Projekt: Katowice Miastem Fachowców

Możliwość komentowania Projekt: Katowice Miastem Fachowców została wyłączona Aktualności, Nauka

Urząd Miasta Katowice podpisał porozumienie z dziesięcioma podmiotami gospodarczymi o przystąpieniu do realizacji pilotażowego projektu, mającego na celu zwrócenia szczególnej uwagi na znaczenie szkolnictwa branżowego i technicznego w procesie rozwoju gospodarczego.

fot. mat. prasowe

– Istotnym elementem rozwoju gospodarki jest dobre przygotowanie kadry, które odbywa się na poziomie kształcenia wyższego, ale także wcześniej w szkołach średnich. Na dzisiejszym rynku pracy poszukiwani są specjaliści branżowi, których chcemy w Katowicach kształcić – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że projekt ma zachęcić młodzież stojącą przed wyborem dalszej ścieżki edukacji do podejmowania kształcenia w szkołach branżowych oraz technicznych poprzez pokazanie im atrakcyjnych perspektyw zawodowych. Ponadto projekt, który w szkołach będzie realizowany od rozpoczynającego się za kilka dni roku szkolnego ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie dualnego systemu kształcenia, a także ukazanie bogatej oferty miasta Katowice w zakresie możliwości rozwoju zawodowego.

– Adresatami projektu i uczestnikami wizyt studyjnych u Partnerów będą uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów – mówi Sławomir Witek, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu. – Wizyty te będą okazją do poznania m. in. specyfiki danego zawodu, organizacji dnia pracy oraz rozmowy z samym pracodawcą. Uczniowie będą mogli poznać takie zawody jak: kucharz, hotelarz, kelner, handlowiec, mechatronik, automatyk, manewrowy, ustawiacz, rewident taboru, maszynista, dyspozytor, górnik, mechanik, murarz, tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, technik obsługi turystycznej, monter, elektromonter, spawacz, elektryk, energetyk, lakiernik oraz blacharz – dodaje naczelnik. Realizacja wizyt studyjnych planowana jest w okresie od września 2018 r. do listopada 2018 r. Podsumowanie projektu odbędzie się w ramach festiwalu Sięgnij po zawód, podczas którego Partnerzy będą mieć możliwość zaprezentowania profilu swoich działalności. Partnerami projektu są: BFC Nieruchomości, GASTRO-MAR s. c., Orbis S. A. Oddział Novotel Katowice Centrum, ifm electronic Sp. z o. o., Polska Grupa Górnicza S. A., PKP CARGO S. A. Południowy Zakład Spółki, Pro Inwest Sp. z o. o., Śląska Izba Turystyki, Tauron Polska Energia S. A. oraz TP-Auto-Kompleks.

fot. mat. prasowe

Projekt czteroetapowy:

  • Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce wyboru dalszej ścieżki edukacji, podczas której uczniowie otrzymają informatory z ofertą edukacyjną miejskich szkół technicznych i branżowych I stopnia.
  • Wizyta studyjna w firmie/instytucji, gdzie uczniowie poznają zawód od praktycznej strony w wieloaspektowym wymiarze.
  • Wizyta w szkole branżowej I stopnia/szkole technicznej kształcącej w zawodzie, którego dotyczyła wizyta studyjna.
  • Lekcja wychowawcza mająca na celu podsumowanie powyższych etapów.

W 2018 roku projekt będzie realizowany jako pilotaż i stanowi odpowiedź na zmiany widoczne na rynku pracy. Obecnie  można zaobserwować wyraźny deficyt pracowników trudniących się zawodami rzemieślniczymi, stanowiącymi podstawę prawidłowego rozwoju gospodarczego. Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu  zwiększenie liczby rzemieślników w mieście, zmniejszenie odpływu młodych ludzi do innych miast w celu znalezienia pracy w zawodzie, przywrócenie równowagi  na rynku pracy oraz przyczynią się do rozwoju gospodarczego Miasta Katowice.

Materiały: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice przy współpracy z Wydziałem Obsługi Inwestorów

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone