kacper Kostrzewa
za wkład w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez budowę morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
na Morzu Bałtyckim, która jako jedyny projekt w pełni korzysta z polskiej infrastruktury instalacyjnej (koncepcja
Local First), wzmacniając krajowy łańcuch dostaw dla sektora offshore wind w Polsce, bezpieczeństwo
energetyczne oraz transformację energetyczną kraju

Centrum Transformacji Energetycznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
– statuetkę odbierze prof. Filip Elżanowski, pierwszy Kierownik Centrum Transformacji Energetycznej Wydziału
Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

za wyjątkowo dynamiczny rozwój oraz realizację siedmiu interdyscyplinarnych projektów w pierwszym roku
działalności, łączących transformację energetyczną z transformacją cyfrową oraz projekt „Cyfrowy Bliźniak
URE”, realizowany we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki, Ministerstwem Cyfryzacji oraz NASK, projekt
skupiający się na opracowaniu raportu biomasowego oraz projekt polegający na realizacji cyklu zajęć z zakresu
transformacji energetycznej z udziałem przedstawicieli nauki, biznesu i administracji

Miasto Kościerzyna – statuetkę odbierze Burmistrz Dawid Jereczek
za konsekwentne i intensywne działania realizowane przez kluczową spółkę komunalną Miasta Kościerzyna –
Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury „KOS-EKO” Sp. z o.o. – na rzecz lokalnej transformacji energetycznej,
łączącej modernizację infrastruktury ciepłowniczej z ekologicznymi rozwiązaniami na rzecz poprawy jakości
powietrza, poprzez konwersję węglowych źródeł ciepła na wysokosprawną kogenerację gazową (CHP) w celu
przybliżenia miasta do statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego

Bursztynowe Serce 2026

wyróżnienie Bursztynowe Serce dla Energa-Operator S.A. odbierze Prezes Zarządu Robert Świerzyński
w uznaniu za skuteczne działania na rzecz ochrony środowiska poprzez konsekwentne stosowanie
zintegrowanego systemu zarządzania środowiskowo-energetycznego, integrującego politykę środowiskową z
modernizacją sieci dystrybucyjnej, wspieraniem OZE, poprawianiem efektywności energetycznej (wdrażanie
inteligentnego opomiarowania) oraz ochroną bioróżnorodności (ochrona i obrączkowanie bocianów białych
oraz montaż platform pod gniazda na słupach energetycznych).

Zapraszam do udziału,
Krzysztof Karaś, Prezes Europejskiego Centrum Biznesu

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSE – PROGRAM

źródło informacji: Europejskie Centrum Biznesu