Pokazujemy architektom, inwestorom, generalnym wykonawcom, że warto budować ze stali

Możliwość komentowania Pokazujemy architektom, inwestorom, generalnym wykonawcom, że warto budować ze stali została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Rozmowa ze Zbigniewem Barłogiem, Prezesem Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych

Prezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych – Zbigniew Barłóg

Polska Izba Konstrukcji Stalowych jest organizacją samorządu gospodarczego działającą już ponad 22 lata. Ilu obecnie Izba zrzesza członków i jakie to są firmy? Jakie korzyści odnoszą one z przynależności do Izby?

Polska Izba Konstrukcji Stalowych zrzesza obecnie 150 firm. Wśród członków Izby są nie tylko dostawcy stali, zakłady produkujące i montujące konstrukcje stalowe, ale także duże biura projektowe, ocynkownie oraz firmy dystrybuujące specjalistyczne oprogramowanie, powłoki antykorozyjne, sprzęt i maszyny dla branży. W gronie członków PIKS można znaleźć także instytuty badawcze, jednostki certyfikujące i uczelnie techniczne. Można więc powiedzieć, że Izba ze swoimi członkami obejmuje cały, szeroko pojęty rynek budownictwa stalowego.

Jesteśmy jedyną w Polsce organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą największe przedsiębiorstwa branży stalowej. Korzyści płynące z przynależności do Izby nie są tylko wizerunkowe. Zawsze wsłuchujemy się w problemy naszych członków, jesteśmy stale otwarci na ich sugestie, propozycje. Ułatwiamy przepływ informacji i nawiązywanie kontaktów biznesowych, organizujemy lub współorganizujemy wiele wydarzeń merytorycznych, które obejmują tematy problemowe dla firm członkowskich. PIKS jest także wydawcą dwumiesięcznika „Konstrukcje Stalowe”, który stanowi źródło wymiany wiedzy o branży.

Proszę wymienić najważniejsze wydarzenia organizowane przez Polską Izbę Konstrukcji Stalowych w tym roku.

Flagowym wydarzeniem przez nas organizowanym od kilkunastu lat jest Kongres Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. To duże spotkanie adresowane do kadry menedżerskiej – w zeszłym roku wzięło z nim udział ponad 160 prezesów, dyrektorów. W ostatnich latach poruszaliśmy tematykę ekspansji naszych przedsiębiorstw na rynki zagraniczne – na tegorocznej edycji Kongresu chcielibyśmy dyskutować m.in. o kolejnictwie i segmencie offshore. Staramy się, aby Kongres był wydarzeniem merytorycznym, dlatego do udziału w nim zapraszamy wybitnych specjalistów. W zeszłym roku swoją prezentację miał profesor Witold Orłowski, rok wcześniej profesor Dariusz Rosati. W tym roku chcielibyśmy zaprosić kolejnego znakomitego gościa.

Kongres nie jest oczywiście naszą jedyną formą aktywności. Izba organizuje szereg innych wydarzeń, np. w sierpniu odbywa się Konferencja Techniczna, adresowana do kadry technicznej przedsiębiorstw. Na dużych imprezach targowych takich jak BUDMA, czy AUTOSTRADA-POLSKA mamy kolektywne stoiska, na których swoją ofertę prezentują firmy członkowskie; odbywają się tam również seminaria tematyczne. Od dwóch lat PIKS uczestniczy w Programie BUDUJ ZE STALI – inicjatywie, której celem jest promocja stali. Jako Partner Programu, współorganizujemy m.in. warsztaty na uczelniach technicznych, wizyty w firmach oraz spotkania na terenie obiektów wykonanych przy znacznym wykorzystaniu stali. Z Programem BUDUJ ZE STALI docieramy do architektów, projektantów, inwestorów i generalnych wykonawców – pokazujemy im, że ze stali warto budować.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że o wszystkich wydarzeniach organizowanych przez PIKS piszemy więcej na stronie www.piks.com.pl. Zainteresowani znajdą tam wyczerpujący zestaw informacji o naszych członkach, a także bieżących i przyszłych inicjatywach izbowych.

 

 

 

Polska Izba Konstrukcji Stalowych była obecna na tegorocznych Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA, gdzie bardzo dużo dyskutowano o innowacjach w branży budownictwa stalowego. Jak Pan ocenia poziom innowacyjności firm zrzeszonych w Izbie oraz w całej branży? Jakie działania są podejmowane, aby go zwiększyć?

Wśród przedsiębiorstw branży stalowej zauważam duże zainteresowanie innowacjami. To konieczność, która dotyczy zarówno największych, jak i tych mniejszych firm. Jestem przekonany, że poziom cyfryzacji branży będzie stale wzrastał, wraz z rewolucją przemysłu 4.0, to nieuniknione. Oczywiście przeszkodą we wdrażaniu innowacji są wciąż stosunkowo wysokie koszty, ale już teraz wśród członków Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych są firmy, które wdrożyły nowoczesne systemy zarządzania przedsiębiorstwem i na co dzień wykorzystują innowacyjne oprogramowanie projektowe. W pełni zautomatyzowane magazyny i linie produkcyjne to kosztowne inwestycje, które jednak szybko się zwracają – mogę to powiedzieć na przykładzie własnej firmy.

Co istotne, są badania, które dowodzą, że, wbrew powszechnej opinii, wdrażanie innowacji i zwiększanie poziomu cyfryzacji bynajmniej nie prowadzi do zwiększania bezrobocia. Np. w Niemczech wzrost automatyzacji przemysłu w ramach programu Industry 4.0 przełożył się na rekordowe obniżenie ilości bezrobotnych.

W najbliższych latach w Polsce będą realizowane wielkie projekty dotyczące rozwoju infrastruktury, zwłaszcza transportowej. Jak duże jest to wyzwanie dla firm zrzeszonych w Izbie?

Firmy członkowskie Izby od lat uczestniczą w budowie infrastruktury transportowej. W gronie naszych członków są przedsiębiorstwa, które specjalizują się w budowie mostów, dróg, autostrad. Jestem przekonany że firmy te są w pełni gotowe na nowe wyzwania, świadcząc nieprzerwalnie od wielu lat usługi na najwyższym poziomie – co zresztą zostało już doceniano nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju.