Ostrów Wielkopolski – miasto z (własną) energią

Możliwość komentowania Ostrów Wielkopolski – miasto z (własną) energią została wyłączona Aktualności, Inwestycje, It

Ostrów Wielkopolski już rok temu rozpoczął lokalną ofensywę energetyczną stając się pionierem w skali kraju. W mieście działa pierwszy i do tej pory jedyny w Polsce system ekologicznej elektromobilności, a cały wielowymiarowy projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest innowacyjnym pomysłem na bezpieczeństwo i efektywność energetyczną miasta. Już w styczniu 2020 roku ostrowski „zielony” prąd ma popłynąć do gniazdek pierwszych mieszkańców.

Fot. mat. prasowe

Lokalne bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w obliczu podwyżek cen i niepewności na rynku energii elektrycznej, stało się jednym z najważniejszych wyznań nowej kadencji samorządu. Ostrów Wielkopolski przewidział to zjawisko i z wyprzedzeniem podjął własną inicjatywę stając się pionierem w dziedzinie lokalnej energetyki. Patrząc perspektywicznie i dalekowzrocznie chcemy dać przedsiębiorcom i mieszkańcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Prace nad wdrożeniem wielowymiarowego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego zainicjowano już w lutym 2018 roku, a jego koncepcję zaprezentowano mieszkańcom podczas konferencji „Energia dla ostrowian” 21 czerwca ubiegłego roku. Pierwsze warsztaty z udziałem partnerów projektu przeprowadzono 22 czerwca. W sierpniu 2018 r. podpisano porozumienia z ponad 50 partnerami projektu, wśród których są podmioty naukowe i gospodarcze, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców.

– W ostatnich miesiącach minionego roku krokiem milowym było uzyskanie certyfikatu Ministerstwa Energii dla ORE. Cały projekt wpisuje się w dwa najważniejsze nasze założenia strategiczne – spójność działań spółek komunalnych w ramach Grupy Kapitałowej CRK oraz innowacje prorozwojowe z myślą o perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Ważnym elementem wyróżniającym Ostrowski Rynek Energetyczny jest współdziałanie na linii samorząd – sektor komunalny – przedsiębiorcy – mieszkańcy.

To ogromna wartość całego przedsięwzięcia, bo miasto jest całością. ORE tworzy nie tylko szansę na tańszy prąd w gniazdkach, ale również przestrzeń do lokalnych inwestycji w obszarze ekologicznych źródeł energii – dodaje Bartosz Ziółkowski.

Pierwszym zrealizowanym w 2018 roku elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest innowacyjny w skali kraju system ekologicznej elektromobilności. Miejskie autobusy elektryczne (pierwsze w Wielkopolsce) ładowane są własną miejską ekologiczną energią produkowaną z biomasy drzewnej. Jest to jedyny taki system w Polsce. Projekt jest tworzony dzięki współpracy spółek komunalnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Miejskiego Zakładu Komunikacji i Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. OZC jako wytwórca ekologicznej energii w ramach przedsięwzięcia wykonał własną sieć dystrybuującą „zieloną” energię do ładowania miejskich autobusów w MZK, gdzie powstały stacje napełniające „elektryki” ekologiczną energią. Projekt „Zielona energia w czerwonych autobusach” oprócz korzyści ekologicznych już w pierwszym roku przyniósł wymierne korzyści ekonomiczne – w mieście i sektorze komunalnym pozostało ponad pół miliona złotych. W kolejnym roku skala korzyści ma sięgnąć ponad milion.

Jednym z kluczowych elementów ORE planowanych na rok 2019 jest budowa własnej sieci przyłączeniowej ekologicznej energii. Koncepcję zaprezentowano podczas II warsztatów projektowych 1 lutego br. Otworzy to możliwość korzystania z lokalnej ekologicznej energii instytucjom i przedsiębiorcom, a także pierwszym mieszkańcom miasta. – Pierwszy odcinek sieci obejmie ponad 3 km trasę od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej. Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany przez OZC m.in. z biomasy drzewnej. Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, potencjał ca 8 Mwe. Inwestycja będzie realizowana w pierwszym półroczu tego roku – wyjaśnia Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Koordynatorem projektu odpowiedzialnym za kontakty z przyszłymi odbiorcami miejskiej „zielonej” energii jest specjalistyczna spółka CRK Energia. – Planujemy, aby pierwsi odbiorcy mogli korzystać z naszych usług już z początkiem 2020 roku. Wszystkich zainteresowanych podłączeniem do nowej sieci zapraszamy do kontaktu już w najbliższych tygodniach, aby wspólnie zaplanować i przeprowadzić niezbędne procedury. W tym zakresie zapewnimy pełne wsparcie i kompleksową obsługę – informuje Artur Dembny, prezes CRK Energia.

– To bardzo znacząca dla gospodarki miejskiej inwestycja, ale również przedsięwzięcie niosące duże zalety społeczne, skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców i samych mieszkańców. Co istotne, dotyczy miejskiego obszaru rewitalizacji i stanowi jej ważny innowacyjny element – zaznacza Mateusz Nycek z ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Ważnym elementem ORE są również inicjatywy społeczne i akcje edukacyjne. W czerwcu 2018 r. Ostrów Wielkopolski jako jedno z siedmiu polskich miast uczestniczył w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii pod patronatem Komisji Europejskiej. Na ostrowskim Rynku zorganizowano inicjatywę dla dzieci i młodzieży pn. „Poznawaj i wygrywaj czystą energię”. Z kolei w okresie ostatnich ferii zimowych młodzi ostrowianie mogli uczestniczyć w wizycie edukacyjnej „Poznaj Zieloną ostrowską energię” w ostrowskiej elektrociepłowni. – Edukacja energetyczna wpisuje się w inicjatywy społeczne podejmowane w ostrowskim sektorze komunalnym – dodaje Mateusz Nycek.

Ostrowski Rynek Energetyczny ma przynieść wymierne korzyści dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców: mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy i ekologiczny transport publiczny i rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii. Rynek energii w Ostrowie Wielkopolskim szacowany jest na około 400 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że dzięki powstaniu Ostrowskiego Rynku Energetycznego około 50 mln rocznie może pozostać u lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Dzięki odważnemu wyjściu poza sferę samorządowo – komunalną i udziałowi w projekcie ORE kilkudziesięciu przedsiębiorców, potencjał działania w gronie ponad 50 partnerów wynosi już 50% zapotrzebowania na energię całego Ostrowa Wielkopolskiego.

– Naszym marzeniem do którego ambitnie dążymy jest samowystarczalność energetyczna miasta – podsumowuje prezydent Beata Klimek.