Przekaż 1 procent podatku potrzebującym

Możliwość komentowania Przekaż 1 procent podatku potrzebującym została wyłączona Aktualności, Prawo i Podatki

W związku z epidemią korona wirusa zmieniły się terminy złożenia rocznych zeznań podatkowych: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 oraz zapłata podatku z tytułu przychodów wykazanych w tych deklaracjach po 30 kwietnia i nie później niż 1 czerwca 2020 r. Nie zostaniemy zatem ukarani jeśli deklaracji i zapłaty podatku dokonają miesiąc później, niż w latach poprzednich.

Autyzm 1% baner

Dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT. Składając zeznania możemy również przekazać 1 procent naszego podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Obdarowanie takiej organizacji nic nas nie kosztuje, po prostu część naszego podatku nie trafia do Skarbu Państwa, ale właśnie do wybranej przez nas organizacji. Bardzo chętnie korzystamy z takiej możliwości. Po raz pierwszy 1 procent podatku można było przekazać w 2004 roku. Zrobiło to 80 tysięcy podatników przekazując niebagatelną kwotę 10,4 mln złotych na cele społeczne. W 2019 roku, darczyńców było już 14,5 miliona! Składając zeznania podatkowe za 2018 rok przekazali oni organizacjom pożytku publicznego ogromną kwotę 875 milionów złotych. W roli darczyńcy może wystąpić każdy podatnik rozliczający się poprzez skalę podatkową, czyli poprzez formularz PIT z opodatkowaniem 18% i 32%, ale także poprzez podatek liniowy, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jak również podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT tzn. zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe. Przekazanie 1 procenta jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić dwa pola w formularzu PIT wpisując: numer KRS organizacji pożytku publicznego oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% naszego podatku. Oznacza to, że możemy również przekazać kwotę niższą od 1 procenta naszego podatku. Jeżeli składamy więcej niż jeden formularz – w każdej składanej deklaracji może również przekazać 1% podatku wykazanego w tej deklaracji – na rzecz innej organizacji pożytku publicznego. W formularzu możemy również zaznaczyć, że chcemy również przekazać swoje dane osobowe obdarowywanej organizacji, choć oczywiście nie musimy tego robić.

Pomoc w walce z epidemią

Przedsiębiorcy, którzy przekażą kupione lub wyprodukowane przez siebie towary przyczyniające się do ratowania ludzkiego życia, mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Finansów. Takie darowizny zostają objęte „zerową” stawką VAT. Rozporządzenie ma moc wsteczną. Stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. Przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia, jeśli darowizny dokonywane są na rzecz: Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, Szpitali zakaźnych – przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne).