Powiat wrocławski – dobry klimat do inwestowania

Możliwość komentowania Powiat wrocławski – dobry klimat do inwestowania została wyłączona Inwestycje, Samorząd

Powiat wrocławski może poszczycić się mianem jednego z najlepiej rozwijających się powiatów w Polsce. W ciągu ostatnich lat swój kapitał ulokowało  na tym obszarze wiele znanych koncernów światowych, co otworzyło drogę do dynamicznego rozwoju powiatu. O tym co złożyło się na sukces gospodarczy tego obszaru rozmawiamy z Romanem Potockim, starostą Powiatu Wrocławskiego.

Panie starosto, trudno polemizować ze statystykami, a przecież te sytuują powiat wrocławski w ścisłej czołówce krajowej jeżeli chodzi o dane społeczno-gospodarcze. Stały wzrost liczby pomiotów gospodarczych, dodatnie saldo migracji, zwiększająca się liczba mieszkańców, stopa bezrobocia oscylująca wokół 3 % – taka sytuacja ciągle pozostaje w sferze marzeń wielu samorządowców. Co tak naprawdę przesądziło o sukcesie gospodarczym powiatu wrocławskiego?

Na pewno jednym z kluczowych czynników, który po dziś dzień przyciąga zainteresowanie inwestorów powiatem jest jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia, w niedalekiej odległości od granic z Niemcami i Czechami. Niewątpliwie istotnym elementem jest również proinwestycyjne nastawienie władz samorządowych zarówno ze strony gmin jak i powiatu.  W powiecie wrocławskim zawsze stawialiśmy na współpracę. Dzięki mądrym, czasami odważnym decyzjom samorządowców od wielu lat obserwujemy wzmożony proces inwestycyjny w powiecie, który przynosi wymierne korzyści w postaci nowych miejsc pracy, czy dobrze rozwiniętej infrastruktury.

Z oferty gospodarczej powiatu skorzystało już wiele światowej rangi inwestorów.  W ostatnich latach dołączyła do nich grupa LG, Amazon, Nestlé Purina. Obecność tak znanych firm zapewne przyciąga kolejnych inwestorów…

Zdecydowanie tak. Należy jednak pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze i o pozytywny wymiar współpracy z inwestorami trzeba ustawicznie  zabiegać. Rolą władz samorządowych jest budowanie dialogu i platformy współpracy z lokalnym biznesem. Od trzech lat organizujemy na przykład Forum Inwestycyjne Powiatu Wrocławskiego, na którym wspólnie z inwestorami i instytucjami otoczenia biznesu rozmawiamy o bolączkach inwestorów, a także prezentujemy różne formy i źródła wspierania ich działalności.

Inwestorzy bardzo cenią sobie również sprawną i szybką obsługę administracyjną…

Roman Potocki –  W naszym starostwie został powołany specjalny, interdyscyplinarny zespół ds. obsługi inwestora, którego zadaniem jest sprawnie i szybko przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny. Ponadto zadbaliśmy również o profesjonalne narzędzia informacyjne dla inwestorów. Od wielu lat funkcjonuje już tzw. wroSIP, czyli System Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego (www.wrosip.pl), dzięki któremu  każdy inwestor korzystając z internetu może wyszukać wszelkie informacje i mapy potrzebne przy planowaniu i realizacji inwestycji.

Nie bez znaczenia dla inwestorów jest również jakość infrastruktury, zwłaszcza drogowej…

Roman Potocki – Przykładamy bardzo dużą wagę do rozwoju i poprawy stanu naszych dróg. Pracy jest co niemiara, bowiem wzmożony ruch budowlany w powiecie zwłaszcza ze strony ciężkich pojazdów często powoduje ich degradację. Przy realizacji inwestycji drogowych staramy się wykorzystywać wszelkie możliwe źródła finansowania zarwano krajowe jak i unijne. Naszym nieocenionym partnerem są również gminy powiatu wrocławskiego, z którymi realizujemy obecnie specjalny program budowy chodników przy drogach powiatowych. Tego typu działania służą nie tylko budowaniu korzystnych warunków do rozwoju inwestycji, ale także poprawie bezpieczeństwa naszych mieszkańców, na czym nam szczególnie zależy.