Sztuczna kość z Lublina może uratować pacjenta przed kalectwem i amputacją

Możliwość komentowania Sztuczna kość z Lublina może uratować pacjenta przed kalectwem i amputacją została wyłączona Aktualności, Nauka, Zdrowie

Medical Inventi otrzymała Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda wręcza Nagrodę Gospodarczą Prezesowi Medical Inventi, Maciejowi Manieckiemu Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Podczas Kongresu 590 w Rzeszowie/Jasionce, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda uhonorował spółkę Medical Inventi S.A w Nagrodą Gospodarczą w kategorii Badania i Rozwój. Spółka, zgłoszona do konkursu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, znalazła się w gronie 7 zwycięzców wybranych z ponad 160 zgłoszeń. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa w ciągu szesnastu edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel przyznawania Nagród do dzisiaj pozostaje niezmienny – wspierać polskich przedsiębiorców i wyróżniać tych najlepszych. Była to XVII edycja tego wydarzenia. Nagroda jest kolejnym wielkim wyróżnieniem dla spółki i impulsem dla jej planów rozwojowych na najbliższe lata.12 lutego br.

Spółka otrzymała również nagrodę główną podczas XXI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”. Jest to konkurs promujący najbardziej innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym. Medical Inventi jest spółką typu spin-off, powstałą w wyniku połączenia środowiska nauki (naukowcy wynalazcy i autorzy patentu: prof. dr hab. Grażyna Ginalska dr hab. Anna Belcarz, Uniwersytet Medyczny w Lublinie) i prywatnego kapitału.

Działalność Spółki skupiona jest na rynkowym wykorzystaniu chronionego prawnie (patentami polskim oraz europejskim) wynalazku o nazwie handlowej FlexiOss®. Prace nad nim trwały od 2004 roku. Kierowała nimi profesor Grażyna Ginalska, kierownik Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

FlexiOss® zwany popularnie „sztuczną kością”, fot. mat. prasowe

FlexiOss® zwany popularnie „sztuczną kością”, to materiał kościozastępczy, który po wszczepieniu korzystnie integruje się z kością pacjenta i daje efekt tworzenia się kości własnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu, co w szczególności oszczędza pacjentowi dodatkowego stresu i bólu. Kompozyt z powodzeniem wszczepiono kilku pacjentom ratując ich przed kalectwem i amputacjami. Wynalazek ten już określa się mianem przełomowego w medycynie. Sztuczna kość, podobnie jak kość naturalna, jest zbudowana z fosforanu wapnia. W stanie suchym jest bardzo twarda, w czasie operacji natomiast można ją elastycznie formować. W ten sposób skutecznie uzupełniane są ubytki w kośćcu, a nawet można wstawiać materiał w miejsce całkowicie uszkodzonych kości.Innowacyjny materiał implantacyjny jakim jest FlexiOss® pozwala na skuteczne leczenie ubytków kostnych nie narażonych na silne obciążenia mechaniczne. Może pokrywać ubytki do długości 5-7cm. Jest to preparat przeznaczony do wykorzystania w szczególności jako wypełniacz ubytków powstałych w wyniku urazów (np. komunikacyjnych) w obrębie kości kończyn i kości twarzoczaszki, a także z usunięcia zmienionych nowotworowo obszarów tkanki kostnej i cyst pozapalnych. To preparat dla chirurgii urazowej, ortopedii, chirurgii twarzowo- -szczękowej i chirurgii weterynaryjnej.

Potencjalnym zastosowaniem FlexiOss® może być także terapia uszkodzeń kostnych wynikających z nadmiernej osteoporotycznej łamliwości kości. Zabiegi w chirurgii stomatologicznej z udziałem biomateriału FlexiOss® mogą dotyczyć wypełnień ubytków po torbielach lub leczenia przetok ustno-nosowych. Istnieje także potencjalne zastosowanie kompozytu jako wypełnienie rusztowań tytanowych lub poliestrowych stosowanych w chirurgii i implantologii. W Klinice Chirurgii Urazowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w okresie od kwietnia 2013roku do lutego 2014roku zoperowano pięciu pacjentów stosując materiał kościozastępczy stworzony i opatentowany przez Zakład Biochemii UM w Lublinie. U wszystkich wspomnianych pacjentów występowały pourazowe ubytki kostne wraz z zaburzeniami zrostu. W wynikach badań pooperacyjnych nie stwierdzono u żadnego pacjenta odchyleń od normy, nie zaobserwowano odczynów alergicznych, objawów infekcyjnych ani innych powikłań. Spółka aktualnie jest w trakcie procesu certyfikacji swojego produktu. Jest to proces długotrwały i bardzo wymagający. Zostanie on prawdopodobnie zakończony w maju 2020 roku. Do tego czasu przed Spółką wiele wyzwań, również z pozyskaniem kapitału do realizacji dalszych planów na przyszłość.