Potencjał Oświęcimia jest coraz lepiej wykorzystywany | Kapital Polski

Potencjał Oświęcimia jest coraz lepiej wykorzystywany

Komentarzy (0) Samorząd

Z Januszem Chwierutem, Prezydentem Miasta Oświęcim rozmawia Ryszard Żabiński

Janusz Chwierut, prezydent miasta Oświęcim

 

Podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie  brał Pan udział w panelu poświęconym rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Jakie wnioski płyną z tej dyskusji? Czy polityka samorządów w tym zakresie, zgodnie z unijnymi zaleceniami, ma kompleksowy i zintegrowany charakter?

Rewitalizacja terenów zdegradowanych w miastach stanowi szansę na rozwój lokalny oraz stwarza warunki do wykorzystania istniejącego w nich możliwości.

Potencjał Oświęcimia koncentruje się zarówno wokół charakterystycznych dla sąsiedniego Śląska bogatych tradycji przemysłowych, jak i utożsamianej z Małopolską turystyki. Rozpoznawalność Oświęcimia w kontekście istnienia na jego obszarze Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest obecnie dominującym powodem odwiedzin miasta przez turystów. Były KL Auschwitz-Birkenau odwiedza rocznie ponad 2 mln turystów. Od kilku lat samorząd prowadzi intensywne działania zmierzające do zachęcenia turystów do pozostania tutaj dłużej i zwiedzenia Oświęcimia oraz poznania jego 800-letniej historii.

Jakie są doświadczenia  i osiągnięcia Oświęcimia w tym zakresie?

Projektem rewitalizacyjnym opartym na potencjale ruchu turystycznego Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, jest Oświęcimska Przestrzeń Spotkań. Jest to kompleksowy projekt rewitalizacyjny, w ramach którego planuje się zagospodarowanie przestrzeni miejskiej infrastrukturą tworzącą pomosty prowadzące od miejsca tragicznej historii do życia współczesnego miasta. Takie przedsięwzięcie to z jednej strony stworzenie „przestrzeni spotkań” służącej refleksji i szukaniu przesłania płynącego z Auschwitz, a z drugiej wykreowanie przestrzeni i obiektów dla mieszkańców miasta i osób go odwiedzających. Głównym elementem projektu jest kładka dla pieszych na rzece Sole autorstwa Jarosława Kozakiewicza. Obiekt ma formę wstęgi skręcającej się wokół własnej osi o 180 stopni w swej środkowej części, w dolnej części konstrukcji mostu znajduje się wąski korytarz co powoduje, że odwiedzający wchodzą w ciemne miejsce, a następnie zmierza ku światłu. Kładka połączy Miejsce Pamięci i miasto Oświęcim jako symboliczne przejście „od śmierci do życia”. Obecnie staramy się o dofinansowanie z środków UE dla tego niezwykłego projektu. Oświęcimska Przestrzeń spotkań jest projektem rewitalizacyjnym, którego celem jest wykreowanie nowych przestrzeni publicznych w mieście oraz wydłużenie czasu pobytu zwiedzających.

Kładka dla pieszych na rzece Sole autorstwa Jarosława Kozakiewicza, wizualizacja

Jakie są najważniejsze osiągnięcia Oświęcimia w latach 2014 – 2018, w czasie trwania Pana kadencji na stanowisku prezydenta miasta?

W ostatnich kilku latach miasto Oświęcim dynamicznie się rozwija, zarówno poprzez realizację inwestycji w sektorze prywatnym jak i publicznym. W marcu br. otwarta została 5 kilometrowa obwodnica miasta wraz z pierwszym oświęcimskim mostem na rzece Wiśle. Obwodnica jest jedną z kluczowych tras w Małopolsce Zachodniej, umożliwia lepsze skomunikowanie Oświęcimia z Krakowem i Śląskiem, a także ułatwia dojazd do firmy Synthos S.A. oraz miejskiej strefy gospodarczej.

W ubiegłym roku zakończyliśmy także modernizację krytej pływalni. Była to jedna z największych inwestycji sportowych w mieście. Koszt przebudowy obiektu wyniósł ponad 50 mln zł, z czego ponad 21 mln. pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzisiaj mieszkańcy, sportowcy oraz turyści mogą korzystać z nowoczesnego obiektu z basenem olimpijskim, strefą rekreacyjną i wypoczynkową.

W czasie tej kadencji zakończyliśmy realizację projektu poprawiającego warunki dla rozwoju biznesu w Oświęcimiu. Szczególnie intensywny progres zanotowała branża turystyczna, w tym usługi hotelowe. W 2017 r. otwarto m.in. 4 gwiazdkowy Hotel Imperiale, a w 2018 r. swoją działalność rozpoczął Hotel Hamptom by Hilton. Obecnie w Oświęcimiu mamy 5 hoteli oraz liczne hostele i apartamenty. Liczba miejsc noclegowych zwiększyła się z ok. 600 w 2016 r., do ok. 1500 w 2018 r.

Dużą wagę przywiązujemy do przestrzeni publicznych i aktywnego spędzania czasu wolnego. Realizujemy nowe parki i tereny rekreacyjne a oświęcimskie bulwary stały się ulubionym miejscem spędzania czasu przez mieszkańców jak i turystów.

Działania podjęte w sferze społeczno-gospodarczej przekładają się na wzrost jakości życia oświęcimian oraz lokalny rynek pracy.

Ta kadencja to także wysoka efektywność pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje infrastrukturalne, ale także działania w sferze społecznej i publicznej. W latach 2014-2018, miasto pozyskało ponad 65 mln zł ze środków unijnych oraz ponad 31 mln ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Przytoczone tutaj działania pokazują, iż Oświęcim ma ogromny potencjał i intensywnie się rozwija dlatego serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia naszego Oświęcimia.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *