Wydarzenia kulturowe tworzą ducha miasta i budują jego markę

Możliwość komentowania Wydarzenia kulturowe tworzą ducha miasta i budują jego markę została wyłączona Aktualności, Samorząd

Rozmowa z Januszem Chwierutem, prezydentem Oświęcimia.

 

W Oświęcimiu wiele się dzieje. Jakie są najważniejsze wydarzenia, na które można zaprosić do miasta?

Miasto Oświęcim staje się rozpoznawalne w kraju i poza jego granicami nie tylko w sferze pamięci, ze względu na KL Auschwitz-Birkenau, ale też kultury i edukacji pokojowej. Od kilku lat markowym produktem miasta jest Life Festival Oświęcim. Każda edycja zaskakuje różnorodnością muzycznych występów, w tym międzynarodowych gwiazd. Przypomnę, że w tym roku zagrała grupa Scorpions, mogliśmy też poznać amerykańską piosenkarkę LP. Wcześniej w naszym mieście były koncerty zespołu Queen z Adamem Lambertem, Eltona Johna, Stinga, Petera Gabriela. LFO różni się od innych podobnych projektów festiwalowych. To nie tylko muzyka. Wśród propozycji przygotowanych dla uczestników znajdują się działania edukacyjne, warsztaty, akcje związane z promowaniem pokojowej idei festiwalu, a także wystawy, spektakle teatralne, wydarzenia sportowe, jak bieg uliczny. Znani artyści malują murale w różnych punktach miasta. Oświęcimski festiwal jest wyjątkowym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski. To święto pokoju, tolerancji i równości. Festiwal zgromadzi międzynarodową publiczność, dla której udział w tym muzycznym wydarzeniu nie jest tylko przeżyciem artystycznym, ale też formą refleksji i wyrazem poparcia dla pokojowej idei festiwalu.

A inne projekty edukacyjne?

Należy do nich Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, na którym eksperci, naukowcy i dziennikarzy wymieniają poglądy na temat kluczowych problemów społecznych współczesnego świata. Podczas tegorocznej, IV już edycji OFPC, rozmawialiśmy o współczesnych bohaterach i antybohaterach. W pokojową tematykę dobrze wpisuje się też Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno- Politycznego, organizowane przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, na które kilkuset artystów z całego świata nadsyła swoje niezwykle sugestywne i wymowne prace.

Jakie wydarzenia przed nami?

Już niedługo święto folkloru i tańca, czyli prezentacje międzynarodowych zespołów folklorystycznych podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na początku września mamy Święto Miasta Oświęcimia, na którym wystąpi m. in. Piasek i Ewa Farna, a później Jesień Oświęcimska. Właśnie podczas tej imprezy możemy poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców z naszych zagranicznych miast partnerskich oraz aktywność oświęcimskich organizacji pozarządowych, które są bardzo ważnym partnerem miasta w wielu dziedzinach życia kulturalnego, sportowego czy społecznego.

Ile pieniędzy rocznie przeznaczane jest na wydarzenia kulturalne w Oświęcimiu?

Przywiązujemy dużą wagę do kultury. Na działania promocyjne, w tym również w zakresie kultury, mamy 3,7 mln zł. Ale to nie wszystko, bo w mieście bardzo prężnie działają instytucje kultury jak: Muzeum Zamek, Oświęcimskie Centrum Kultury i Galeria Książki, które mają swoje budżety i szeroką ofertę kulturalną, a miasto na ich funkcjonowanie wydaje kolejne 6,5 mln zł. Staramy się przygotowywać różne projekty, od tych bardzo rozpoznawalnych jak LFO, po takie, które uatrakcyjnią czas mieszkańcom miasta i odwiedzającym nas gościom. Mamy więc Letnie Kino Plenerowe, Noc Muzeów, Ekomajówkę, Jackowe Granie połączone ze świętem patrona Oświęcimia św. Jana Bosko. Po raz pierwszy organizujemy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych we współpracy z Teatrem Kto w Krakowie i mam nadzieję, że ta nowa propozycja na dłużej zagości w naszym mieście. Popularyzujemy też twórczość naszych rodzimych artystów prezentując ich prace na oświęcimskim rynku. Ciekawym projektem realizowanym od kilku lat na początku maja przez Muzeum Zamek jest Jarmark Kasztelański. To dwudniowe święto przybliżające interesujące, a często nieznane wydarzenia z ponad 800 – letniej historii Oświęcimia jest magnesem przyciągającym na zamkowe wzgórze i Starówkę nie tylko naszych mieszkańców, ale też turystów.

W jakim stopniu kultura wpływa pańskim zdaniem na jakość życia mieszkańców miasta?

Wydarzenia kulturalne tworzą ducha miasta, budują jego markę i podnoszą atrakcyjność. Mieszkańcy obok rozwiązań komunikacyjnych, nowych mieszkań, dobrej infrastruktury wokół chcą mile spędzić wolny czas najchętniej w plenerze, z rodziną czy przyjaciółmi. Oferta musi być różnorodna, każdy ma przecież inne zainteresowania. Dlatego dużą wagę przywiązujemy też do atrakcyjnej przestrzeni publicznej jak: parki, place czy bulwary nad Sołą. Staramy się także organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne na oświęcimskim rynku, które zachęcą gości do odwiedzin oraz poznania historii i zabytków 800-letniego grodu nad Sołą. Dobra oferta kulturalna powoduje, że mieszkańcy chętnie w niej uczestniczą. W ten sposób budują więzi lokalne, czują się wspólnotą. Są dumni ze swojego miasta i bycia oświęcimianinem.