Polska klinika w Ostravie leczy zaćmę

Możliwość komentowania Polska klinika w Ostravie leczy zaćmę została wyłączona Aktualności

Zaćma to problem wielu Polaków. Nie tyle sama choroba co termin wykonania zabiegu stanowi utrapienie pacjentów?
O tym, jakie terminy operacji wyznacza klinika w Ostravie i jakie standardy oferuje, o problematyce leczenia w Polsce oraz alternatywie w postaci zabiegu za granicą, porozmawiamy z Waldemarem Garwolem, założycielem polskiej kliniki „One Day Clinic”.

Ostrava-klinika, mat.prasowe

Czym dokładnie jest zaćma i jak kształtuje się skala problemu u naszych rodaków?

Zaćma jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu, która objawia się postępującym zmętnieniem soczewki oka. Przyczynia się bezpośrednio pogorszeniu widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet utracie wzroku. Przyczyn zaćmy może być wiele – rozróżniamy m.in. zaćmę wrodzoną oraz starczą. Ta druga dotyczy nawet 90% przypadków. Zdarza się także, że zaćma powstaje w wyniku innych chorób – często łączy się powstawanie zaćmy z jednoczesnym występowaniem cukrzycy. Każdy osoba po 50 roku życia powinna zwracać szczególną uwagę na stan swojego wzroku i konsultować wszelkie wątpliwe kwestie z okulistą. Niezbędne są też okresowe badania.

Ważne jest także obserwowanie osób starszych – czasami możemy zauważyć zmatowienie lub lekko szary odcień w obrębie źrenicy u swoich rodziców czy dziadków jeszcze zanim będą się uskarżali na jakiekolwiek niedogodności z widzeniem. Jest to zdecydowanie sygnał do podniesienia alarmu i wizyty u lekarza.

Jeśli chodzi o skalę problemu, to jest ona znaczna – szacuje się, że na operację usunięcia zaćmy w Polsce czeka ponad pół miliona pacjentów. Spora część z nich skazana jest na absurdalnie długie kolejki. W stolicy optymistyczny scenariusz przewiduje nieco ponad rok oczekiwania. Optymistyczny!

Mając na uwadze, że spora część pacjentów zostaje zdiagnozowanych z zaćmą w zaawansowanym stadium oraz fakt, że jest to choroba postępująca, perspektywa kilkuletniego oczekiwania na – w gruncie rzeczy – prosty zabieg jest co najmniej niesatysfakcjonująca…

Jak przedstawia się alternatywa dla długiego oczekiwania na usunięcie zaćmy? Czy istnieje szansa na leczenie prywatne?

– Leczenie prywatne jest oczywiście jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać, że zaćma w znacznej mierze dotyczy osób starszych, nierzadko cierpiących na inne schorzenia i co za tym idzie niedysponujących często odpowiednimi środkami na leczenie prywatne. Koszt takiej operacji w prywatnym gabinecie to co najmniej kilka tysięcy złotych. Dla wielu Polaków jest to kwota zaporowa.

Na ustach polityków co jakiś czas przewija się temat turystyki zdrowotnej u naszych południowych sąsiadów. Operacja w Czechach lub na Słowacji wiąże się m.in. z nieporównywalnie krótszym czasem oczekiwania na zabieg. Kliniki czeskie i słowackie cieszą się także dobrą opinią – standardem przypominają bardziej zachodnie placówki. Jaka jest świadomość osób w Polsce na temat możliwości leczenia się za granicą? Ile osób korzysta z usług One Day Clinic?

