Po rewitalizacji Świebodzice będą jeszcze piękniejsze | Kapital Polski

Po rewitalizacji Świebodzice będą jeszcze piękniejsze

Komentarzy (0) Aktualności

Rozmowa z  Bogdanem Kożuchowiczem, burmistrzem Świebodzic. Rozmawia Paulina Dąbrowska.

Za nami 2017 rok. Jakie było to dwanaście miesięcy dla Świebodzic? Z których działań Pan, jako burmistrz, jest najbardziej zadowolony?

– To był rok, w którym dużo się działo, przede wszystkim, jeśli chodzi o duże projekty z udziałem wsparcia unijnego. Wszystkie złożone przez gminę wnioski zostały pozytywnie ocenione i dofinansowane, a efekty tego możemy ocenić już gołym okiem. Projekty z tzw. termomodernizacji mamy już zrealizowane – to przede wszystkim obiekty oświatowe, z czego największe zadanie to termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2. Wartość tych inwestycji to ponad 3,6 mln zł. Drugi potężny projekt to ograniczanie tzw. niskiej emisji – w jego skład wchodzi kilka zadań, to przede wszystkim budowa Centrum Przesiadkowego na placu Dworcowym, budowa ścieżek rowerowych, modernizacja oświetlenia na przejściach dla pieszych – to zadanie już wykonane, przejścia są bezpieczniejsze. Dodam tylko, że wartość całego projektu niskiej emisji to ponad 7 mln zł. To także nowa droga na największym osiedlu w mieście – o wartości 4,5 mln zł. I dobiegająca końca kompleksowa modernizacja krytej pływalni – to inwestycja rzędu ponad 2 mln zł.

Jakich inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy Świebodzic w 2018 roku?

Jedna z ważniejszych w tym roku inwestycji to rewitalizacja zdegradowanych obszarów Śródmieścia – zadanie o wartości ponad 5,6 mln zł, na które właśnie otrzymaliśmy dofinansowanie unijne w wysokości ponad 3,1 mln zł. Projekt zakłada budowę nowych chodników, nawierzchni ulic, zieleni, placów do zabaw i rekreacji. Te miejsca na nowo ożyją, zapełnią się ludźmi, odpoczywającymi na ławkach, wśród zieleni. Często słyszę od mieszkańców, że nasze miasto jest takie piękne, bo mamy dużo zieleni i o nią dbamy. Miło to słyszeć, ale tak rzeczywiście jest, staramy się, by tej zieleni było jak najwięcej, bo zależy nam przecież nie tylko na ładnym otoczeniu, ale i zdrowym środowisku.

Zostanie także zmodernizowana miejska kręgielnia – łączna wartość to ponad 1,5 mln zł, kupimy kolejny, nowoczesny autobus miejski (5 mln zł), rozpoczynamy także wdrażanie miejskiego programu antysmogowego, opartego na dotacjach do wymiany ogrzewania – z tradycyjnego na ekologiczne. Jednym z największych inwestycji będzie odnawianie i tworzenie nowych terenów zielonych – na obszarze ponad 19 hektarów powstaną nowe parki, miejsca do uprawiania sportu i rekreacji. Wartość tego zadania to ponad 7,5 mln zł, jest ono przewidziane na dwa lata.

Został Pan nominowany do tytułu Osobowości 2017 Roku w prestiżowym plebiscycie Gazety Wrocławskiej. Co oznacza dla Pana to wyróżnienie i ewentualne zwycięstwo w konkursie?

To dla mnie niezwykłe miła, ale i zaszczytna nominacja. Szczególnie ujmujące było dla mnie uzasadnienie. Redakcja nominowała moją osobę „za pełną empatii i serdeczności postawę w obliczu tragedii, jaka spotkała Świebodzice (wybuch w kamienicy), rozumienie potrzeb drugiego człowieka i szybkie zorganizowanie pomocy poszkodowanym mieszkańcom”. Zawsze podkreślam, że praca jest dla mnie rodzajem służby dla innych, dla mieszkańców mojego rodzinnego miasta. I tak traktuję każde swoje działania, skierowane dla dobra mieszkańców

Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos, to dla mnie wielki zaszczyt i motywacja do dalszej pracy. Udało mi się zwyciężyć w etapie powiatowym, dziękuję jeszcze raz za prawie 600 SMS-ów.

Od 2016 roku pełni Pan funkcję przewodniczącego rady nadzorczej C. Czy przez te, niespełna 2 lata, udało się już Panu wprowadzić jakieś zmiany w funkcjonowaniu strefy? Jakie są priorytety strefy na rok 2018?

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” jest jedną z najprężniejszych w kraju, nieustannie się rozwija i pozyskuje nowych inwestorów. Zadaniem Rady Nadzorczej jest wspieranie Zarządu w tych działaniach i to dla mnie jako przewodniczącego Rady Nadzorczej jest istotą jej działania.

Efekty tego są widoczne, to chociażby pozyskanie w nieodległym czasie potężnej inwestycji Mercedesa dla Podstrefy Jaworskiej, wchodzącej w skład WSSE czy nowa inwestycja Toyoty w Wałbrzychu.

I takie działania będą kontynuowane.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *