VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – podsumowanie | Kapital Polski

VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – podsumowanie

Komentarzy (0) Biznes, galeria

Około 7 tysięcy zarejestrowanych uczestników, kilkuset zagranicznych gości, ponad 80 sesji tematycznych i wydarzeń towarzyszących, 120 wystawców na Targach Biznes Expo. Obrady z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego, Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara i Jerzego Buzka. Ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, kilkunastu prezydentów miast, eksperci z kraju i zagranicy. Ludzie świata mediów, biznesu i nauki. Podczas trzech dni Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach rozmawiano o teraźniejszości i przyszłości gospodarki Śląska, Polski i Europy.

Najpopularniejszymi sesjami tematycznymi okazały się te poświęcone tematyce IT, prowadzone m.in. przez ekspertów z Facebooka i Googla.

– Potwierdzeniem, że tematyka, którą zaproponowaliśmy podczas tegorocznego Kongresu była trafiona, jest frekwencja. W wymiarze praktycznym, dla przedsiębiorców, był on sukcesem. Wyjątkowa była sesja inauguracyjna, która z jednej strony dotykała spraw globalnych, a z drugiej Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który będą realizować mali i średni przedsiębiorcy – mówi Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora Kongresu. – To, że rozmowa miała charakter merytoryczny, a nie polityczny, mimo że wziął w niej udział wicepremier Piotr Gliński i 4 byłych premierów, pozwala sądzić, że tworzymy na Kongresie modelowe rozwiązania do dyskusji publicznej, której przecież w Polsce tak brakuje.

Pierwsza z polityczno-gospodarczych debat podczas sesji inauguracyjnej dotyczyła miejsca małej i średniej przedsiębiorczości w nowym środowisku międzynarodowym. Wzięli w niej udział m.in. Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP oraz Jerzy Buzek, europoseł.

Tadeusz Donocik

W drugiej debacie, poświęconej Planowi na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uczestniczyli wicepremier Piotr Gliński oraz byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Hausner, Janusz Piechociński i Janusz Steinhoff. Spotkanie poprowadził Kamil Durczok.

– Musimy wyjść z pułapki średniego rozwoju, musimy przeskoczyć te ograniczenia, które dotykają krajów takich, jak Polska. I w tym wszystkim sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szalenie istotny. On także znajduje miejsce w naszym programie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju środki wsparcia – powiedział wicepremier Piotr Gliński i dodał, że rządowy Plan Odpowiedzialnego Rozwoju jest jednym z filarów obecnej polityki państwa, w którym bardzo ważne miejsce zajmują właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Europejski Kongres MŚP

Wśród ponad 80 wydarzeń największym zainteresowaniem cieszyły się panel o pomocy prawnej dla przedsiębiorców, sesje poświęcone ekonomii współdzielenia, górnictwu, metropoliom, smart city, bezpieczeństwu biznesu w świecie internetu i nowych technologii, firmom rodzinnym oraz szkolnictwu zawodowemu.

Wysoką frekwencją cieszyły się także spotkania z Jarosławem Kuźniarem, Robertem Makłowiczem i Tomaszem Koniorem, na sesji poświęconej sektorowi kosmicznemu w Polsce, a także dotyczącej problemu jakości powietrza w miastach.

Europejski Kongres MŚP

Już po raz czwarty w ramach Kongresu odbyła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, której głównym punktem było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego wspierania i kreowania innowacji. Po zakończeniu obrad zostało podpisane porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy województwem śląskim a Stanem Nevada. Celem umowy jest zwiększenie współpracy w obszarze nauki, kultury i gospodarki.

Innym istotnym punktem Kongresu było wręczenie wyróżnień w ramach Programu „Samorząd, który wspiera MŚP”. Przyznanych zostało pięć wyróżnień w kategorii „Miasto” oraz po jednym w kategoriach: „Gmina miejsko-wiejska” i „Gmina wiejska”. W tym roku były to: Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Cieszyn, Czeladź, Gliwice, Olesno i Jasienica.

Europejski Kongres MŚP

Kongresowi jak co roku towarzyszyły Targi Biznes Expo, które zgromadziły ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy. Dużym zainteresowaniem obok ofert wystawców z różnych branż cieszyły się wykłady ekspertów z zakresu marketingu, sprzedaży i HR. Odwiedzający mogli również zasięgnąć porady na Targowej Wyspie Wiedzy i pozyskać nowe kontakty w Strefie Networkingu i B2B.

Wydarzenie odbywało się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego.

Europejski Kongres MŚP

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *