We Wrocławiu powstała pierwsza w mieście słoneczna elektrownia na dachu wieżowca

Możliwość komentowania We Wrocławiu powstała pierwsza w mieście słoneczna elektrownia na dachu wieżowca została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

To pilotażowy projekt z ogólnopolskiego programu PROSUMENT. – Na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej zarządzanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe zostało zamontowanych 153 paneli fotowoltaicznych – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Fundusz wypłacił na realizację tej inwestycji około 240 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty jest bezzwrotną dotacją, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka (spłacana przez 9 lat). Instalacja ma całkowitą moc blisko 40 kW. Prąd z Odnawialnych Źródeł Energii posłuży do oświetlenia części wspólnych budynku m.in. korytarzy, wind czy maszynowni. Na Świeradowskiej dzięki wykorzystaniu energii ze słońca do powietrza trafi mniej gazu cieplarnianego CO2 – ponad 30 ton na rok. Zyska nie tylko środowisko. Spółdzielcy będą sprzedawać nadwyżki energii do sieci.

Planujemy, że nakłady poniesione na inwestycję zwrócą się po około 6 latach. Już w następnym roku mieszkańcy zapłacą niższe rachunki za energię elektryczną a po spłacie pożyczki ta opłata może być symboliczna – mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Instalacja na wieżowcu ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę elektrowni słonecznych także na 13 następnych budynkach przy ulicach m.in.: Zielińskiego, Swobodnej i Studziennej.  Zostanie tam zamontowanych 1750 paneli słonecznych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 454 kW. Dzięki tym inwestycjom ograniczona zostanie roczna emisja CO2 o około 360 ton na rok.

Całkowity koszt instalacji został oszacowany na około  2,7 mln złotych. Spółdzielcy złożyli wniosek o dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach programu PROSUMENT na dotację w wysokości ponad miliona złotych oraz preferencyjnej pożyczki w wysokości 1,6 mln zł. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 roku.

Ze środków programu PROSUMNET mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku.

O środki z tego programu do tej pory zawnioskowały spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nabór wniosków trwa do 31.10.2016 r., umowy będą zawierane z beneficjentami do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r.