Premier Mateusz Morawiecki Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy

Możliwość komentowania Premier Mateusz Morawiecki Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy została wyłączona Aktualności, Biznes

Decyzją Rady Programowej XXIX Forum Ekonomicznego – „Człowiekiem Roku” został Mateusz Morawiecki. Nagrodę wrę­czyła Premierowi RP – marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Mateusz Morawiecki. Premier RP fot. mat. prasowe

W gronie nominowanych do nagrody znaleźli się m.in. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, były I prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz oraz minister rozwoju Jerzy Kwieciński.

– W 2018 roku Polska pokazała lwi pazur, zawdzięczamy to przedsiębiorcom, którzy biorą byka za rogi, którzy biorą ryzyko na siebie. To także nagroda dla nich – mówił premier odbierając nagrodę.

Mateusz Morawicki doceniał walory Kryni­cy-Zdroju. Podkreślił, że z radością pojawia się na Forum Ekonomicznym, najbardziej cieszą go jednak ambitne plany polskich przedsiębiorców, którzy często – właśnie w Krynicy – o nich mówią.

Patrząc na ewolucję polskiej gospodarki możemy mieć nadzieję, że za kilkanaście lat będziemy na poziomie rozwoju gospodarczego państwa Europy Zachodniej – mówił szef rządu.
Morawiecki podkreślił, że jest najbardziej zadowolony ze zmniejszenia poziomu bezro­bocia. Po raz pierwszy w historii ostatnich 30 lat bezrobocie jest niższe niż wzrost go­spodarczy. – O to nam właśnie chodzi, żeby było jak najniższe, a wzrost gospodarczy jak najwyższy, przy możliwie zrównoważonych finansach publicznych – wskazał.
W styczniu Premier Mateusz Morawiecki został również laureatem nagrody Człowie­ka Roku „Gazety Polskiej” 2018. Morawiecki tytuł otrzymał za walkę z mafiami wyłudza­jącymi VAT.

Rząd kierowany przez Mateusza Morawiec­kiego odnotował wiele sukcesów. Dzięki wzrostowi PKB i uszczelnieniu systemu podatkowego była możliwa realizacja pro­gramów społecznych o takiej skali jak 500+ czy trzynasta emerytura. Do tego dochodzi jeszcze bardzo kosztowne dla budżetu obni­żenie wieku emerytalnego.
Mimo ogromnego zwiększenia wydatków na cele społeczne finanse publiczne znajdują się w nadspodziewanie dobrym stanie. Deficyt całego sektora spadł w 2018 r. do niskiego poziomu 0,4 proc. PKB, a dług państwa ciągle spada w relacji do PKB.

Przed premierem jednak ciągle jest sporo wyzwań. W expose, 12 grudnia 2017 roku Mateusz Morawiecki powiedział:
Państwo wraca do gry na poważnie. Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza teraz również przedsiębiorcze państwo. To państwo wylało fundamenty pod sukces amerykańskiej Doliny Krzemowej czy izra­elskiej innowacyjności, czy przemysłu kore­ańskiego albo niemieckiego. Trzeba znaleźć złoty środek między państwem minimum, które opuszcza swoich obywateli, jak to często bywało w naszej ostatniej przeszłości, a ociężałym państwem biurokratycznym. Nie chcemy ani jednego, ani drugiego