Sukcesorzy firm rodzinnych na II Kongresie Next Generation

Komentarzy (0) Aktualności, Polski Kapitał

Już za tydzień, 19 października, w Poznaniu rozpocznie się II Ogólnopolski Kongres Next Generation – wydarzenie organizowane przez Instytut Biznesu Rodzinnego dla sukcesorów firm rodzinnych. Wśród uczestników wiodące polskie firmy z całej Polski, a wśród prelegentów młodzi liderzy, którzy na co dzień odnoszą sukcesy w pracy w firmie rodzinnej, m.in. Michał Zajezierski (Nowel, dostawca pieczywa m.in. dla Lidla), Tomasz Kwiatkiewicz (YES, producent biżuterii) czy Aleksandra Michalczewska – Kucharska (Michalczewski, producent autobusów). W czasie dwudniowego eventu uczestnicy będą wspólnie szukać dróg rozwoju osobistego oraz biznesowego.

„Pracując z firmami rodzinnymi widzę pasję i zaangażowanie młodych liderów, ich determinację w dążeniu do celu, chęć rozwoju i ogrom wysiłku, który wkładają w przedsiębiorstwa rodziców – często jeszcze studiując czy zdobywając doświadczenie na etacie w innych przedsiębiorstwach. Właśnie tych młodych przedsiębiorczych ludzi gościmy na Kongresie Next Generation. To oni są motorem zmian sukcesyjnych w swoich firmach – jako pierwsi mówią +Tato / mamo, do sukcesji musimy się przygotować+” – mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

A skala wyzwań sukcesyjnych w Polsce jest ogromna i nie można jej bagatelizować. Szczególnie, że w naszym państwie funkcjonuje niemal 2,2 mln firm, których właścicielami są rodziny, a ponad 800 tysięcy z nich mówi o sobie, że jest firmą rodzinną. Według badań i prognoz ponad połowa właścicieli rodzinnych firm w ciągu najbliższych kilku lat będzie chciało przekazać stery biznesu kolejnemu pokoleniu. Jednak, jak wynika z badania przedsiębiorczości studentów GUESSS przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, zaledwie 8,1% sukcesorów deklaruje chęć przejęcia firmy po rodzicach. Pozostali, choć nie wykluczają zaangażowania w firmę rodzinną w przyszłości, wciąż szukają swojej ścieżki kariery. Wszystkim z „genem przedsiębiorczości” odziedziczonym po rodzicach, którzy chcą rozwijać własne kompetencje managerskie, pomaga Instytut Biznesu Rodzinnego organizując Kongres Next Generation oraz roczny program managerski Akademia Sukcesora.

Program Kongresu w dniach 19-20 października w Poznaniu to połączenie prelekcji opowiadających historie sukcesyjne, dwóch paneli dyskusyjnych na temat budowania autorytetu młodego następcy oraz sposobów, jak wyprowadzić firmę na szerokie wody, a także kreatywnych warsztatów prowadzonych przez ekspertów pozwoli sukcesorom uczyć się od najlepszych. Będzie też okazja do wymiany myśli i nawiązywania nowych kontaktów, które mogą zaowocować w przyszłości – podczas przerw, lunchów oraz 19 października na imprezie sukcesorów w klubie Pacha w Poznaniu.

„Wymiana doświadczeń, rozmowy o codziennych sprawach, sposoby na rozwiązywanie trudnych sytuacji, pomysły na rozwój biznesu i dodanie wiatru w skrzydła, że dasz radę poprowadzić rodzinny biznes mimo przeciwności i trudności, które napotkasz – to wszystko i wiele więcej otrzymałam uczestnicząc w NextG” – komentuje zeszłoroczny Kongres Paulina Żurowska – Wrzesińska, sukcesorka i v-ce prezes Altom sp. z o.o. sp.k.

Organizator informuje, że na wydarzenie są jeszcze ostatnie miejsca – zapisać można się przez stronę www.nextg.pl. Tam znaleźć można również szczegółowy program, sylwetki prelegentów oraz informacje organizacyjne.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *