Sława – idealne miejsce do wypoczynku i rozwoju biznesu

Możliwość komentowania Sława – idealne miejsce do wypoczynku i rozwoju biznesu została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje, Samorząd

Podczas Wielkiej Gali „Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP” gmina Sława została nagrodzona w kategorii Samorząd 30-lecia Polskiej Transformacji. Statuetkę odebrał Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła. Gala odbyła się 24 stycznia w Sangate Hotel Air – port w Warszawie pod hasłem „1989 -2019 zaczęło się w Polsce…”.

Burmistrz Cezary Sadrakuła

Burmistrz Cezary Sadrakuła fot. mat. prasowe

Zaszczytny tytuł Samorządu 30-lecia to wielkie wyróżnienie dla gminy Sława, docenienie zmian, które zaszły przez ostatnie trzy dekady. Organizatorem była Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Mazowieckie Zrzeszenie Handlu, Przemysłu i Usług. Gmina jest także laureatem innych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. „Top 10 Polskiego Samorządu 2018” czy „Wzorowa Gmina”.

Sława jest piękną, malowniczą miejscowością położoną nad brzegami Jeziora Sławskiego, na styku województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Jak na gminę o bogatych walorach przyrodniczych przystało Sława dba o ekologię. Od dwóch lat realizowany jest gminny program wymiany pieców. Przy współudziale środków unijnych gmina inwestuje w termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w kolejnych obiektach użyteczności publicznej.

Gmina jest dobrym miejscem do rozwijania biznesu. Określa się ją mianem „Zagłębia mięsnego” z racji licznie działających tam zakładów mięsnych. W Sławie swoje siedziby mają znane w całej Polsce firmy: Balcerzak Sp. z o.o., Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Sława” Sp. z o.o., Hodowla i Ubój Indyka Bodama Sp. z o.o., Lema Food Company Sp. z o.o. Poza działalno – ścią licznych masarni znana jest również firma Hajduk Grupa Producentów Piecza – rek Sp. z o.o.

Najbardziej rozpoznawalnym atutem gminy jest Jezioro Sławskie, które jest największym akwenem w południowo-zachodniej Polsce (powierzchnia 854 ha), zwane przez wielu Śląskim Morzem. Już od wielu lat przyciąga turystów jak magnes. Akwen cechuje się także jednym z najdłuższych sezonów kąpielowych w Polsce. Samorządowcy sporo inwestują w rozwój tych terenów. Najlepszym przykładem jest miejska plaża w Sławie. Pojawiły się tam nowe parasole trzcinowe, przebieralnie, ławki, ale przede wszystkim wiele ton nowego piasku. W 2016 r. oddano do użytku elektryczny wyciąg do nart wodnych WakePark Sława. Kapitalny remont przeszedł pomost. Ku końcowi zmierza budowa nowej plaży o długości ponad 200 metrów wraz z kamienną promenadą oraz ponad 50-metrowym pomostem. Wszystko ma kosztować prawie 5 milionów złotych. W 2019 r. ruszyła kolejna inwestycja pn. „Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Sławie”, w ramach której zostaną wymienione nawierzchnie alejek parkowych, przeprowadzony zostanie remont części infrastruktury oraz nasadzenia i pielęgnacja zieleni, monitoring, oświetlenie i wiele innych. Koszt tej inwestycji to 3,6 miliona złotych.

Gości, turystów i sportowców przyciągają do Sławy także różnorodne atrakcje i wydarzenia, jak na przykład: Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego, Triathlon Sława, czy Ogólnopolski Festiwal Bluesowy Las, Woda & Blues.

Międzynarodowy Kongres Brydża Spor – towego to 10-dniowy turniej z wieloletnią tradycją. W 2019 r. turniej odbył się w Sławie już po raz 62. Jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Co roku przyciąga pasjonatów brydża z Polski i zza granicy. Triathlon Sława jest organizowany w Sławie od 22 lat przez Jerzego Górskiego (bohater filmu „Najlepszy”), to jedna z najważniejszych aren triathlonowych zmagań w Polsce.

W ubiegłym roku odbyła się już XIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Bluesowego Las, Woda & Blues. Impreza ta co roku ściąga do Sławy fanów z całej Polski. Na sławskim rynku powstała pierwsza w Polsce Aleja Gwiazd Bluesa, gdzie swoje dłonie odciskają największe polskie gwiazdy bluesowe. Oprócz muzycznych atrakcji, podczas festiwalu Las Woda & Blues odbywają się również liczne zloty motoryzacyjne. Inną imprezą kulturalną o ponadregio – nalnej randze jest Lubuskie Święto Pieśni Festiwal Muzyki Chóralnej. W 2019 r. miała miejsce VIII odsłona Festiwalu, w którym udział wzięły chóry z całej Polski i zza granicy.

Do Sławy warto zajrzeć szczególnie w pierwszy weekend sierpnia, kiedy orga – nizowane są „Dni Sławy – Lato bez Gra – nic”. W tych dniach odbywają się liczne zawody sportowe, regaty żeglarskie, wernisaże. W sobotnie popołudnie ulicami miasta przechodzi barwny korowód jedna z wizytówek „Lata bez granic”, a zwieńczeniem obchodów są występy kabaretowe i koncerty największych gwiazd, a na zakończenie – pokaz fajerwerków na plaży miejskiej.

Liczba i różnorodność organizowanych tu imprez usatysfakcjonuje najbardziej wymagających turystów, a malownicze położenie miasta i urokliwy nastrój sprawią, że Ci, którzy raz zasmakują w Sławie, wrócą tutaj ponownie.