Rzeczywiście, dla osób skazanych na długie kolejki i nie mających odpowiednio wysokich funduszy na prywatną operację, zagraniczna alternatywa wydaje się zbawienna. Dyrektywa transgraniczna z 2014 wyraźnie dyktuje możliwość skorzystania z leczenia poza granicami kraju z możliwością ubiegania się o pełny zwrot za zabieg z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwrotowi podlegają oczywiście jedynie podstawowe, niezbędne dla zdrowia zabiegi i operacje. W przypadku usunięcia zaćmy ogranicza to pole manewru do zastosowania jedynie soczewek sferycznych jednoogniskowych białych. Mają one swoje ograniczenia, jednak dla osób które nie dysponują większym budżetem jest to z pewnością lepsza alternatywa niż postępująca choroba.

Jeśli chodzi o świadomość Polaków dotyczącą opcji poddawaniu się zabiegom w Czechach czy na Słowacji to jest ona coraz większa, chociaż na chwilę obecną wciąż zbyt mała. Świadczą o tym tysiące ludzi oczekujących w kolejkach. Są ku temu według nas dwa powody: po pierwsze sporo osób po prostu nie wie, że jest w ogóle możliwość wyjazdu za granicę na operację refundowaną. Po drugie, zwłaszcza starsze osoby często podchodzą sceptycznie do leczenia się za granicą, wręcz z pewną dozą nieufności. Wydaje im się to skomplikowane lub po prostu nie wierzą, że na NFZ można leczyć się także w Czechach.

A jak bardzo skomplikowana jest w rzeczywistości procedura usunięcia zaćmy w klinice zagranicznej?

W One Day Clinic stawiamy na maksymalne uproszczenie wszelkich formalności. Przede wszystkim nie świadczymy usług pośredniczych, tylko mamy własną klinikę w Ostravie. Wystarczy się z nami skontaktować mając już skierowanie od lekarza ze stwierdzoną zaćmą. Ze względu na dobrą organizację pracy i potencjał nowoczesnej kliniki, kolejki praktycznie u nas nie występują. Większość zabiegów dochodzi do skutku w ciągu kilku pierwszych tygodni od zgłoszenia się pacjenta.

Jakiś haczyk? Dodatkowe opłaty?

Haczyka brak, chociaż z moich obserwacji wynika, że ludzie podchodzą do tego tematu z lekką nieufnością. Dla wygody pacjentów wprowadziliśmy unikalny system refundacji podstawowego zabiegu, tj. soczewki sferycznej jednoogniskowej białej. Według standardowego scenariusza to pacjent powinien zapłacić za operację i następnie ubiegać się indywidualnie o zwrot w NFZ. W One Day Clinic to my załatwiamy wszelkie formalności z NFZ. Jeśli osoba decyduje się na podstawową soczewkę, nie ma żadnych ukrytych opłat. We własnym zakresie należy sobie jedynie zorganizować transport i nocleg. Nocleg potrzebny jest ze względu na konieczność wizyty kontrolnej dzień po przeprowadzonym zabiegu. Nie narzucamy tutaj żadnych wariantów, jednak przewidujemy także kompleksową organizację transportu oraz załatwienia hotelu. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób mieszkających w północnej części naszego kraju.

Czy są jakieś metody prewencyjne, które uchroniłyby nas przed zaćmą? Co z popularnymi ostatnimi czasy, propagowanymi przez wszystkie magazyny i blogi o zdrowiu superfoods?

O wzrok jak najbardziej należy dbać. Zdrowy tryb życia i odpowiednie nawyki żywieniowe mogą być dla naszego organizmu zbawienne, jednak zaćma potrafi wybrać sobie na ofiarę także osobę całkowicie zdrową. Dane na temat skuteczności zapobiegania zaćmy przy regularnym spożywaniu np. takiego awokado są na chwilę obecną zbyt mało klarowne, żeby wystawiać jednoznaczne wnioski. Z pewnością jednak nie wyleczymy zaćmy nawet najbardziej super jedzeniem. Jeśli zaćma zdążyła się już rozwinąć, konieczna jest operacja. W kwestii prewencji mogę tylko dodać, że wskazany jest oczywiście zdrowy tryb życia i regularne kontrole u okulisty.