Wrześniowy Kapitał Polski już online!

Możliwość komentowania Wrześniowy Kapitał Polski już online! została wyłączona Aktualności

Dziennikarze Kapitału Polskiego z radością uczestniczyli w Europejskim Kongresie Gospodarczym (2-4 września, Katowice). Brakowało nam bezpośredniego kontaktu z uczestnikami tego rodzaju wydarzeń. Kongres w Katowicach zaplanowano mimo niesprzyjających warunków nasilającej się pandemii, spowolnienia gospodarczego.

Kapitał Polski 09.2020 online – TUTAJ

 

W tym roku w Katowicach gościliśmy unijnych komisarzy, polityków, ekspertów, przedstawicieli firm z Polski i Europy. Dla ludzi polityki, biznesu, samorządowców, to wyjątkowa okazja do bezpośrednich spotkań dyskusji o najważniejszych wyzwaniach i problemach. Tegoroczne wydarzenie miało również szerszy wymiar – stacjonarne sesje Kongresu transmitowano online.

Już na 8-10 września zaplanowano Forum Ekonomiczne w…Karpaczu, w Hotelu Gołębiewski na Dolnym Śląsku, a nie jak się do tego już przyzwyczailiśmy, w Krynicy. Przyczyną zmiany lokalizacji słynnego wydarzenia był oczywiście koronawirus. Krynica Zdrój znalazła się w czerwonej strefie. Niemożliwe okazało się przygotowanie odpowiedniej infrastruktury, tak aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom Forum. Karpacz natomiast znajdował się w zielonej strefie i co tu ukrywać ma o wiele lepsze warunki infrastrukturalne do przeprowadzenia tak wielkiej imprezy. Organizatorom zależało również, aby Forum odbywało się głównie w tradycyjnej formie, tylko niewielką część konferencji zaplanowano w sieci. Hotel Gołebiewski ze względu na swoje rozmiary i wyposażenie znakomicie ułatwia przeprowadzenie takiego planu. Dla Karpacza, Dolnego Śląska – Forum Ekonomiczne jest ogromną szansą na promocję. Być może okaże się też, że Forum zagości na dłużej w tym dolnośląskim miasteczku.

Na 14 września przesunięto również XXVII edycję Welconomy Forum In Toruń. W rozmowie z „Kapitałem Polskim”, Jacek Janiszewski przewodniczący Rady Programowej mówił, że paradoksalnie epidemia jeszcze zwiększyła zainteresowanie Welconomy, bo przecież czasy inne, trudne więc wszyscy potrzebują wymiany poglądów doświadczeń i zwykłego słowa otuchy. Sesja Plenarna Welconomy przebiegnie pod hasłem ”Pandemia i co dalej? Ekonomia oczami Świętego Jana Pawłą II”. W marcu organizatorzy przygotowali motyw przewodni konferencji związany z setną rocznicą narodzin Świętego Jana Pawła II. Pandemia spowodowała, że Welconomy przesunięto na wrzesień i rozszerzono zagadnienia inspirujące do dyskusji o problemy związane z COVID.

Optymistycznie nastraja lektura tych tekstów w „Kapitale Polskim”, które dotyczą inwestycji w portach morskich. Piszemy o tym, że budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia będzie jedną z największych planowanych inwestycji w formule partnerstwa publiczno – prywatnego realizowanych w Polsce w najbliższym czasie. Z kolei, w 2019 roku, Port Gdańsk przeznaczył na inwestycje prawie 390 mln złotych, a w tym roku planuje je zwiększyć do poziomu ponad 395 mln zł.

Dużo piszemy również o wyróżniających się w Polsce samorządach. Najlepsi włodarze gmin, podobnie jak uczestnicy wielkich konferencji gospodarczych, zarządzający portami, czy przedsiębiorcy chętnie dyskutują o tym jak będzie wyglądało otoczenie gospodarcze po pandemii i jak się do tej nowej rzeczywistości najlepiej przygotować. Innymi słowy, zastanawiają się jak przejść ze strefy czerwonej do zielonej. To bardzo twórcze rozważania, ale też i codzienne działania, które pozwalają łatwiej znieść niepewne czasy pandemii.

Zapraszamy do lektury Kapitału Polskiego!

Redaktor Naczelny Ryszard Żabiński

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone