Polska innowacyjność w ocenie World Economic Forum

Możliwość komentowania Polska innowacyjność w ocenie World Economic Forum została wyłączona Aktualności, Biznes, Polski Kapitał

GIEŁDA 2
W ostatnich dniach pojawił się najnowszy raport World Economic Forum (WEF) „The Global Information Technology Report 2016” zawierający rozbudowane analizy większości gospodarek światowych oraz uaktualniony główny wskaźnik tzw. zdolności poszczególnych państw do wykorzystywania technologii ICT (Networked Readiness Index).
Ww. wskaźnik budowany jest zarówno na podstawie zaawansowania technologicznego poszczególnych gospodarek, jak i dodatkowych czynników zewnętrznych – w tym politycznych czy instytucjonalnych wpływających na możliwość wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla zwiększenia konkurencyjności i rozwoju danego państwa – w tym stymulowaniu innowacji.

Szeroko rozumiana innowacyjność wpływa korzystnie na wzrost PKB, efektywność i produktywność pracy, daję szansę rozwoju poszczególnych gospodarek oraz stanowi obecnie jeden z ważniejszych kierunków działań Unii Europejskiej. Od jakiegoś czasu staje się też strategicznym kierunkiem dla Polski. Analizując ww. raport dochodzimy do wniosku, że w naszym kraju nie jest jeszcze z tym dobrze, chociaż pojawiają się już pewne przesłanki w zakresie poprawy tej sytuacji. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż pod względem potencjału intelektualnego jako kraj jesteśmy w absolutnej czołówce Europy, zaraz po Niemcach i Brytyjczykach.

Najważniejsze dane w kontekście Polski wg raportu World Economic Forum:

  1. główny wskaźnik – Networked Readiness Index – 42 miejsce (awans z 50 w 2015), jest to jednocześnie 22 miejsce w EU;
  2. warunki prawne w zakresie ICT – Laws relating to ICT’s – 27 miejsce w EU;
  3. ochrona praw intelektualnych – Intellectual property protection  – 26 miejsce w EU;
  4. dostęp do kapitału – Venture capital availability  – 22 miejsce w EU;
  5. czas na uruchomienie biznesu – Time required to strat a business  – 28 miejsce w EU;
  6. waga technologii ICT dla wizji rozwoju państwa – Importnance of ICT’s to government vision of the future  – 28 miejsce w EU.

Pełny raport dostępny jest pod adresem: http://reports.weforum.org/global-information-technology-report-2016/

Jak widać odpowiednie wykorzystanie tego potencjału dla dobra kraju, w dużej mierze jest związane z wytworzeniem przyjaznego i bezpiecznego środowiska wspierania i finansowania innowacyjności (w tym start-up’ów) oraz jednocześnie koniecznej zmiany myślenia rządu w zakresie wagi w zakresie tzw. cyfryzacji. Cyfryzacja to transformacja państwa, a nie zakup systemów i sprzętu. Dzięki nowoczesnym technologiom państwo może stać się również nowoczesne, przyjazne,  efektywne i konkurencyjne.

Źródło:
Business Centre Club

Krzysztof Szubert