Wielu przedsiębiorców zbyt późno korzysta z pomocy adwokata

Możliwość komentowania Wielu przedsiębiorców zbyt późno korzysta z pomocy adwokata została wyłączona Aktualności, Prawo i Podatki

Rozmowa z adw. Jackiem Trelą, prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej

adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej fot. mat. prasowe

 

Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny uczestniczyła w Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Jak Pan ocenia to wydarzenie?

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest jednym z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Adwokatura chętnie włącza się w tego typu inicjatywy. Jako adwokaci sami bardzo często tworzymy swoje małe przedsiębiorstwa, prowadząc kancelarie adwokackie. Jako prawnicy widzimy też jak skomplikowane jest prawo gospodarcze, podatkowe i cywilne w zakresie biznesu i chcemy wspierać przedsiębiorców w staraniach o lepsze, bardziej przejrzyste prawo, sprzyjające polskim biznesmenom. Jako samorząd chcemy propagować – szczególnie wśród przedsiębiorców małego i średniego szczebla – zwyczaj korzystania z pomocy adwokata. Adwokat wielu osobom kojarzy się z sądem i sprawami karnymi, ale nasze kompetencje są szersze. Doskonale znamy się na prawie gospodarczym. Tworzymy opinie prawne, które są niezbędne przy podejmowaniu istotnych decyzji w przedsiębiorstwie, dokonujemy analizy zabezpieczeń finansowych, wykonujemy audyty prawne, doradzamy w zakresie prawa pracy i prawa administracyjnego, opracowujemy, opiniujemy i negocjujemy umowy. Adwokat zajmie się również postępowaniem zmierzającym do wykonania wyroku i sprawdzi wiarygodność kontrahentów. Wydarzenia takie jak EKMiSP wpływa na zwiększenie świadomości prawnej przedsiębiorców.

Jakie korzyści ma adwokat z faktu przynależności do samorządu zawodowego?
Adwokat, zgodnie z ustawą Prawo o adwokaturze, ma obowiązek przynależeć do samorządu adwokackiego. Jest to głównie gwarancja dla obywateli, ponieważ samorząd stoi na straży świadczenia pomocy prawnej na najlepszym poziomie, dba o wysokie standardy etyczne swoich członków, a w razie konieczności prowadzi postępowania dyscyplinarne. Na pierwszy rzut oka samorząd przede wszystkim nakłada obowiązki na adwokata, ale jest też dla niego wsparciem. Adwokat może liczyć na wsparcie samorządu w przypadkach, gdy dochodzi do prób zwolnienia go z tajemnicy zawodowej. Historia adwokatury i Polski daje wiele przykładów, jak istotna jest przynależność do samorządu. Doświadczyli tego na przykład adwokaci represjonowani w czasach komunizmu – w ich obronie zawsze stawała adwokatura.

Proszę wymienić najważniejsze przedsięwzięcia zorganizowane przez Naczelną Radę Adwokacką w tym roku.
Jednym z ostatnich najważniejszych przedsięwzięć są zmiany w kodeksie etyki dotyczące łączenia zawodu adwokata z aktywnością w biznesie. Nadal nie wolno łączyć pracy adwokata z zajęciami, których wykonywanie uwłaczałoby godności zawodu adwokata lub ograniczało jego niezależność, czy też podważało zaufanie do zawodu. Zmiany te mają ułatwić pracę adwokatom, ale są też korzystne dla klientów – dają możliwość zapewnienia pomocy w szerszym zakresie. Adwokat może teraz na przykład działać w organach spółek kapitałowych. Innym przedsięwzięciem jest kampania informacyjna „Adwokat w każdym przypadku”. Jej celem jest zwiększenie świadomości prawnej Polaków oraz zachęcenie do korzystania z porad adwokatów jeszcze przed podjęciem działania o charakterze prawnym. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy nierzadko zwracają się o pomoc do adwokata zbyt późno, kiedy pewnych decyzji biznesowych nie można już zmienić. Na stronie adwokatwkazdymprzypadku.pl znajdziemy podstawowe wskazówki nie tylko dotyczące spadków, prawa do opieki nad dzieckiem, ale też informacje na temat skutecznego rozwiązania umowy o pracę, założenia działalności gospodarczej oraz czego się wystrzegać przy podpisywaniu umów cywilno-prawnych.

Czy istnieje problem bezrobocia wśród młodych adwokatów?
Obecnie młodzi adwokaci mają bardzo trudny start w zawodzie. Rynek jest ograniczony, a prawników udzielających pomocy prawnej, czyli adwokatów, radców prawnych, notariuszy, doradców podatkowych jest bardzo dużo. Z każdym rokiem rośnie tendencja, że aplikanci, po ukończonej trzyletniej aplikacji, zdanym, bardzo ciężkim, egzaminie adwokackim, złożonym ślubowaniu adwokackim, składają do rad adwokackich wnioski o wpis na listę adwokatów nie wykonujących zawodu.Najzwyczajniej w świecie nie stać ich na to, żeby założyć własną kancelarię. Z badań przeprowadzonych dla Naczelnej Rady Adwokackiej przez firmę badań opinii wynika, że aż 87 proc. Polaków nie widzi potrzeby korzystania z pomocy prawnej. Zatem kilkudziesięciotysięczna rzesza prawników obsługuje zaledwie 13% polskiego społeczeństwa. Szansą dla tym młodych ludzi jest to, o czym wspominałem już wyżej – łączenie działalności ściśle zawodowej z innymi dozwolonymi zajęciami, a także budowanie świadomości prawnej w społeczeństwie.