Wieloletnia tradycja i coraz szybszy rozwój

Możliwość komentowania Wieloletnia tradycja i coraz szybszy rozwój została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

Rozmowa z Piotrem Ziętarą, prezesem Wodociągów Miasta Krakowa

Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa

Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa fot. mat. prasowe

Podczas IV Forum Przemysłowego w Karpaczu, uczestniczył Pan w panelu dyskusyjnym „Samorząd jako inwestor o rosnącym znaczeniu na rynku”. Jakie najważniejsze wnioski płyną z tej debaty?

Debata podczas forum w Karpaczu skoncentrowała się przede wszystkim na finansowaniu rozwoju w oparciu o środki z budżetów samorządowych. Mój udział związany był z zaprezentowaniem źródeł finansowania w przedsiębiorstwie świadczącym usługi z zakresu dostarczania wody i odbioru ścieków. Podczas mojej wypowiedzi podkreśliłem, że nakłady inwestycyjne oraz wydatki remontowe realizujemy bez udziału środków publicznych, korzystając głównie z dwóch źródeł pozyskiwania funduszy. Pierwsze to kapitały własne, które są wynikiem rentowności przedsiębiorstwa i z drugiej strony środki obce, czyli dotacje z funduszy unijnych oraz kredyty inwestycyjne zaciągane w instytucjach finansowych. Bardzo ważną kwestią jest również proces planowania. Podzieliłem się z Państwem moją obawą o dzisiejszym braku informacji dotyczących nowych programów unijnych, ich zasadach, który znacząco komplikuje planowanie rozwoju w horyzoncie średnio i długookresowym. Warto zauważyć, że kwestia ta staje się bardzo istotna w związku z kończącym się trzyletnim okresem taryfowym, a co za tym idzie koniecznością opracowania nowych wieloletnich polityk inwestycyjnych, które są nieodłącznym elementem aplikacji o zatwierdzenie cen.

Jako prezes Wodociągów Miasta Krakowa od wielu lat współpracuje Pan ze środowiskiem naukowym, jest Pan m.in. Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego. Proszę wymienić najważniejsze przedsięwzięcie realizowane wspólnie ze środowiskiem naukowym.

Osobiście jestem zdania, ze współpraca biznesu ze światem nauki jest niezwykle istotna w prowadzeniu każdego rodzaju działalności. Podczas zderzenia nauki z praktyką, ale takiego pozytywnego, mogą powstać naprawdę ciekawe, a przede wszystkim bardzo wartościowe projekty i pomysły. Branża wodociągowo-kanalizacyjna może być tego przykładem. Współpracujemy z uczelniami między innymi w obszarze zarządzania – i tu mogę pochwalić się dużą realizacją – programem poprawy efektywności zarządzania systemem wynagradzania w Spółce. Projekt ten opierał się nie tylko na wartościowaniu metodami zakładowymi stanowisk pracy, ale także budowaniu profilowania kompetencyjnego, systemu ocen, a zwieńczony jest realizacją dużego programu Akademii Sukcesji, czyli budowania zespołu kompetencji u przyszłej kadry kierowniczej. Współpracujemy również z uczelniami technicznymi. I tu, mając na uwadze światowe trendy związane z samowystarczalnością energetyczną, jako flagowy przykład podam projekt naukowo-badawczy „Energetycznie pasywna oczyszczalnia ścieków”, dofinansowywany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a realizowany w ramach konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą. Oczyszczalnię ścieków Płaszów wyposażyliśmy w dwie dodatkowe turbiny biogazowe, turbinę na wylocie ścieków oczyszczonych i termoogniwa, które wytwarzają energię elektryczną. Zainstalowaliśmy również zintegrowany system efektywności energetycznej do sterowania monitoringiem sprawności i optymalizacji pracy układów technologicznych oczyszczalni. Jego główne zadanie to maksymalizacja efektu energetycznego na obiektach technologicznych, co pozwala nam na znaczną optymalizację kosztów. Nie będę teraz wymieniał wszystkich projektów realizowanych z uczelniami technicznymi, natomiast chcę podkreślić dobrą współpracę z wcześniej wspomnianą Akademią Górniczo-Hutniczą, jak i z Politechniką Krakowską. Ich zespoły specjalistów angażują się w projekty związane z rdzeniem naszej działalności, którym jest uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków.

Wodociągi Miasta Krakowa znalazły się w gronie wyróżnionych w XVII edycji Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki w 2019 roku. Jakie osiągnięcia Spółki zdecydowały o przyznaniu tak zaszczytnego wyróżnienia?

Od kilku już lat jesteśmy dostrzegani i doceniani w tym rankingu, co nas ogromnie cieszy. Co roku oceniani jesteśmy w kategorii Perły Duże. Jesteśmy firmą z wieloletnią historią i bogatą tradycją, która równocześnie jest nowoczesna, stabilna finansowo i co ma ogromne znaczenie, ciągle się rozwija. Wykorzystujemy najlepsze technologie, realizujemy wielomilionowe inwestycje w ramach długoletnich strategii, nieustannie się doskonalimy, dbamy o naszych pracowników. Wydaje mi się, że właśnie te aspekty zdecydowały o naszym wysokim miejscu w rankingu. Nie wchodząc w szczegóły, rozwijamy się w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, dbając o wszystkich naszych interesariuszy i środowisko naturalne.

Spółka realizuje projekt pt. „Inteligentny system sterowania siecią wodociągową”. Jakie są najważniejsze założenia i planowane efekty tego przedsięwzięcia?

To projekt, nad którym obecnie pracujemy. Ma dla nas duże znaczenie, ponieważ jego implementacja pozwoli na efektywne zarządzanie siecią i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw wody. Będzie miała też niebagatelny wpływ na koszty, ponieważ model pozwala przewidywać uszkodzenia przewodów oraz optymalizować kontrolę ciśnienia na rzecz trwałego ograniczenia strat wody. Jego skuteczne wdrożenie połączone jest z prowadzeniem kalibracji modelu hydraulicznego, obejmującej m.in. wykonanie pomiarów na sieci wodociągowej. My już te działania mamy za sobą. W listopadzie chwilowo zmieniliśmy strefy zasilania z poszczególnych zakładów, co proszę mi wierzyć, było dla nas sporym wyzwaniem. Kraków jest zasilany w wodę przez cztery zakłady uzdatniania, a długość sieci wodociągowej wynosi prawie 2300 km. Mówię to po to, by pokazać skalę tych działań w naszym przypadku. Na szczęście, wszystko przebiegło zgodnie z planem, bez większych problemów. Mamy wyniki pomiarów, teraz wprowadzamy je do modelu. Chętnie opowiedziałbym o rozwoju naszej aktywności w obszarze wód opadowych, ale to już temat na odrębną rozmowę.