Żenimy biznes z nauką i uczymy te strony dialogu z politykami

Możliwość komentowania Żenimy biznes z nauką i uczymy te strony dialogu z politykami została wyłączona Biznes, Nauka

 Rozmowa z Jackiem Janiszewskim. przewodniczącym Rady Programowej Welconomy Forum In Toruń

Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Welconomy Forum in Toruń fot. mat. prasowe

 

XXV jubileuszowa edycja  Welconomy Forum In Toruń jest organizowana przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. Jakie są oczekiwania związane z tym wydarzeniem?

Nie ukrywam, że to chyba najważniejsza edycja Forum w historii. Minęło już ćwierć wieku od kiedy rozpoczęliśmy ten projekt i z roku na rok staramy się by był coraz lepszy, większy oraz przynosił wymierne korzyści dla regionu i kraju. W tym roku, po raz pierwszy, postaramy się podsumować te wszystkie lata. Nie zapominamy oczywiście o debatach na temat sytuacji gospodarczej kraju i jego miejscem w Europie oraz świecie. Nie samymi wspomnieniami żyje człowiek. Jestem pewien, że wszyscy goście Welconomy, tak jak co roku, także w tym znajdą na konferencji to z czego słyniemy, czyli: najlepszych ekspertów, największych przedsiębiorców i swobodną atmosferę.

Jaka jest tradycja konferencji gospodarczych w Toruniu? Co się zmieniło, na przestrzeni ostatnich lat, jeśli chodzi o organizację tego typu wydarzeń?

Pierwsze Forum odbyło się w Toruniu w 2008 r., czyli to już prawie dziesięć lat. Toruń ma świetną lokalizacje, leży w centrum kraju i w zasadzie każdy ma tu blisko. Szczególnie teraz, gdy mamy drogi szybkiego ruchu, autostrady, czy lotnisko pod Bydgoszczą. Miasto Kopernika przez ten czas rozwinęło się w tempie niewyobrażalnym. Świadczy o tym najdobitniej fakt, że już po raz czwarty zmieniamy lokalizację Welconomy. Wcześniej był tylko jeden obiekt o standardzie pozwalającym na przeprowadzenie takiego wydarzenia. Dziś mamy ich już więcej. To niewątpliwa zasługa włodarzy miasta z Prezydentem Zaleskim na czele. Jedyne co wciąż pozostaje niezmienne, to bierność lokalnego biznesu. Niepojętnym jest dla mnie fakt, że prezes z Lublina, Warszawy, czy Rzeszowa nie ma problemu z przyjazdem na dwa dni marcowych debat, za to lokalni przedsiębiorcy nie potrafią się zmobilizować.

Jak duże jest zainteresowanie najbliższą edycją Welconomy Forum In Toruń ze strony przedstawicieli władz, samorządowców, przedsiębiorców?

Mówiąc całkowicie nieskromnie: ogromne. Spodziewamy się ponad 2 tys. gości i są to dość zachowawcze rachunki. Przyjedzie co najmniej dwóch ministrów konstytucyjnych, liczni wiceministrowie, nie wspominając już o podsekretarzach stanu. O zainteresowaniu samorządowców najdobitniej świadczy fakt, że podczas drugiego dnia debat odbędzie się konwent wójtów, na który już dziś zgłosiło się ponad stu przedstawicieli gmin, miast i powiatów.

Zawsze powtarzałem, że biznes jest na naszej konferencji najważniejszy i dalej podtrzymuje te słowa. Proszę zapoznać się z programem dostępnym na naszej stornie internetowej (www.welconomy.pl), 12 – 13 marca w Toruniu gościmy elitę polskich i zagranicznych przedsiębiorców, mam tu na myśli prezesów np. Kapsch, Plan Marine, Biedronki, Attis Broker, Kulczyk Holding, Mlekovita, a to dopiero początek długiej listy.

Jaki jest dorobek Stowarzyszenia dotyczący organizacji konferencji gospodarczych? Jakie są najbliższe plany jeśli chodzi o Welconomy Forum In Toruń? Co się może zmienić w sposobie organizacji tego przedsięwzięcia w najbliższych latach?

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku rozmowy, to już XXV lat organizacji konferencji gospodarczych. Od lat żenimy biznes z nauką i uczymy te strony dialogu z politykami oraz odwrotnie. W tamtym roku rozpoczęliśmy pilotażowo projekt swoistego przewodnictwa danych państw podczas Welconomy. W tamtym roku była to Białoruś, w tym Indonezja. Staramy się umiędzynarodawiać konferencję, po to by zapozna przedsiębiorców polskich z zagranicznymi i pokazywać mechanizmy pozwalające na ich współpracę gospodarczą. Jeśli zaś chodzi o zmiany, trudno to określić. Welconomy żyje i dostosowuje się do realiów świata. Staramy się nadążać za tą dynamiką. Wierzę w swój zespół i jestem pewien, że tak jak co roku będziemy zaskakiwać naszych gośćmi coraz to lepszymi rozwiązaniami ułatwiającymi wymianę myśli i networking.